Wtorek

13.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Drugi dzień rozprawy Bodnara przed TK

#1

Wtorek był drugim dniem rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym badającej wniosek (posłów PiS) dotyczący interpretacji tego czy artykuł 3 ustęp 6 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich jest zgodny z konstytucją. Przepis ten daje możliwość pełnienia obowiązków dotychczasowemu Rzecznikowi po upływie jego kadencji (kadencja Bodnara upłynęła 9 września ub. roku), Konstytucja mówi zaś o 5-letniej kadencji RPO.

Strony podtrzymały swoje stanowiska: przedstawiciele wnioskodawców, czyli posłów PiS, Marszałka Sejmu i Prokuratora Generalnego chcą stwierdzenia niezgodności z konstytucją kwestionowanego przepisu. RPO jest temu przeciwny. Prezes Trybunału Julia Przyłębska, wysłuchawszy odpowiedzi rzecznika na pytania sędziów oraz wniosków końcowych ogłosiła, iż wydanie wyroku nastąpi 15 kwietnia o godzinie 9:00.

Kiedy szczepienia powszechne?

#2

Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk ogłosił iż 19 kwietnia zostanie otwarty pierwszy punkt szczepień powszechnych i 16 punktów w ramach pilotażu, kolejne zaś w następnych tygodniach. Rząd planuje wykonać 20 milionów szczepień do końca drugiego kwartału.

Przypominamy, że od poniedziałku na szczepienia mogą rejestrować się osoby urodzone w roku 1962, a od wtorku od północy osoby urodzone w 1963 r.

Sytuacja pandemiczna, mimo optymistycznych założeń i ambitnych planów rządu, jest ciągle trudna. Jak podaje Rzeczpospolita (za portalem Onet.pl), większość dotychczasowych obostrzeń zostanie utrzymana na co najmniej kolejne dwa tygodnie. Współczynnik średniej dobowej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 z ostatniego dla całego kraju wynosi obecnie 53,3 o 1,56 więcej niż dobę wcześniej. Ostatniej doby odnotowano 13 227 nowych przypadków. Zmarło 644 osób.

Duda o zmianie konstytucji

#3

Prezydent Andrzej Duda wziął we wtorek udział w inauguracyjnym posiedzeniu zespołu ds. sędziów pokoju. Oprócz prezydenta i członków zespołu w spotkaniu brali udział: Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, Paweł Styrna, Przewodniczący KRS i poseł Paweł Kukiz.

Koncept sędziów pokoju jest jednym z elementów negocjacji dotyczących współpracy, toczonych w ostatnich tygodniach przez Pawła Kukiza z PiS (także z samym prezesem Jarosławem Kaczyńskim).

Prezydent wyraził wątpliwości, czy bez zmiany konstytucji będzie możliwe wprowadzenie instytucji sędziów pokoju do polskiego wymiary sprawiedliwości. Stwierdził jednak, iż jeżeli takie zmiany będą koniecznie – chętnie je poprze lub zainicjuje. Prezydent skomentował także „bolączki” polskiego sądownictwa, którymi są według niego „niskie zaufanie do sądów oraz opieszałość postępowań”.

Powrót do szkół w przyszłym tygodniu?

#4

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zasugerował w porannej rozmowie RMF FM, iż możliwe, że w przyszłym tygodniu rząd pozwoli dzieciom wrócić do przedszkoli, a w kolejnych tygodniach do nauki stacjonarnej uczniom starszym. Wszystko zależeć ma od statystyk dotyczących zakażeń z drugiej połowy obecnego tygodnia.

Przypominamy, że na mocy wprowadzonych przez rząd obostrzeń od 20 marca nauka zdalna obowiązuje we wszystkich szkołach. Od 27 marca zamknięte są żłobki i przedszkola. Wyjątkiem objęto sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Incydent w powietrzu

12 kwietnia o godzinie 20.45 niezidentyfikowany samolot naruszył przestrzeń powietrzną Białorusi – poinformowała państwowa agencja Biełta, powołując się na białoruskie Ministerstwa Obrony. Jak poinformował białoruski MON, samolot miał przylecieć znad Polski, do której też następnie wrócił.

W reakcji na oskarżenia białoruskiego MON, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że „przestrzeń powietrzna jest na bieżąco monitorowana”, a „wojskowe statki powietrzne, 12.04 br. w godzinach wieczornych, nie wykonywały lotów w pobliżu granicy państwowej między Polską, a Białorusią”.

Oczywiście tego typu sytuacje mogą wynikać z działań podejmowanych przez stronę białoruską z racji napiętych ostatnio relacji między naszymi krajami – m.in. w związku z zatrzymaniami Angeliki Borys, czy Pawła Poczobuta, oraz ogólną, agresywną retoryką prezydenta Łukaszenki. 

Poprzednie przeglądy dnia:
06.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
07.04.2021 Przegląd dnia – środa
08.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
09.04.2021 Przegląd dnia – piątek
12.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek

03 comments on “13.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *