Poniedziałek

13.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Premier nie weźmie udziału w rozmowach z medykami

#1

Od soboty przed Kancelarią Premiera trwa protest medyków, którego uniknięcie było możliwe poprzez rozmowy ostatniej szansy, które zaplanowane były na piątek. Warunkiem koniecznym postawionym przez protestujących była obecność premiera podczas rozmów. Warunek ten nie został spełniony i rozmowy zakończyły się fiaskiem. Dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski ponownie zaprosił Komitet Protestacyjny do rozmów na jutro (wtorek 14 września) na godzinę 13. Protestujący ponowili swój warunek z zeszłego tygodnia, domagają się uczestnictwa premiera Mateusza Morawieckiego w rozmowach. Niedzielski poinformował, że warunek ponownie nie zostanie spełniony i premier nie weźmie udziału w spotkaniu.

„To nie jest jeszcze moment, w którym powinien uczestniczyć premier Morawiecki. Na tę chwilę ja prowadzę ten dialog, mam wszystkie upoważnienia do tego, żeby jako minister konstytucyjny prowadzić dialog z grupami społecznymi pracującymi w sektorze medycznym” – przekazał Niedzielski. „Konieczne jest spotkanie o charakterze bardziej roboczym, gdzie musimy m.in. porozmawiać o założeniach i przedstawić szczegóły obliczeń. Tego się nie robi metodą wymiany pism, tylko właśnie prowadząc merytoryczne rozmowy podczas spotkań” – wyjaśnił minister ponawiając na spotkanie jutro o godzinie 13:00.

Minister zdrowia poinformował również o powołaniu nowego wiceministra, który ma zająć się m.in. dialogiem społecznym – na stanowisko powołany został Piotr Bromber.

„Powołaliśmy nowego wiceministra, który ma zająć się sprawami, które są z naszego punktu widzenia najbardziej palące, mówię zarówno o dialogu społecznym, ale też o rozwoju kadr” – poinformował Adam Niedzielski. „To są dwa obszary, które odnoszą się do sporu, jaki  z komitetem protestacyjnym prowadzimy, ale również do pewnego priorytetu, który także w rozmowach się pojawiał: kształcenia kadr, (…) zbudowania zasobów, które są deficytowe w systemie” – dodał.

„Niestety tym emocjom i oczekiwaniom często towarzyszył brak zaufania. Chcemy to zaufanie odbudować, zresetować. Jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę z każdym” – zapewnił nowy wiceminister podkreślając, że obszar ochrony zdrowia to obszar, w którym zawsze są duże emocje. „Pieniądze w ochronie zdrowia są ważne, ale dyskusji nie można sprowadzać tylko do kwestii pieniędzy. Problemy, z którymi się mierzymy, na to wskazują: m.in. ograniczona liczba personelu. (…) Jesteśmy za tym, by rozmawiać z każdym, przy czym miejmy świadomość, że niczym złym jest się różnić. Jeżeli się różnimy, to też powinniśmy rozmawiać – i do tego będziemy zachęcali stronę protestującą” – dodał.

/źródło: PAP, RMF FM/

W szkołach ruszyły szczepienia

#2

Rozpoczęła się akcja szczepień w szkołach, w trakcie, której szczepionkę przeciwko Covid-19 mogą przyjmować dzieci i młodzież do 12. roku życia oraz dorośli. Szczepienia są dobrowolne, a o możliwości podania preparatu uczniom decydują rodzice.

Akcja odbywa się według  dwóch scenariuszy. Pierwszy to szczepienia w szkołach, gdzie jest wielu chętnych, wtedy w specjalnie wydzielonych salach lekcyjnych podawana jest szczepionka. W drugim scenariuszu zakładającym mniejszą liczbę chętnych organizowane są specjalne wyjścia grupowe do najbliższych przychodni.

W Warszawie z akcji szczepień w szkołach skorzystać chce ponad 3 tysiące ludzi, w tym ponad 70 nauczycieli. W Poznaniu planowane jest podanie preparatu ponad połowie tysiąca uczniów.

Pierwszych 7 uczniów zaszczepionych zostało dzisiaj w LXX Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. Od razu po podaniu zastrzyku wrócili na lekcje.

/źródło: PAP, RMF FM/

Białoruski opozycjonista zatrzymany w Piasecznie

#3

W niedzielę wieczorem w Piasecznie pod Warszawą zatrzymany przez policję został białoruski opozycjonista Makary Malakouski przebywający w Polsce na podstawie wydanej mu w kijowskim konsulacie wizy humanitarnej. Powodem zatrzymania była obecność na liście osób ściganych przez Interpol. Wniosek w tej sprawie jest autorstwa białoruskich władz.

Pierwszy o sprawie zatrzymania napisał w poniedziałek na Twitterze Aleś Zarembiuk z Fundacji “Białoruski Dom”. “Pilne! Zatrzymany na wniosek Łukaszenki obywatel Białorusi. Wczoraj wieczorem przez funkcjonariuszy polskiej policji na wniosek Łukaszenkowski w Piasecznie był zatrzymany Malakhouski Makary” – poinformował Zarembiuk.

Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. „Wczorajsze zatrzymanie obywatela Białorusi w Piasecznie to wynik kolejnej próby politycznego wykorzystania tak zwanej czerwonej noty Interpolu. Tym razem przez białoruski reżim” – napisał na Twittersze szef MSWiA.

W związku z takim stanowiskiem rządu, nawet postawienie zarzutów białoruskiemu opozycjoniście i wszczęcie procedury jego ekstradycji, wcale nie przesądza, że zostanie przekazany na Białoruś. Ostateczna decyzja ekstradycyjna, to polityczne rozstrzygnięcie ministra sprawiedliwości.

„To bardzo niebezpieczny precedens, który uderzy w wizerunek Polski, który w oczach Białorusinów jest bardzo dobry. Poza tym propaganda Łukaszenki będzie to wykorzystywać” – przekazał PAP Zarembiuk.

/źródło: PAP, RMF FM/

Ponad tysiąc osób ewakuowano w związku z niewybuchem

#4

W Warszawie podczas prac na budowie w pobliżu Ronda Daszyńskiego znaleziony został niewybuch z II wojny światowej, prawdopodobnie bombę lotniczą. Na miejsce wezwano jednostki saperów i straży pożarnej.

W związku ze znaleziskiem służby ewakuowały ponad tysiąc osób pracujących w pobliskich wieżowcach. Jak przekazał oficer prasowy mazowieckiej straży pożarnej – zabezpieczenie niewybuchu dobiega już końca. W związku z tym osoby ewakuowane powoli mogły wrócić do pracy po kilkugodzinnym oczekiwaniu na ulicy.

/źródło: RMF FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “13.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.