Czwartek

12.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Reasumpcja i wniosek o odwołanie marszałek Witek

#1

We wczorajszym Przeglądzie dnia informowaliśmy, że opozycji udało się przegłosować odroczenie posiedzenia Sejmu do 2 wrzenia – taki był stan na godzinę publikacji. Jednakże w kolejnych godzinach w Sejmie doszło do istotnych zmian. Posłowie PiS z Markiem Suskim na czele zebrali potrzebne 30 głosów i wnieśli do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o reasumpcję głosowania. Pomimo protestów ze strony opozycji marszałek Witek dopuściła wniosek pod głosowanie, a w związku z przekonaniem do zmiany decyzji 3 posłów Kukiz’15 udało się go przegłosować i anulować odroczenie obrad Sejmu.

Dla rządzącej partii było to o tyle ważne, że wniosek o odroczenie obrad padł przed głosowaniem w sprawie ustawy medialnej zwanej lex TVN. Po wznowieniu obrad doszło do serii głosowań w trakcie, których głosowana była najważniejsza tego dnia nowelizacja dotycząca radiofonii i telewizji (lex TVN). Zgodnie z zapowiedziami za projektem zagłosowali posłowie PiS, Solidarnej Polski, Kukiz’15 oraz 2 posłów niezrzeszonych. Przeciwko byli posłowie KO, Lewicy, PSL, Polski 2050 oraz pięcioro posłów Porozumienia. Również zgodnie z zapowiedzią posłowie Konfederacji wstrzymali się od głosowania, dzięki czemu ustawa w stosunku 228-216 została przyjęta przez Sejm. Teraz trafi do Senatu, gdzie procedowane będą poprawki oraz wróci do Sejmu.

W związku z reasumpcją głosowania po przegłosowaniu już odroczenia obrad posłowie Koalicji Obywatelskiej postanowili złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek Witek. Według posłów opozycji po przegłosowaniu decyzji o odroczeniu obrad Sejm nie powinien już podejmować żadnych decyzji w dniu wczorajszym.

„Mieliśmy wczoraj do czynienia nie z legalnym aktem głosowania, ale z przestępstwem legislacyjnym” – stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO. „Elżbieta Witek zapisała wczoraj czarną kartę w historii polskiego parlamentaryzmu i może przejść do tej historii jako Elżbieta ‘Reasumpcja’ Witek” – powiedziała.

„Głosowanie przebiegało bez żadnych zakłóceń, brak było jakichkolwiek informacji o problemach technicznych głosowania. Nikt nie zgłaszał, że przypisano mu głos odmienny niż ten głos oddał, a w związku z tym 36. posiedzenie Sejmu zostało wolą wyrażoną przez posłów odroczone do 2 września” – dodała Gasiuk-Pihowicz.

Lex TVN w Senacie 9 lub 10 września

#2

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapowiedział, że Senat zajmie się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji 9 lub 10 września.

„Mamy zespół przy marszałku Senatu do zbadania konstytucyjności ustaw, poprosiłem prof. Marka Chmaja o zbadanie tego, co się wczoraj wydarzyło i dokumentów, które zostały wieczorem przegłosowane – o zbadanie pod tym kątem, jak również o wszechstronną analizę prawną. To będzie jeden z materiałów, który udostępnimy senatorom, zanim dojdzie do następnego posiedzenia Izby (…) jeżeli ktoś podważa fundamenty demokracji, to wdaje się w awanturę z naszym największym sojusznikiem, zatem powinien co najmniej przemyśleć swoje postępowanie” – powiedział Grodzki pytany o dalsze prace nad ustawą oraz o tryb procedowania w związku z wczorajszą reasumcją, do której posłowie opozycji mają ogromne zastrzeżenia.

Marszałek Senatu odniósł się też do sprawy reasumpcji głosowania. „To w mojej ocenie było jaskrawym przekroczeniem regulaminu Sejmu, dlatego sprawę zbada nasz zespół prawników, w pełnym, kilkunastoosobowym składzie, są tam wybitni prawnicy. W regulaminie Senatu także jest zapisane jasno, kiedy można zrobić reasumpcję i jak zdarzyło nam się przegrać głosowanie, ale nie było przesłanek, by je powtarzać, to jej nie zarządzałem” – powiedział.

„Jeśli będziemy traktować Sejm jak maszynkę do głosowania i będą one przeprowadzane dopóty, dopóki rządzący nie osiągną korzystnego dla partii rządzącej wyniku, to znaczy, że to nie jest parlament, tylko jakiś jarmark, na którym kupczy się stanowiskami i przy pomocy “kija i marchewki” próbuje się przekonać tych czy innych posłów do głosowania zgodnie z linią partii rządzącej. To jest zaprzeczenie idei demokracji parlamentarnej” – ocenił marszałek Senatu.

Porozumienie tworzy własne koło Parlamentarne

#3

Były wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin zapowiedział w Sejmie powstanie nowego koła Parlamentarnego. „Z dniem dzisiejszym tworzymy koło parlamentarne Porozumienia. Od dzisiaj Porozumienie idzie własną drogą. Jest nas mniej, ale wiemy co nas łączy i dzięki temu jesteśmy silniejsi” – mówił Gowin.

„Zachowujemy wierność wartościom Zjednoczonej Prawicy, mamy poczucie, że zachowujemy wierność wyborcom, którzy obdarzyli nas zaufaniem, równocześnie jednak od początku tej kadencji pojawiały się sytuacje, w których PiS próbowało przeforsować rozwiązania szkodliwe dla Polski i Polaków” – powiedział lider Porozumienia „Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi środowiskami centroprawicowymi” – dodał.

Do koła będą należeć: Jarosław Gowin, Michał Wypij – jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska.

Dymisja wiceminister rozwoju

#4

Rzecznik rządku Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Iwony Michałek z funkcji wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Michałek do dymisji podała się po decyzji, że Jarosław Gowin przestaje pełnić funkcję ministra rozwoju, pracy i technologii. Oprócz Michałek do dymisji wówczas podali się również: wiceminister Marcin Ociepa – MON, wiceminister Andrzej Gut-Mostowy – MEiN, wiceminister Grzegorz Piechowiak – MEiN.

Agrounia planuje blokady dróg na koniec wakacji

​„Organizacje rolnicze zapowiedziały blokady dróg na koniec wakacji i “najazd” na Warszawę jesienią. To jest krzyk rozpaczy. Zanika produkcja mięsa, w sprzedaży warzyw jesteśmy pod kreską” – powiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

„24 i 25 sierpnia będziemy blokować drogi, w co najmniej kilku miejscach w całym kraju. Blokady będą trwały 24 godziny, a niektóre 48 godzin. To jest krzyk rozpaczy” – oznajmił lider Agrounii na konferencji prasowej w Warszawie, w której uczestniczyli także przedstawiciele innych organizacji rolniczych.

Zapowiedział, że protesty będą wcześniej zgłoszone, a miejsca, w których się odbędą, zostaną przekazane opinii publicznej w przyszłą środę.

„Teraz będzie działo się to, a na jesień zapowiadamy inwazję na Warszawę, bardzo możliwe, że z innymi grupami zawodowymi i społecznymi, które czują się rozżalone i niedocenione i ponoszą koszty władzy Prawa i Sprawiedliwości” – oznajmił. Dodał: „Nie będziemy się bali i będziemy jeszcze bardziej radykalni niż do tej pory”.

Podkreślił, że „na polskiej wsi jest rozpacz, jest drożyzna, jest brak perspektyw. Polscy rolnicy nie mają komu sprzedawać świń, a codziennie trafiają do Polski dziesiątki tirów mięsa i żywych zwierząt z zagranicy, głównie z Niemiec i z Litwy. Supermarkety nie chcą kupować zdrowego mięsa, które pochodzi ze stref ASF. To przekłada się na zanik produkcji mięsa w kraju. Tylko w ostatnim półroczu produkcja spadła o pół miliona sztuk świń. Problem dotyczy także sprzedaży warzyw, ciągle jesteśmy pod kreską”.

„Nasz lockdown trwa już co najmniej pięć lat, bo PiS nam go zgotował i przyprowadził na polską wieś. Więc dziś apelujemy do opozycji: stańcie razem z nami, rozmawiajcie z nami, nie bójcie się, my jesteśmy jedyną tak silną opozycją parlamentarną” – wezwał.

Zapewnił, że Agrounia nie zamierza tworzyć partii politycznej. „Będziemy zajmować się wracaniem do normalności” – wyjaśnił.

/źródło: PAP/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “12.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *