Czwartek

13.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Raport NIK w sprawie wyborów kopertowych

#1

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przedstawiła raport dotyczący wyborów kopertowych z 10 maja 2020r. NIK negatywnie ocenia organizację wyborów, jednocześnie stwierdzając, że ‘’Premier nie miał podstaw prawnych, żeby przeprowadzić wybory w takiej formie’’. Szef NIK-u podkreśla, że nawet “sytuacje nadzwyczajne, jak stan epidemii, nie mogą stanowić powodu do łamania konstytucyjnej zasady praworządności.” W świetle tego, Marian Banaś złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Skarb Państwa, czyli Poczty Polskiej i PWPW (Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.)

Marian Banaś podkreśla również, że jedyną jednostką organizacyjną uprawnioną do przeprowadzenia wyborów jest Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), a nie decyzje administracyjne, które “nie powinny mieć miejsca i były pozbawione podstaw prawnych.”

Skarb Państwa stracił 76 mln złotych na wybory, które się nie odbyły. PWPW zaczęła już drukować pakiety wyborcze, pomimo, że nie było jeszcze przedstawionych wzorów kart wyborczych. Poczta Polska podpisała umowy z firmami EDC Expert Direct Communications sp. z o.o. oraz Prografix sp. z o.o., które miały za zadanie skompletowanie pakietów wyborczych. Pierwsza firma otrzymała 30 307 200 zł, a druga firma 31 094 000 zł – czytamy w raporcie NIK.

Konferencja Prezesa NIK Mariana Banasia:

Fałszywa wiadomość o samobójstwie syna prezesa NIK

#2

Marian Banaś (ojciec Jakuba) otrzymał fałszywego maila informującego, że syn Jakub ma zamiar popełnić samobójstwo. W treści upublicznionej czytamy: ‘”piszę tę wiadomość, aby nie było wątpliwości – bezpośrednio nikt nie przyczynił się do mojej śmierci. To wyłącznie moja decyzja. Chcę popełnić samobójstwo. Planowałem to od jakiegoś czasu.’’ Jak się okazało napisała to osoba, która podszywała się pod syna Mariana Banasia. Wiadomość otrzymały wszystkie delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

W związku z tym o 6.00 rano policja przeprowadziła czynności kontrolne w domu Mariana Banasia. 

Funkcjonariusze potwierdzili, że zagrożenia nie było, a informacja o samobójstwie jest nieprawdziwa. Podczas konferencji w sprawie raportu o wyborach korespondencyjnych, Marian Banaś odniósł się do tego mówiąc: “tak się dziwnie składa, że dwa dni temu dostaliśmy maila, że jest bomba podłożona w naszych budynkach i w ośmiu delegaturach. A dzisiaj z kolei był mail, że rzekomo mój syn Jakub, ma popełnić samobójstwo, więc policja pojawiła się w mojej rodzinie w Krakowie i u syna. O komentarz poproszę już was samych…’’

Ochrona Kaczyńskiego – jest oświadczenie

#3

Dziennikarze TVN i TVN24 po miesięcznej obserwacji dotarli do informacji, że prezesa PiS chroni 40 policjantów i zespół ochroniarzy z prywatnej firmy. Jako, że Jarosław Kaczyński jest również wicepremierem to przysługuje mu ochrona Służby Ochrony Państwa, nie policji (prywatni ochroniarze są już w kwestii samego zainteresowanego). Jak informują dziennikarze TVN24 podatnicy płacą potrójnie za ochronę prezesa PiS.

W związku z ujawnieniem tej informacji wydane zostało oświadczenie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości mówiące: “w kwestii działań policji, dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa, ocena sytuacji i decyzje należą do jej kierownictwa i oparte są na stosowanych w tej służbie procedurach.

W przypadku Jarosława Kaczyńskiego są one związane z pełnieniem funkcji wicepremiera, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo oraz lidera partii politycznej, które zgodnie z art. 11 Konstytucji są elementem demokratycznego porządku państwa.”

Prezes PiS nie zostawia suchej nitki na opozycji twierdząc, że “obecna sytuacja jest efektem wieloletniej kampanii nienawiści wobec niego. Kampanii prowadzonej przez środowiska zarówno polityczne, jak i medialne, które nie potrafią odnaleźć się w systemie demokratycznym i na każdą różnicę zdań – naturalną w demokracji – reagują nienawiścią i agresją’’.

Ochrona prezesa PiS kosztuje ok. 2 mln złotych rocznie.

Sondaż wyborczy United Survey dla RMF i DGP

#4

Według sondażu United Survey przeprowadzonego na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to najwięcej głosów dostałaby partia Jarosława Kaczyńskiego. PiS prowadzi wynikiem 33,5%, na drugim miejscu uplasowało się ugrupowanie Szymona Hołowni z wynikiem 21,9%, a na trzecim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 12,1%. To jeden z najniższych wyników KO w ostatnich sondażach nie tylko tej sondażowni. Czwarte miejsce zajęła Lewica, z wynikiem 9,6%, a piąte miejsce zajęła Konfederacja (która wyprzedziła PSL) i otrzymała 8,6% głosów.

Poza Sejmem PSL z wynikiem 4,3% . 9,9% obywateli nie wie na kogo oddałoby głos.

Poprzednie Przeglądy dnia:

06.05.2021 Przegląd dnia – czwartek
07.05.2021 Przegląd dnia – piątek
10.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
11.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
10.05.2021 Przegląd dnia – środa

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “13.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.