Piątek

14.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Łukasz Piebiak kandydatem do Naczelnego Sądu Administracyjnego

#1

Krajowa Rada Sądownictwa rekomenduje Łukasza Piebiaka na jedno z wolnych stanowisk w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Decyzją Rady kandydatura otrzymała 12 głosów „za” i 5 „przeciw”. Po rekomendacji KRS nominację musi zatwierdzić, bądź może odrzucić prezydent.

Łukasz Piebiak to były wiceminister sprawiedliwości w ministerstwie zarządzanym przez Zbigniewa Ziobro. Kandydatura budzi kontrowersje ze względu na aferę hejterską w ministerstwie. Onet w 2019 roku ujawnił, że wspomniany wiceminister miał organizować i koordynować akcję oczerniania sędziów krytycznych wobec zmian wprowadzanych przez PiS. 

Współpracująca z Piebiakiem Emilia Szmidt informowała, że to na polecenie wiceszefa resortu sprawiedliwości oraz za jego zgodą prowadziła akcję mającą na celu skompromitować prezesa Stowarzyszenia Sędziów Iustitia Krystiana Markiewicza. W trakcie akcji Szmidt rozsyłała do tysięcy członków Iustiti informacje zarzucające K. Markiewiczowi m.in. namawianie jakiejś kobiety do aborcji. Po publikacji Onetu Łukasz Piebiak podał się do dymisji.

Pozytywna opinia KRS trafiła do Kancelarii Prezydenta i decyzja pozostaje w rękach głowy państwa. „Kancelaria Prezydenta konsekwentnie stoi na stanowisku, że pan prezydent może rozstrzygnąć taki wniosek pozytywnie lub negatywnie. Tak jak w przypadku pana Łukasza Piebiaka, tak w przypadku każdego indywidualnego przypadku, pan prezydent będzie rzecz rozważał” – poinformował Paweł Mucha, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. W przeszłości zdarzyło się już, że prezydent odmówił powołania poszczególnych sędziów pomimo pozytywnej opinii ze strony KRS. W 2016 r. prezydent odmówił powołania trzech sędziów na stanowiska w sądach wyższego szczebla oraz jednego kandydata na sędziego na pierwsze stanowisko sędziowskie.

Godzina policyjna dla niezaszczepionych?

#2

Jeden z doradców premiera do spraw walki z koronawirusem prof. Miłosz Parczewski w rozmowie z Radiem Zet zasugerował wprowadzenie restrykcji dla osób niezaszczepionych. Jeden z doradców Mateusza Morawieckiego przekonuje, że nie można nikogo zmusić siłą do szczepienia, ale można sprawić, żeby taka osoba sama zdecydowała się, że się zaszczepi. Parczewski proponuje, aby takim rozwiązaniem było np. wprowadzenie godziny policyjnej, a nawet zakazu przemieszczania się między województwami dla osób, które nie przyjęły szczepionki.

___

___

Profesor Parczewski zasłynął już ciekawymi wypowiedziami np. w kwietniu kiedy w rozmowie z RMF FM w kontekście lockdownu i zamkniętych wówczas salonów fryzjerskich i kosmetycznych stwierdził, że „Otwarcie salonów fryzjerskich jest dyskutowane w różny sposób. Wiele krajów nigdy ich nie zamknęło. Nie ma dobrych danych (pokazujących – przyp. red.), że ta decyzja była dobra”. W tej samej rozmowie przyznał, że noszenie maseczek na dworze jest bez sensu (wypowiedź 14 kwietnia – zniesienie nakazu maseczek na dworze nastąpi 15 maja).

Dwóch posłów wyrzuconych z Platformy Obywatelskiej

#3

Platforma Obywatelska wyrzuca dwóch posłów – Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego. Powodem wyrzucenia obu posłów z partii miały być „publiczne wypowiedzi szkodzące partii”. Za wyrzuceniem była większość zarządu ugrupowania, „przeciw” jedynie troje z obozu Grzegorza Schetyny: Jarosław Duda, Urszula Augustyn i Robert Tyszkiewicz.

Paweł Zalewski nie kryje swoje zaskoczenia decyzją zarządu: „Zostałem wyrzucony z PO na wniosek @bbudka Właśnie poinformował mnie o tym @MKierwinski Nikt ze mną nie rozmawiał, nie wiedziałem o wniosku, nie miałem możliwości się bronić, nie znam zarzutów. Jak nazwać taką procedurę, taki sąd? Czy takie są standardy PO? Czy o to nam chodziło?” – napisał na Twitterze.

___

___

Decyzja zarządu partii ma związek z listem otwartym jaki napisali parlamentarzyści PO i KO, w którym krytykowali obecne władze żądając poważnej debaty o kierunku, w jakim ma zmierzać Platforma. Pod listem podpisało się 50 parlamentarzystów w tym I. Raś i P. Zalewski. Obaj po publikacji listu publicznie wypowiadali się otwarcie krytykując przewodnictwo Borysa Budki.

„W ostatnich tygodniach zastanawiałem się nad tym, kto mógłby wszystkie rodziny PO zjednoczyć i dać wiarę w to, że nasza praca w perspektywie najbliższych miesięcy może przynieść dobry rezultat, nie tylko sondażowy. Radosław Sikorski to byłaby zmiana, która dawałaby szansę na dojrzałe przejście do ofensywy” – Ireneusz Raś w RMF FM.

„Spadek zaufania do PO, od kiedy Borys Budka został szefem Platformy, mówi sam za siebie. Bardzo żałuję, że tak jest. Borys Budka miał wszystkie dane ku temu, żeby zwiększyć nasz zakres poparcia, ale tak się nie stało” – Paweł Zalewski w Onet Rano.

Pierwszy informacje o wyrzuceniu posłów podał na Twitterze Konrad Piasecki.

___

___

W sobotę prezentacja „Nowego Ładu”

#4

W sobotę 15 maja o godzinie 10 podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowany zostanie „Nowy Ład” – program na dalszą część kadencji. W programie ma się pojawić szereg propozycji m.in.. dotyczących kwestii finansowych.

Jedną z nich ma być wyrównanie różnić między najlepiej zarabiającymi, a tymi o mniejszych dochodach. Obecnie osoby najmniej zarabiające płacą niemal taki sam odsetek jak osoby zarabiające kilkakrotność minimalnej krajowej. Według założeń „Nowego Ładu” ma się to zmienić, co w praktyce ma oznaczać zmniejszenie  podatków dla najmniej zarabiających.

Kolejną propozycją ma być ulga podatkowa dla osób, które po przekroczeniu wieku emerytalnego zdecydują się pozostać na rynku pracy. Obecnie nie ma żadnego mechanizmu, który zachęcałby kobiety po osiągnięciu 60 lat i mężczyzn 65 lat do dalszej pracy.

„Nowy Ład” ma zawierać również propozycję dodatkowych świadczeń, ale wbrew wielu pojawiającym się informacjom nie ma to być wzrost 500+. Świadczenia dla rodzin mają zawierać specjalne dodatki, jak np. na opiekę poporodową.

Według zapowiedzi obszary z jakich ma się składać “Nowy Ład” to: plan na zdrowie, uczciwa praca – godna płaca, dekady rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska – naszej ziemi, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025, złota jesień życia.

Cały plan zaprezentowany zostanie podczas konwencji, której spot pojawił się w Internecie.

Lidia Staroń kandydatką na RPO?

Według informacji podanych przez Interię Lidia Staroń jest faworytką do objęcia stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. Niezrzeszona parlamentarzystka ma uzyskać poparcie zarówno Prawa i Sprawiedliwości jak i części Koalicji Obywatelskiej.

W czwartek Senat odrzucił przyjętą przez Sejm kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na RPO, przez co kolejny raz nie udało się wybrać nowego rzecznika. Klincz z wyborem trwa od września 2020 roku, kiedy skończyła się kadencja Adama Bodnara. Pomimo upływu kadencji Bodnar pełni nadal obowiązki RPO, lecz 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pełnienie obowiązków po upływie kadencji jest niekonstytucyjne. TK dał na wybór 3 miesiące.

Od września 2020 roku parlament próbował już czterokrotnie powołać nowego RPO. Przy dwóch pierwszych próbach jedyną kandydatką była wspierana przez organizacje pozarządowe oraz opozycję Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, lecz Sejm odrzucił tą kandydaturę. Przy trzeciej próbie poza Rudzińską-Bluszcz kandydatami byli: Piotr Wawrzyk wspierany przez PiS i Robert Gwiazdowski wspólnie popierany przez Konfederację i PSL. Sejm wybrał P. Wawrzyka, lecz Senat tej kandydatury nie przyjął. Do czwartek próby Z. Rudzińska-Bluszcz nie przystąpiła, a kandydowali: Bartłomiej Wróblewski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Sławomir Patyra wspierany przez KO oraz Piotr Ikonowicz z poparciem Lewicy. Podobnie jak w przypadku P. Wawrzyka Sejm ponownie wybrał kandydata PiS-u B. Wróblewskiego, lecz jego kandydatura przepadła w Senacie.

Kandydatura Lidii Staroń może rozwiązać trwający od miesięcy impas, gdyż ma mieć poparcie Prawa i Sprawiedliwości oraz części Koalicji Obywatelskiej. Staroń jest niezrzeszoną senatorką należąco do Koła Senatorów Niezależnych. Za kandydaturą może przemawiać fakt, że od lat działa społecznie m.in. na rzecz obywateli walczących z egzekucjami komorniczymi, lecz na niekorzyść brak prawniczego wykształcenia, co w przypadku RPO dla wielu jest kluczowe. Kandydatura L. Staroń może być również odrzucona ze względu na jej czynny status polityka, co dla wielu osób jest nie do przyjęcia.

Poprzednie Przeglądy dnia:

07.05.2021 Przegląd dnia – piątek
10.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
11.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
12.05.2021 Przegląd dnia – środa
13.05.2021 Przegląd dnia – czwartek 

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “14.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *