Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite!

Kompromitacja, żenada… czyli Polacy jak zwykle

#1

Polska reprezentacja rozpoczęła EURO tak jak poprzednie (z wyjątkiem EURO 2016) wielkie turnieje – od kompromitującej porażki. Tym razem pogromcami Polaków okazali się Słowacy drużyna, która składa się m.in. z piłkarzy występujących na boiskach Ekstraklasy – ligi z której piłkarze nie łapią się do naszej „wielkiej” kadry.

Oczekiwania przed meczem były wielkie, zwycięstwo sprawą oczywistą pytanie tylko było w jakim stosunku bramek? No jeszcze kwestia do rozstrzygnięcia czy Robert Lewandowski strzeli tylko jednego gola czy raczej hat-tricka? A może tym jednym meczem zapewni sobie koronę króla strzelców turnieju? Wątpliwości mniejsze i większe, ale jedno było poza jakimikolwiek podejrzeniami – zwycięstwo biało0czerwonych. Co na to nasi reprezentanci? Jak mawia pewien mem postanowili wcielić w życie powiedzenie „potrzymaj mi piwo”…

Od początku grając przewidywalnie i wolno nie tylko nie stwarzali zagrożenia pod bramką przeciwnika, ale w trakcie pierwszej połowy nie oddali nawet celnego strzału. Na mały plus można im zapisać natomiast stwarzanie zagrożenia pod swoją bramką, gdzie w 18 minucie przy bocznej linii Kamil Jóźwiak na spółkę z Bartoszem Bereszyńskim przez Roberta Maka, który oddał strzał na bramkę. Piłka poleciała na tyle niefortunnie, że odbijając się od słupka trafiła w interweniującego Wojciecha Szczęsnego i wpadła do bramki – Słowacy wyszli na prowadzenie. To zmobilizowało naszych reprezentantów do tego, że… nie potrafili stworzyć ani jednej sytuacji do końca pierwszej połowy.

Po przerwie zmotywowana kadra Biało-Czerwonych wyszła i od razu zabrała się do odrabiania strat, co poskutkowało golem Karola Linettego na remis już o niespełna minucie od startu drugiej połowy. W kolejnych minutach Polacy próbowali zagrozić bramce rywali tak bardzo, że zrobili sobie krzywdę. W 62. Minucie Grzegorz Krychowiak mający na koncie żółtą kartkę za faul taktyczny w pierwszej połowie w brawurowy sposób nadepnął na jednego ze Słowaków i przed czasem zakończył spotkanie oglądając drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Gra w przewadze ośmieliła Słowaków, którzy w drugiej połowie byli bardziej wycofani do śmielszych ataków. W 69. minucie nasi południowi sąsiedzi wykonywali rzut rożny, piłka spadła pod nogi Milana Skrinara, który miał tak dużo czasu, że zdążył przyjąć i z woleja strzelić drugą bramkę. Polacy ruszyli do odrabiania strat, ale co nie jest zaskoczeniem nie dali rady tego dokonać. Mecz otwarcia, a zarazem jedyny, który miał być „pewniakiem” przegrali praktycznie uniemożliwiając sobie wyjście z grupy.

Kompromitujące otwarcie turnieju to w XXI wieku można powiedzieć, że domena naszej kadry. W 2002 roku przegrana z Koreą Płd. 0:2, w 2006 z Ekwadorem 0:2, w 2008 z Niemcy 0:2, w 2012 remis z Grecją 1:1 – dziwny wyjątek w 2016, zwycięstwo 1:0 z Irlandią Płn. – w 2018 porażka 1:2 z Senegalem. Tradycji stało się za dość i w 2021 roku kolejna porażka… Aż strach pomyśleć co będzie w meczu z Hiszpanią…

Czechy wysłały do Polski projekt umowy ws. Turowa

#2

Richard Brabec minister środowiska Republiki Czeskiej poinformował na Twitterze, że do Polski została wysłana umowa międzynarodowa w sprawie kopalni w Turowie. Projekt zawiera warunki po spełnieniu, których strona Czeska wycofa swój pozew z Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Brabec zapowiedział również, że w czwartek rozpoczną się negocjacje.

Szczegółów wysłanej do Warszawy umowy nie ujawniono, aczkolwiek na bazie wcześniejszych zapowiedzi Brabca Czesi domagać się będą by Polska miała m.in. obowiązek pokrycia kosztów budowy nowych i wzmocnienia istniejących źródeł wody w rejonach miast Frydlant i Hradek nad Nysą. Zgodnie z czeską propozycją Polska będzie musiała udostępnić wszystkie informacje na temat wpływu wydobycia w polskiej kopalni na środowisko naturalne w Czechach. Umowa ma także zobowiązać Polskę do przyjmowania czeskich inspektorów.

___

___

Terlecki spotkał się z Cichanouską

#3

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wraz z Wicemarszałkiem Senatu Markiem Pękiem spotkali się z liderką białoruskiej opozycji Switłaną Cichanouską. Do spotkania doszło w Wilnie.

Wicemarszałkowie gościli w Wilnie w ramach uroczystości upamiętniających 80. rocznicę początku masowych wywózek na Syberię zorganizowanych przez okupacyjny reżim sowiecki. 14 czerwca jest obchodzony na Litwie jako Dzień Żałoby i Nadziei. W dniach 14-18 czerwca 1941 roku nastąpiła pierwsza fala masowych wywózek ludności litewskiej na Syberię. Szacuje się, że wywieziono wtedy blisko 20 tys. osób. Represje trwały do 1952 roku. Łącznie zesłano 132 tys. mieszkańców Litwy.