Środa

14.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Co dalej z obostrzeniami?

#1

Dzisiaj, Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe informacje na temat obostrzeń, które obowiązują w Polsce. Sytuacja jest poważna, gdyż liczba zgonów dalej jest liczona w setkach, a zakażenia w tysiącach. W środę, Polska zanotowała 21 tysięcy zakażeń koronawirusem i 803 pacjentów zmarło. Na tle Europy, te dane są poważne stąd nowe informacje na temat lockdownu i nowych obostrzeń.

Adam Niedzielski zapowiedział, że rząd przedłuży obowiązujące obostrzenia do 25 kwietnia – czyli o tydzień dłużej niż planowano. Ale są dwa wyjątki – przedszkola i żłobki zostaną otwarte, a sportowcy będą mogli się cieszyć sportem na zewnątrz – to podchodzi pod dobrowolny sport. Minister Zdrowia podkreśla, że możliwy jest powrót do regionalizacji obostrzeń w Polsce, ponieważ – jego zdaniem – jest to bardziej efektywniejsza walka z wirusem i nie jest fair dla regionów, które nie są aż tak bardzo dotknięte wirusem, żeby nakładać kolejne obostrzenia. Na konferencji prasowej, która się odbyła dzisiaj, gdy Adam Niedzielski został zapytany o zdejmowanie obostrzeń stwierdził, że ‘’za tydzień regionalnie część obostrzeń może zostać zdjęta.’’ Jak informuje Ministerstwo Zdrowia regiony najbardziej dotknięte falą wirusa to: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, jak i również Wielkopolskie. Żeby tam luzować obostrzenia, to liczba zakażeń musi spaść do 30 na 100 tysięcy mieszkańców. Jak podkreślił Minister Zdrowia, pierwszym krokiem będzie luzowanie obostrzeń w edukacji.

Kluczowe będą następne dni, tygodnie i miesiące, ponieważ zbliża się okres wakacji i Ministerstwo Zdrowia nie wypowiedziało się jeszcze na ten temat, co tymbardziej powoduje, że żeby wyjść z tej pandemii, to trzeba być uważnym, żeby nie spędzić kolejnych dwóch miesięcy w domu – tak jak to było w tamtym roku. Hotele również będą zamknięte do 3 maja, więc tegoroczna majówka stoi pod znakiem zapytania.

Rzecznik MiŚP apeluje o zakończenie lockdownu

#2

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz apeluje o zakończenie obostrzeń w Polsce. Na antenie Polsat News mówił, że ‘’mamy zabezpieczonych tych, dla których przebieg choroby jest najcięższy’’ przekonywał Abramowicz. Przedsiębiorstwa zostały najbardziej dotknięte obostrzeniami, które nałożył na nich rząd. Małe przedsiębiorstwa upadały, niektóre się utrzymały – ale to za mało, aby pozostać konkurencyjnym na rynku.

Rząd tworzy kolejne Tarcze, które mają ratować wszystkich przedsiębiorców, ale papierologia i krótki termin złożenia aplikacji powoduje, że przedsiębiorcy są pozostawieni samym sobie. Stąd apel Rzecznika, żeby pomóc przedsiębiorcom operować, żeby ratować miejsca pracy, jak i gospodarkę, która jest zasilana właśnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Adam Abramowicz podkreśla, że Polska już w większości ma zaszczepioną grupę ryzyka i ludzi starszych (60+), dlatego ci, co mogą przechodzić wirusa najciężej są już zabezpieczeni przed ryzykiem zarażenia się. Rzecznik skrytykował Premiera, że tylko ma ekspertów ‘medycznych’, a nie uwzględnił przedsiębiorców, którzy znają sytuację, jaka panuje na rynku i w ich biznesach. Podkreślał również straty, jakie przedsiębiorcy zaliczyli podczas zamknięcia, jak i zaciągnięte pożyczki, które potem trzeba spłacić – a nie ma jak, ponieważ w Polsce panuje lockdown.

Na końcu wywiadu w Polsat News na pytanie dziennikarza o tym, czy ktoś konsultował obostrzenia z przedsiębiorcami, Abramowicz odparł, że – nie.

Przelewy z MSZ dla Rydzyka?

#3

Posłanka Hanna Gill–Piątek (koło Polska 2050), złożyła interpelacje do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, żeby dowiedzieć się na co idą pieniądze z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Z odpowiedzi dowiadujemy się (z dokumentów, do których dotarła WP.pl), że w 2016 r. Ośrodek dostał 190 tys. zł, w 2017 r. – 260 tys. złoty, w 2018 r. – 260 tys. złoty, w 2019 r. – 215 tys. złoty, a w 2020 r. – 217 tys. złoty. Kwoty bardzo wysokie i to nie jest pierwszy raz, kiedy Tadeusz Rydzyk dostaje takie sumy od Ministerstwa pod obecnymi rządami.

MSZ ma zawartą umowę z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej – czyli szkołą, gdzie swoje kadry ma Radio Maryja i Telewizja Trwam. Ale to nie wszystko, ponieważ MSZ wykonało przelew na kwotę 156 tys. złoty na projekt pod nazwą ‘’Wdzięczni za Niepodległą Polskę.’’ Jak informuje WP.pl w ciągu ostatnich lat z budżetu MSZ na przedsięwzięcia, które są kontrolowane przez Tadeusza Rydzyka trafiło łącznie 2,1 miliona złotych. To jest ogromna suma, która idzie na projekty Tadeusza Rydzyka, jednakże nie wszystkie resorty wspierają Tadeusza Rydzyka, ponieważ np. resort klimatu woli wspierać inne inicjatywy związane z kościołem – ale nie z Tadeuszem Rydzykiem.

Spotkanie Biden – Putin

#4

46 Prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował Prezydenta Rosji – Władimira Putina – o dwuosobowy szczyt, który miałby się odbyć w tzw. Trzecim państwie – najlepiej neutralnym, jak informuje administracja Joe Bidena. Nie podano kraju, w jakim takie spotkanie miałoby się odbyć, ale spotkanie miałoby na celu omówienie problemów, które stoją przed USA, jak i samą Rosją. 

Między dwoma prezydentami panuje napięta sytuacja, ponieważ w ostatnich z wywiadów na stacji ABC News, Joe Biden nazwał Putina ‘zabójcą’ i, że Prezydent Rosji zapłaci za ‘mieszanie się w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku’. Na odpowiedź ze strony rosyjskiej nie trzeba było długo czekać, ponieważ Rosja wezwała amerykańskiego ambasadora do Rosji, a Władimir Putin odpowiedział Joe Bidenowi, że życzy mu dużo zdrowia i ‘’ludzie postrzegają innych tak, jak naprawdę siebie widzą.’’ Takie międzynarodowe dialogi powodują, że przyjaźń między krajami maleje, a sytuacja militarna się powiększa.

Eskalacja rosyjskich wojsk na ukraińskiej granicy się powiększa, stąd odpowiedź Stanów Zjednoczonych, które wysłały dwa swoje okręty wojenne, żeby wspomóc Ukrainę przed potencjalnym atakiem. Jak informuje Wyborcza, anonimowy urzędnik Pentagonu przypuszcza, że wysłanie okrętów na Morze Czarne wysyła sygnał do Moskwy, że ‘’USA obserwuje sytuacje bacznie.’’ Atak Rosji na Ukrainę nie byłoby tylko atakiem na Ukrainę, ale i na całe NATO. Dlatego spotkanie Biden – Putin będzie kluczowe w rozwoju sytuacji.

Wybory w Rzeszowie

Z ostatniej chwili dowiadujemy się, że poseł Porozumienia (kandydat na Prezydenta Rzeszowa) – Waldemar Kotula, kończy swój wyścig o fotel Prezydenta i oficjalnie popiera kandydata Solidarnej Polski – Marcina Warchoła. Jest to o tyle ciekawe, ponieważ na linii Porozumienie – Solidarna Polska tkwi różnica w Krajowym Funduszu Odbudowy, jak i w innych kwestiach czy to w praworządnych, czy gospodarczych. Dlatego poparcie kandydata SP będzie mocnym wzmocnieniem do wygrania wyborów w Rzeszowie i do zmniejszenia liczby kandydatów tzw. Zjednoczonej Prawicy.

W wyścigu jeszcze mamy kandydatkę PiS-u Ewe Leniarnt, która będzie walczyć z koalicjantem o urząd Prezydenta – o ile nic się nie zmieni do czasu wyborów. Wybory w Rzeszowie odbędą się 9 maja po tym, jak Tadeusz Ferenc złożył rezygnacje 10 lutego. Rządził Rzeszowem od 2002 roku.

W wyścigu o fotel Prezydenta ubiega się również wspólny kandydat opozycji KO, PSL, Polska 2050, Lewicy i PSL, Konrad Fijołek, jak i poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Poprzednie przeglądy dnia:
07.04.2021 Przegląd dnia – środa
08.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
09.04.2021 Przegląd dnia – piątek
12.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
13.04.2021 Przegląd dnia – wtorek

03 comments on “14.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *