Poniedziałek

12.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Rozprawa TK w sprawie kadencji Adama Bodnara

#1

Trybunał Konstytucyjny w składzie: prezes TK Julia Przyłębska, Stanisław Piotrowicz, Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych rozpoczął rozprawę w sprawie dotyczącej przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się we wrześnio 2020 roku nadal sprawuje ta funkcję, ze względu na pat przy wyborze nowego RPO. 

Wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przedłużenia jego kadencji złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie rozprawy udział wzięli: Marek Ast (reprezentant posłów wnioskodawców), Arkadiusz Mularczyk (reprezentant Sejmu RP), Stanisław Bończak (reprezentant Prokuratora Generalnego) oraz Adam Bodnar (RPO). Obie strony przedstawiły swoje stanowiska, Adam Bodnar dodatkowo na początku odniósł się do wniosku o wykluczenie ze składu TK Julii Przyłębskiej. Po wysłuchaniu wszystkich stron postępowania, Julia Przyłębska ogłosiła, że rozprawa zostanie wznowiona we wtorek 13 kwietnia o 9 rano.

Sławomir Nowak opuścił areszt

#2

Sad Okręgowy w Warszawie nie przedłużył aresztu tymczasowego podejrzanego o korupcję Sławomira Nowaka. Były minister infrastruktury w rządzie PO-PSL po godzinie 15 opuścił areszt, w którym przebywał od lipca 2020 roku. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wniosek o przedłużenie argumentowała tym, że dalsza izolacja jest konieczna nie tylko ze względu na grożącą karę 15 lat pozbawienia wolności, ale również z uwagi na obawę o mataczenie w sprawie. 

Sąd nie przychylił się do wniosku Prokuratury i zastosował wobec Nowaka wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia w wysokości 1 mln złotych, dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju oraz zatrzymania paszportu. Prokuratura zapowiedziała odwołanie się od wyroku.

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane

#3

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przychylił się do wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie przejęcia Polska Press przez Orlen. W lutym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez paliwowego giganta grupy Polska Press liczącej 20 dzienników regionalnych i ponad 120 lokalnych. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował sprawę do Sądu, który przychylił się do tego wniosku. 

Zaskoczenia nie ukrywał Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: „Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. Jestem zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną. Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów”

Zatrzymana w Głogowie usłyszała zarzuty

#4

W niedzielę wieczorem media obiegł film, na którym policjant podczas interwencji uderza kobietę pałką, łapie za szyję oraz przewraca na ziemię. Dolnośląska policja opublikowała film, na którym widać i słychać jak kobieta obraża policjantów. Do całego zdarzenia doszło podczas nielegalnego zgromadzenia podczas, którego policja wystawiła 32 mandaty i skierowała 101 wniosków o ukaranie do sądu. Trzy osoby, w tym wspomniana kobietę zatrzymano z powodu agresywnego zachowania. Kobieta usłyszała zarzuty naruszenia nietykalności policjantów oraz zarzut znieważenia funkcjonariuszy. Komendant Główny Policji odniósł się do zdarzenia, że użycie środków przymusi

Poprzednie przeglądy dnia:
06.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
07.04.2021 Przegląd dnia – środa
08.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
09.04.2021 Przegląd dnia – piątek

05 comments on “12.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *