Poniedziałek

12.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Wiceminister MAP w poszukiwaniu nepotyzmu

#1

Prawo i Sprawiedliwość podczas kongresu przyjęło uchwałę przeciwko nepotyzmowi. W myśl uchwały rodziny (małżonkowie, dzieci, rodzeństwo i rodzice) posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek.

Odpowiedzialne za realizacje zadania jest Ministerstwo Aktywów Państwowych zarządzane przez ministra Jacka Sasina, który jak podaje RMF FM zlecił to zadanie jednemu ze swoich zastępców – Andrzejowi Śliwce. Śliwka ma stworzyć listę członków rodzin działaczy pobierających pensje z państwowych spółek oraz wytyczne, jak i kiedy kompetencje tych osób weryfikować, a w razie braku kompetencji: w jaki sposób i kiedy je zwalniać.

Cała operacja zawiera jednak dwie istotne przeszkody. Po pierwsze w uchwale zapisano wyjątki na bazie, których zakaz nie obejmuje osób, które zostały „zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”. Drugim problemem jest słaba pozycja wiceministra w obozie Zjednoczonej Prawicy, co może znacząco utrudniać zwalnianie rodzin najbardziej zasłużonych działaczy.

Zmiany w Kancelarii Prezydenta

#2

Prezydent Andrzej Duda dokona we wtorek po południu zmian w Kancelarii Prezydenta RP; odwoła Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa Biura Polityki Międzynarodowej i powoła na to stanowisko Jakuba Kumocha – wynika z nieoficjalnych informacji PAP z prezydenckiej kancelarii.

W czerwcu szef MSZ Zbigniew Rau wręczył Krzysztofowi Szczerskiemu nominację na funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ. Szczerski przekazał wówczas PAP, że obowiązki ambasadora w Nowym Jorku chce objąć w połowie sierpnia. Prezydencki minister powiedział wtedy również, że na połowę lipca prezydent Andrzej Duda planuje formalne zmiany personalne w KPRP.

Według nieoficjalnych informacji PAP, prezydent dokona zmian w Kancelarii we wtorek o godz. 15. Szczerskiego na stanowisku szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zastąpi ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch.

Kumoch w latach 2016-2020 pełnił funkcję ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, przyczynił się m.in. do nagłośnienia pracy grupy Aleksandra Ładosia i faktu masowego ratowania przez polską dyplomację Żydów z Zagłady.

Wcześniej pracował jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, był też współpracownikiem Instytutu Sobieskiego. Kumoch był również korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Rosji, a później m.in. zastępcą szefa działu zagranicznego i szefem działu krajowego gazety “Dziennik”. Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych; brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Kumoch z wykształcenia jest orientalistą i politologiem – ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mówi biegle w języku: tureckim, angielskim, francuskim, chorwackim, hiszpańskim, rosyjskim, niemieckim i włoskim. Posługuje się również m.in. językiem ukraińskim i arabskim.

/źródło: PAP/

Komentarz M. Dworczyka do afery mailowej

#3

Szef KPRM Michał Dworczyk na konferencji prasowej odniósł się do zarzutów, które dotyczyły tego, że minister za pomocą prywatnej skrzynki mailowej wysyłał informacje, które mogły dotyczyć bezpieczeństwa państwa. Dodał też, że w związku z ujawnieniem ataku na skrzynkę mailową przedstawił premierowi gotowość do ustąpienia ze stanowiska.

„Nikt nie chciałby, żeby z domeny rządowej prowadzić partyjną dyskusję. To byłoby niewłaściwe. W Polsce i na całym świecie tego rodzaju korespondencja jest prowadzona, to nie łamie żadnych przepisów” – mówił szef kancelarii premiera, odpowiadając na pytanie dotyczące afery e-mailowej.

Minister dodał, że kwestią determinacji hakera jest złamanie danej skrzynki i nie ma znaczenia, czy używa się domeny państwowej, czy prywatnej. „Nie jest kwestią, czy można przełamać dane zabezpieczające konta, a raczej to pytanie o siły i środki, których można w tym celu użyć” – dodał Dworczyk.

Minister Dworczyk zastrzegł również, że nie będzie komentował kwestii materiałów, które pojawiły się w Internecie. „To byłoby wpisanie się w działanie hakerów” – dodał.

Szef KPRM zapytany, dlaczego przez ponad miesiąc nie zajął stanowiska w tej sprawie powiedział: „Mogę państwa przeprosić za to, że wcześniej nie słyszeliście informacji. Rzeczywiście do momentu zebrania podstawowych informacji, przynajmniej tych, które można przekazać, nie chcieliśmy szerzej na ten temat informować, po to żeby się nie opierać na niesprawdzonych informacjach. Potrzebny był czas rzeczywiście do zebrania takich informacji”.

Dworczyk zaznaczył również, że był gotów odejść, ale Premier się nie zgodził. „”Premier Morawiecki zapewnił, że nie utracił do mnie zaufania i że moja dymisja byłaby wpisaniem się w działania hakerów” – przekazał minister.

Stanowisko RPO ws. „Lex TVN”

#4

Rzecznik Praw Obywatelskich w opublikowanym dziś stanowisku w sprawie poselskiego projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji stwierdza, że projekt narusza konstytucyjne wolności słowa i mediów. RPO podkreśla, że proponowany projekt oznacza dla nadawców zmianę reguł w trakcie gry.

„Dotyka w sposób bezpośredni sfery wolności szczególnie chronionej przez Konstytucję RP, tj. wolności środków społecznego przekazu (art. 14 Konstytucji RP) oraz wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art. 54 ust. 1 Konstytucji RP)” – napisał A. Bodnar wskazując, że projekt narusza oba te artykuły.

„Państwo nie ma bowiem swobody regulacyjnej wkraczania tę sferę – może jedynie czynić to wówczas, gdy jest to konieczne dla ochrony innych konstytucyjnych wartości. Tymczasem uzasadnienie projektu gołosłownie odwołuje się jedynie do klauzuli ‘bezpieczeństwa państwa’. W żaden sposób nie precyzuje zaś,  jak nowelizacja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa państwa” – napisał. Dodaje, że sami projektodawcy wnosząc projekt “stwarzają realne zagrożenie dla ekonomicznego bezpieczeństwa państwa”.

Adam Bodnar w swoim poniedziałkowym napisał także, że projekt “lex TVN” narusza “chronioną sferę wolności działalności gospodarczej (art. 22 Konstytucji RP)” i traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską i USA, co może spowodować skutki finansowe dla budżetu państwa, m.in. w związku z wypłatą ewentualnego odszkodowania dla amerykańskich firm.

“Przyjęcie ustawy pociągnie za sobą skutki finansowe dla budżetu, spowodowane naruszeniem tej umowy międzynarodowej. W tym znaczeniu przedstawiony projekt godzi w bezpieczeństwo ekonomiczne państwa. Przewidywane w świetle Traktatu skutki finansowe projektu będą obciążać podatników, a nie wnioskodawców. Dlatego wnioskodawcy twierdzą, że przyjęcie ustawy nie spowoduje dodatkowych wydatków budżetowych” – napisał Bodnar.

Pełne stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Italia mistrzem

W rozegranym w niedzielę finale EURO 2020 zmierzyły się ze sobą drużyny Włoch i Anglii. Na uprzywilejowanej pozycji byli podopieczni Gareth’a Southgate’a, gdyż mecz rozgrywany był w Londynie na Wembley.

Spotkanie idealnie rozpoczęło się dla formalnych gości, którzy już w 2. Minucie przeprowadzili szybką akcję, w której z prawej strony dośrodkował Kieran Trippier, a z drugiej strony finalizował ją Luke Shaw. Po wyjściu na prowadzenie Anglicy starali się oddać inicjatywę i do końca pierwszej połowy nie oddali już żadnego celnego strzału. Po zmianie stron do odrabiania strat ruszyła Italia, co udało się w 67. Minucie, kiedy po rzucie rożnym zakotłowało się w polu karnym i gola na wagę remisu zdobył Leonardo Bonucci. Do końca regulaminowego czasu gry lepiej prezentowali się zawodnicy Manciniego, ale więcej goli nie ujrzeliśmy. W dogrywce również nie padły bramki stąd tytuł mistrza Europy rozegrał się w rzutach karnych. W serii jedenastek lepiej spisała się Squadra Azzura, wygrywając 3:2.

Triumf w Londynie dla Włochów był drugim w historii ich startów w mistrzostwach Europy. Poprzednio zwyciężyli w 1968 roku. Anglicy czekają na sukces drużyny narodowej od 1966 roku, kiedy to jedyny raz w historii udało im się sięgnąć po mistrzostwo świata.

Więcej o finale oraz całych mistrzostwach w naszej Strefie EURO

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “12.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *