Czwartek

13.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jest wstępne porozumienie ws. pieniędzy z KPO

#1

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych w sprawie Krajowego Planu Odbudowy – Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia w kwestii „kamieni milowych”.

„Przed nami już właściwie tylko droga formalna w KE, a później oczywiście realizacja poszczególnych reform, które są zapisane w KPO. Jest ich wiele, bo one nie dotyczą tylko wymiaru sprawiedliwości, to jest wąski wycinek, który był dyskutowany tylko na samym końcu, ale wielu reform gospodarczych, systemowych, które będą realizowane ze środków Unii Europejskiej” – mówił rzecznik rządu. „W tej chwili oczekujemy na formalny, finalny krok ze strony KE” – dodał Müller.

/źródło: RMF FM/

PKO BP i Pekao SA podnoszą oprocentowanie lokat

#2

PKO BP i Pekao SA – dwa największe banki – ogłosiły podniesienie oprocentowanie depozytów. Na lokatach będzie można dostać około 5,6 procent zysku. Kolejne banki zapowiadają również podwyżkę oprocentowania.

Dotychczas oprocentowanie lokat było na bardzo niskim poziomie, w najlepszym wypadku wynosiło około 2,0-2,5 procent. PKO BP i Pekao SA postanowiły to zmienić i podnieść oprocentowanie. Jest to związane z rosnącą inflacją, która odbija się na domowych budżetach, a klienci banków swoją złość zaczęli kierować w stronę banków i polityków. Politycy w odpowiedzi na żal wyborców zaczęli grozić bankom, a w bankach pod groźbą utraty posad wielu prezesów postanowiło coś zmienić, żeby nie stracić swoich stanowisk.

PKO Bank Polski poinformował w piątek, że od 20 maja zmieni się oprocentowanie Lokaty mobilnej. Można ją założyć w aplikacji mobilnej IKO, na kwotę do 50 tys. zł. 1 czerwca wzrośnie oprocentowanie już istniejących lokat. Nowa oferta skierowana będzie zarówno do obecnych, jak i nowych klientów banku.

“Przygotowaliśmy kompleksową i różnorodną ofertę oprocentowania depozytów zarówno dla naszych aktualnych jak i nowych klientów. W ten sposób nie tylko dbamy o stan portfeli Polaków, a także aktywnie wspieramy polską gospodarkę” – wskazała. Dodała, że wysokie oprocentowanie lokat będzie przekraczało poziomy, jakie dotychczas były dostępne na rynku. Np. miesięczna lokata –  którą będzie można założyć bez odwiedzania oddziału za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO – będzie oprocentowana na poziomie 5,75 proc. – podała Iwona Duda z PKO BP.

/źródło: PAP, RMF FM/

Piotr Kraśko usłyszał zarzuty

#3

Piotr Kraśko, dziennikarz TVN i prezenter Faktów TVN usłyszał w piątek zarzuty prowadzenia pojazdu bez uprawnień. Dziennikarz przyznał się do winy, ale nie składał wyjaśnień. Sprawa dotyczy wydarzeń z 2016 roku.

19 sierpnia 2016 w miejscowości Myszyniec, przy ulicy Pawłowskiego, prowadząc auto marki BMW Piotr Kraśko został zatrzymany przez patrol. Okazało się, że kierujący nie miał uprawnień do prowadzenia samochodu. Zostały mu one cofnięte w 2014 roku.

„Dziennikarz w piątek usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu po cofnięciu uprawnień (art. 180a k.k.). Przyznał się, ale nie złożył wyjaśnień. Wyraził zgodę na publikację wizerunku i pełnych danych osobowych” – przekazała Aleksandra Skrzyniarz rzecznika Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Grozi mu w najlepszym przypadku grzywna, a w najgorszym nawet 2 lata pozbawienia wolności.

To nie pierwszy raz, kiedy prezenter nie zastosował się do przepisów zabraniających mu prowadzić samochód.

W grudniu 2021 roku w mediach pojawiła się informacja, że Kraśko został zatrzymany, kiedy prowadził samochód, pomimo tego, że nie miał do tego uprawnień. Został skazany na karę grzywny w wysokości 7,5 tysiąca złotych oraz otrzymał roczny zakaz prowadzenia pojazdów. Prokuratura odwołała się od tego wyroku, ale sąd go utrzymał.

Media informowały wtedy, że dziennikarz miał już dwa razy odbierane prawo jazdy, w 2009 i 2014 roku.

/źródło: PAP, RMF FM/

Krystian Ochman w finale Eurowizji

#4

W czwartek wieczorem odbył się drugi półfinał 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Polskę reprezentował zwycięzca jedenastej edycji The Voice of Poland – Krystian Ochman z piosenką River.

W drugim półfinale, który odbył się we włoskim Turynie 12 maja, zaprezentowali się uczestnicy 18 krajów — w tym reprezentujący Polskę Krystian Ochman. Wszystkie koncerty były transmitowane od 21 na antenie TVP1 oraz oficjalnym kanale Eurowizji w serwisie YouTube.

Około godziny 23.00 poznaliśmy kolejnych finalistów 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. Spośród artystów występujących dziś na scenie w Turynie w sobotnim finale zobaczymy reprezentantów Polski, Belgii, Czech, Azerbejdżanu, Finlandii, Estonii, Australii, Szwecji, Rumunii i Serbii!

“Po co komu Andrea Bocelli, gdy ma się Ochmana!” — podpisano występ Polaka na oficjalnym koncie Eurowizji na Twitterze. Krystian Ochman w Turynie zaprezentował utwór “River”.

W pierwszym półfinale do finału przeszło dziesięć reprezentacji, w tym m.in. Szwajcarii, Armenii, Islandii, Litwy, Portugalii czy Norwegii. W finale znajdą się również reprezentanci krajów tzn. Wielkiej Piątki: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch.

/źródło: Onet/

Świątek w półfinale w Rzymie

Iga Świątek zameldowała się w półfinale turnieju WTA w Rzymie i w sobotę powalczy o kolejny finał oraz kolejne zwycięstwo turniejowe w karierze.

Po genialnym czwartkowym meczu z Białorusinką Wiktorią Azarenką w ćwierćfinale na Świątek czekała skazywana na pożarcie Bianca Andreescu. Pierwszy set okazał się zaskakująco zacięty, ale ostatecznie to Polska wyszła z niego zwycięsko 7:6. Drugi set to już pokaz siły i zwycięstwo 6:0 oraz awans do półfinału.

Światowy nr 1 kobiecego turnieju – Iga Świątek – kroczy po kolejne turniejowe zwycięstwo w tym sezonie, a zarazem obronę tytułu sprzed roku. Raszynianka wygrała już cztery turnieje — w Dausze, Indian Wells, Miami i Stuttgarcie. Niezależnie od wyniku w Rzymie już jest pewne, że Świątek wielkoszlemowy turniej French Open rozegra jako numer jeden.

/źródło: Onet/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *