Piątek

12.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Sejm powołał A. Glapińskiego na druga kadencję

#1

Sejm powołał w czwartek Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję. Sejm powołał w czwartek Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję.

Kadencja prof. Adama Glapińskiego jako prezesa Narodowego Banku Polskiego upływa w czerwcu br. Prezydent Andrzej Duda w styczniu br. złożył w Sejmie wniosek o powołanie go na prezesa NBP na drugą kadencję. Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Do wyboru przez Sejm potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Prezesem NBP można być przez dwie kadencje.

/źródło: PAP/

Sejm wybrał 15 sędziów na członków KRS

#2

Sejm wybrał w czwartek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Osiem kandydatur wskazało Prezydium Sejmu, zaś siedem – klub PiS. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur.

Zgodnie bowiem z ustawą o KRS Sejm wybiera członków Rady na wspólną czteroletnią kadencję większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, głosując na listę kandydatów, ustaloną przez sejmową komisję. Jednak w przypadku niedokonania wyboru członków Rady w tym trybie Sejm wybiera członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, głosując nad tą samą listą kandydatów.

Za ustaloną w końcu kwietnia br. przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka listą 15 kandydatów na członków KRS głosowało 233 posłów, 224 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ponieważ nie uzyskano większości 3/5 głosów, która wynosiła 275 głosów przeprowadzono kolejne głosowanie – jak wskazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek – “zgodnie z drugim trybem”. Drugie głosowanie zakończyło się takim samym wynikiem, ale uzyskana została bezwzględna większość głosów, która wynosiła 229 i wybór został dokonany.

Do KRS wybrano większość obecnego sędziowskiego składu Rady – 11 spośród 15 sędziów-członków Rady dotychczasowej kadencji. Wśród wybranych znalaleźli się sędziowie: Katarzyna Chmura, Dariusz Drajewicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Ewa Łąpińska, Zbigniew Łupina, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i aktualny przewodniczący KRS Paweł Styrna. Listę wybranych uzupełniło czworo sędziów: b. wiceminister sprawiedliwości i sędzia NSA Anna Dalkowska, sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza Irena Bochniak, sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Targu Krystyna Morawa-Fryźlewicz i sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Stanisław Zdun.

/źródło: PAP/

Prezydent odznaczył Komendanta Głównego SG

#3

Prezydent wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Komendantowi Głównemu Straży Granicznej gen. dywizji SG Tomaszowi Pradze. Następnie odbyła się promocja 155 funkcjonariuszy ze wszystkich jednostek organizacyjnych SG na pierwszy stopień oficerski – podporucznika.

„Od ponad 2 lat służba w polskiej Straży Granicznej wymaga szczególnej odpowiedzialności, ogromnego wysiłku i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem; jesteśmy tu, by oddać państwu wyrazy szacunku” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Straży Granicznej w Koszalinie.

„Spotykamy się w szczególnym czasie, kiedy od ponad dwóch lat ta służba dla Rzeczypospolitej w polskiej Straży Granicznej jest szczególnie trudna. Wymaga szczególnej, wzmożonej odpowiedzialności, ogromnego wysiłku i wiąże się ze niewątpliwie ze zwiększonym ryzykiem” – powiedział prezydent. „Jesteśmy tutaj (…) żeby oddać państwu i słowem i swoją obecnością głębokie wyrazy naszego szacunku, głębokie wyrazy szacunku ze strony Rzeczypospolitej i wszystkich naszych rodaków” – dodał.

W swoim wystąpieniu Duda podziękował funkcjonariuszom SG także za zdecydowaną obronę Polski i jej pozycji w UE podczas ataku hybrydowego na polsko-białoruskiej granicy.

„Od samego początku nie mieliśmy wątpliwości, że to atak hybrydowy, bowiem od samego początku widać było ewidentną siłę sprawczą białoruskiego reżimu, że zostało to dokonane z premedytacją, że de facto władze zapraszały do siebie, na Białoruś ludzi z Bliskiego Wschodu, z Afryki po to, by potem nakłaniać ich czy wręcz fizycznie pchać na polską granicę, granicę UE i strefy Schengen” – podkreślił prezydent.

Wyraził również smutek, że w związku z wykonywaniem obowiązków funkcjonariuszy Straży Granicznej nie raz spotkały “obelgi, niesprawiedliwe znieważenie”, także ze strony niektórych osób publicznych. „Jest mi z tego powodu ogromnie przykro i wyrażam mój ból i żal, że są w naszym społeczeństwie, także wśród elit tego społeczeństwa, ludzie, którzy wykazują się nieodpowiedzialnością, którzy okazują zwyczajną nieraz po prostu głupotę i kompletną bezmyślność, ludzie nieodpowiedzialni, którzy bardzo często – niestety wszystko na to wskazuje – kierują się interesami, które na pewno nie są polskie i na pewno nie są to interesy polskiego społeczeństwa” – powiedział prezydent.

/źródło: PAP/

Nowa posłanka Solidarnej Polski

#4

Podczas konferencji prasowej posłanka Anna Maria Siarkowska ogłosiła dołączenie do Solidarnej Polski, co oznacza, że będzie 20. parlamentarzystką ugrupowania Zbigniewa Ziobro.

Lider ugrupowania na konferencji podkreślił, że posłowie jego partii pozostają w koalicyjnym klubie Prawa i Sprawiedliwości. Minister sprawiedliwości nie omieszkał podkreślić również, jak doświadczoną parlamentarzystką jest Siarkowska.

„Poza tym, że jest cenionym i szanowanym posłem swego okręgu, poza tym, że podziela system wartości, który leży u podstaw Solidarnej Polski, odwołując się do dziedzictwa chrześcijańskiego i naszego spojrzenia na miejsce Polski w Europie, oprócz tego, że wnosi wielką pasję w walce o sferę wolności i praw człowieka, to jest 20. parlamentarzystą SP” – powiedział w Sejmie. „Rozmawiamy też z innymi parlamentarzystami, którzy wstępnie deklarują chęć przystąpienia do SP, więc być może to nie jest ostatnia taka konferencją z tą dobrą nowiną i dobrą informacją. W dalszej perspektywie mogą być też pewnie inne okazje” – dodał Ziobro.

Anna Maria Siarkowska jest zdecydowaną przeciwniczką restrykcji wprowadzonych po wybuchu pandemii Covid-19. Kieruje Parlamentarnym Zespołem ds. Sanitaryzmu.

/źródło: PAP/

Sejm wyrazi zgodę na rozszerzenie NATO

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu Szwecja i Finlandia złożą wnioski o przyjęcie do NATO, szefowie tych krajów od początku zapowiadają, że zrobią to wspólnie.

Polska chce odpowiedzieć na ten wniosek najszybciej, ma to być „gest przyjaźni ze strony Polski”, co ustaliła środowa narada kierownictwa i klubu PiS. Jeśli tak się stanie Warszawa może być pierwszą stolicą, która wyrazi zgodę na rozszerzenie NATO i dwa nowe kraje.

Do głosowania ratyfikacji dojdzie w przyszłym tygodniu podczas posiedzenia Sejmu. Na dołączenie nowych państw do NATO zgodę muszą wyrazić parlamenty wszystkich państw członkowskich.

Po złożeniu przez Finlandię i Szwecję formalnych wniosków o przyjęcie do NATO, kraje członkowskie wyrażą swoją zgodę – najpierw na niższym szczeblu, rządowym (ambasador, minister spraw zagranicznych), a potem potwierdzi to szczyt NATO (przywódcy państw) w Madrycie pod koniec czerwca.

Finlandia i Szwecja staną się wtedy kandydatami do NATO i zostaną zaproszone na rozmowy akcesyjne.

Od tego czasu będą mogły brać udział w większości prac sojuszu, ale bez prawa głosu.

Drugi etap – ratyfikowanie przez poszczególne parlamenty – może potrwać kilka miesięcy. Wtedy 30 parlamentów krajów NATO będzie musiało ratyfikować przystąpienie Finlandii i Szwecji do sojuszu.

Ostatnim etapem będzie przekazanie przez Helsinki i Sztokholm tzw. instrumentu ratyfikacji Stanom Zjednoczonym, które są depozytariuszem traktatu z 1949 roku powołującego do istnienia NATO.

Oba kraje mogą zostać członkami NATO nawet do końca roku, jeżeli na każdym etapie zostanie zastosowana przyspieszona procedura.

NATO ostatni raz rozszerzyło się w 2020 roku, kiedy do Sojuszu dołączyła Macedonia Północna.

/źródło: RMF FM/

Aktorzy oskarżeni o znieważanie SG

Aktorka Barbara K.-Sz. usłyszała w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarzut zniesławienia Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy. Artystka na początku listopada zeszłego roku nazwała funkcjonariuszy tej formacji “maszynami bez mózgów oraz mordercami”.

Według informacji PAP Barbara K.-Sz. stawiła się w czwartek w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Informację potwierdziła rzecznik Aleksandra Skrzyniarz. „Kobieta usłyszała zarzut tego, że 4 listopada 2021 roku za pomocą środków masowego komunikowania na portalu społecznościowym, zniesławiła Straż Graniczną oraz jej funkcjonariuszy” – poinformowała prokurator.

„Zarzut dotyczy wpisu K.-Sz. na Instagramie. W jego treści mianem “maszyn bez mózgu i serca oraz morderców” określiła Straż Graniczną oraz osoby pełniące w niej służbę, czyli pomawiając o takie postępowanie i właściwości, które mogły narazić Straż Graniczną i jej funkcjonariuszy na utratę zaufania potrzebnego dla pełnienia tej służby, tj. o czyn z art. 212 par 2 kk. (zniesławienie – red.)” – dodała Skrzyniarz.

„Podejrzana nie przyznała się do zarzucanego czynu i złożyła obszerne wyjaśnienia” – dodała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zarzut znieważenia Straży Granicznej otrzymał również aktor Piotr Z. przeciwko, któremu akt oskarżenia do sądu skierował Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Artysta odpowie za znieważenie rzecznik prasowej Komendanta Głównego straży granicznej, o której w mediach społecznościowych napisał, że ma “twarz bestialskich, bandyckich standardów państwa PiS”.

Akt oskarżenia przeciwko Piotrowi Z. do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów skierował 10 maja Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Aktor oskarżony jest o zniesławienie i znieważenie rzecznik prasowej Komendanta Głównego straży granicznej por. Anny Michalskiej.

Jak informowała wcześniej rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz, przesłuchanie Piotra Z. w tej sprawie odbyło się pod koniec marca. „Nie przyznał się do zarzucanego czynu i złożył krótkie wyjaśnienia” – mówiła wtedy prokurator.’

/źródło: PAP/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *