Wtorek

13.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Rozprawa w TK odroczona

#1

Pięcioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej miał zdecydować dziś o tym, czy i kiedy w Polsce przestrzegane będzie prawo unijne. Sprawę odroczono jednak do 15 lipca.

Pięcioro członków Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej miało dziś rozstrzygnąć, czy w Polsce wyższość ma prawo unijne, czy też – jak chce autor wniosku do TK, czyli premier – prymat ma polska Konstytucja.

Faktycznym celem szefa rządu może być jednak – na co wskazują eksperci m.in. z Fundacji Batorego – chęć uzyskania takiego wyroku TK, który będzie “alibi” dla niestosowania się przez Polskę do wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Szczególnie tych dotyczących wymiaru sprawiedliwości.

Ważnym aspektem, w świetle którego należy spojrzeć na dzisiejsze odroczenie decyzji TK, może być fakt, że dziś wieczorem w Brukseli premier Morawiecki ma się spotkać z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Ich rozmowa dotyczyć ma przede wszystkim polskiego Krajowego Planu Odbudowy, czyli sposobu, w jaki polski rząd zamierza rozdzielić unijne fundusze. Bruksela jeszcze tego planu nie zaakceptowała – tymczasem bez jej zgody środki będą dla nas niedostępne. W grę wchodzą gigantyczne pieniądze – Polska może otrzymać w sumie 58,1 mld euro, w tym prawie 23,9 mld euro dotacji. Tymczasem gdyby kierowany przez Julię Przyłębską TK dziś zdecydował, że Polska nie zamierza uznawać wyższości prawa unijnego nad krajowym, mało prawdopodobne jest, by rozmowa szefa rządu z przewodniczącą KE mogła dotyczyć jakichkolwiek innych kwestii.

Dodatkowo 15 lipca obecnemu RPO Adamowi Bodnarowi kończy się kadencja, przez co nie będzie mógł pojawić się przed TK. Jeśli Trybunał uzna, że prawo unijne jest podrzędne wobec polskiej konstytucji, może to oznaczać pierwszy krok na drodze do wyjścia z unijnego porządku prawnego.

Zmiany w Kancelarii Prezydenta

#2

Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w swej kancelarii: odwołał Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa Biura Polityki Międzynarodowej i powołał na to stanowisko Jakuba KumochaBogna Janke została sekretarzem stanu w KPRP, będzie odpowiedzialna za dialog społeczny.

Krzysztof Szczerski, który obejmie funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ, został odznaczony podczas uroczystości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za “wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej oraz osiągnięcia w pracy naukowej”.

Mówiąc o nowych ministrach w KPRP Duda oświadczył, że zaimponowała mu wiedza, dynamika w działaniu i determinacja Jakuba Kumocha, który zastąpi Szczerskiego na stanowisku szefa Biura Polityki Międzynarodowej. Wskazywał też, że fakt, iż relacje z Turcją znalazły się na tak wysokim poziomie jest zasługą działalności ambasadorskiej Kumocha.

Zatrzymano byłego agenta CBA

#3

Służby zatrzymały byłego agenta CBA Wojciecha J. w sprawie m.in. fałszywego oskarżenia byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego – dowiedziała się PAP w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga. Mężczyzna ma usłyszeć zarzuty składania fałszywych zeznań i oskarżeń.

Jak donosi PAP prokuratura, zatrzymania dokonali funkcjonariusze ABW na polecenie śledczych. Po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymany ma usłyszeć zarzuty popełnienia szeregu przestępstw, w tym: składania fałszywych zeznań mających służyć za dowód w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, fałszywego oskarżenia byłego szefa CBA oraz Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia, fałszywego oskarżenia posła na Sejm RP o popełnienie czynu polegającego na obiecaniu korzyści osobistej zatrzymanemu Wojciechowi J., a także złożenia fałszywych zeznań, co do wejścia przez niego w posiadanie nagrań z podkarpackiego domu publicznego mających rzekomo dotyczyć byłego marszałka Sejmu RP, czym fałszywie oskarżył go o popełnienie przestępstwa, ujawnienia kilkudziesięciu informacji o zrealizowanych przez CBA czynnościach operacyjnych. Decyzję o ewentualnym zastosowaniu środków zapobiegawczych, prokuratorzy podejmą po przesłuchaniu zatrzymanego.

Duda szczerze o wyborach korespondencyjnych

#4

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem wziął udział w spotkaniu autorskim poświęconym książce Marcina Wikło “Operacja Duda 2020. Tajemnice kampanii”. Duda podczas rozmowy z dziennikarzami zdradził iż był przeciwnikiem wyborów korespondencyjnych 10 maja ub. roku – „Wszystko wskazywało, że zostaną zbojkotowane, nie chciałem wygrać wyborów prezydenckich przy 15-20-proc. frekwencji” – podkreślił.

Całość wypowiedzi prezydenta w tej sprawie brzmiała tak:

“Ja koniec końców byłem przeciwnikiem wyborów korespondencyjnych, ja tych wyborów nie chciałem dlatego, że wszystko wskazywało na to, że po pierwsze będzie bardzo niska frekwencja, gdyby miały się odbyć, że zostaną po prostu zbojkotowane. A po drugie, że będą to wybory wyszydzone, które najprawdopodobniej w ogóle nie będą mogły zostać uznane za ważne. Ja w takich wyborach nie chciałem wziąć udziału z żadnym wynikiem, nie chciałem wygrać wyborów prezydenckich przy 15 czy 20 procentowej frekwencji i w taki sposób zostać prezydentem na drugą kadencję”.

12 lipca minął rok od drugiej tury wyborów prezydenckich, w której ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda wygrał z prezydentem Warszawy, wiceprzewodniczącym PO Rafałem Trzaskowskim. Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, a Trzaskowski – 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w drugiej turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “13.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *