12-13.06.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Rzeszów wybiera

#1

O godzinie 7:00 otwarte zostały lokale wyborcze w związku z przedterminowymi wyborami na prezydenta miasta. Wybory musiały zostać zorganizowane w związku z lutową rezygnacją wieloletniego prezydenta Tadeusza Ferenca (na stanowisku od 2002 roku). Pierwotnie wybory planowane były na 10 maja, ale rząd postanowił przełożyć je ze względu na niepewną sytuację epidemiczną, choć część obserwatorów zwracała uwagę, że decyzja może być podyktowana niskimi wynikami sondażowymi kandydatki Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie wybory przeniesiono na 13 czerwca.

W wyścigu o fotel prezydenta startują: Grzegorz Braun (KWW Grzegorz Braun-Konfederacja), Konrad Fijołek (KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa 2.0), Ewa Leniart (KWW Ewy Leniart Wspólny Dom Rzeszów) i Marcin Warchoł (KW Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc – dla Rzeszowa).

Głosowanie odbywać się będzie w godzinach od 7:00 do 21:00 w przygotowanych 100 lokalach wyborczych, gdzie swój głos może oddać każdy uprawniony do głosowania mieszkaniec – takich osób jest 147 889.

Wystartowało EURO

#2

W piątek na rzymskim Stadio Olimpico odbyła się inauguracja Mistrzostw Europy. W trakcie uroczystości przed meczem otwarcia zaśpiewał Andrea Bocelli, wyświetlony został hymn EURO przygotowany przez holenderskiego dj’a – Martina Garrixa, odbyły się pokazy taneczne oraz pirotechniczne.

Po pokazach oraz występach nadszedł czas na sportową inaugurację – mecz otwarcia, w których zmierzyły się reprezentacje Włoch i Turcji. Zdecydowanym faworytem tego spotkania byli Włosi i ostatecznie przewidywania się potwierdziły. Italia wygrała stosunkowo łatwo 3:0 po samobójczym trafieniu Meriha Demirala oraz po jednym trafieniu Ciro Immobile oraz Lorenzo Insigne.

___

___

Turniej rozgrywany jest pod hasłem EURO dla Europy przez co za organizację odpowiada 11 miast, a całość zwieńczona zostanie rozegraniem półfinałów i finału na londyńskim Wembley 11 lipca.

Polacy grają w grupie E, pierwszy mecz już jutro o godzinie 18:00 przeciwko Słowacji.

Więcej o EURO przeczytacie w naszej Strefie EURO

Dramat Eriksena

#3

Już drugiego dnia EURO doszło do dramatycznego zdarzenia. W meczu grupy B Duńczycy zmierzyli się z Finami na stadionie Parken w Kopenhadze. Mecz układał się zgodnie z przewidywaniami pod dyktando Danii do minuty 43, kiedy Christian Eriksen osunął się na nogach i padł na murawę niczym rażony piorunem. Do pomocy od razu ruszył kapitan reprezentacji Danii – Simon Kjær, który widząc, że sytuacja jest poważna szybko ułożył Eriksena w bezpiecznej pozycji. W międzyczasie sędzia spotkania Anthony Taylor bezzwłocznie wezwał pomoc medyczną. Reanimacja piłkarza Interu Mediolan trwała kilka minut, w trakcie których ogromną klasę zachowali koledzy Eriksena z drużyny tworząc niejako żywy mur osłaniający akcję reanimacyjną, tak aby do mediów nie przedostawały się takie sceny. 

Reanimacja zakończyła się szczęśliwie i Christian Eriksen został przetransportowany do szpitala, skąd w godzinach wieczornych nadeszły pozytywne informacje, że jest z nim kontakt, stan jest stabilny i czuje się coraz lepiej.

Zgodnie z komunikatem podanym przez duńską federację piłkarską DBU Eriksen rozmawiał ze szpitala z drużyną i po tej rozmowie piłkarze poprosili o dokończenie przerwanego meczu. O 20:30 mecz został wznowiony.

Spotkanie zakończyło się sensacyjną wygraną Finlandii, która mimo miażdżącej przewagi Danii zdołała wyprowadzić jedną akcję, w której w 59. minucie głową do bramki piłke skierował Joel Pohjanpalo.

___

___

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “12-13.06.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.