Środa

14.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Starcie Trybunału Konstytucyjnego z TSUE

#1

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Rosario Silva de Lapuerta podjęła decyzje o zastosowaniu środków tymczasowych. W praktyce oznacza to nakaz całkowitego zamrożenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, aż do zakończenia właściwego postępowania.

Trybunał przychylił się do wniosków Komisji Europejskiej. “W wydanym dziś (w środę) postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta, uwzględniła wszystkie wnioski Komisji (Europejskiej) do czasu wydania ostatecznego wyroku. (…) Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego” – czytamy w decyzji sędzi.

Po pięciu godzinach obrad Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie wykonywania tzw. środków tymczasowych unijnego trybunału, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Zdecydowano, że nakładane przez unijny trybunał sprawiedliwości tymczasowe zabezpieczenia są niezgodne z polską ustawą zasadniczą. Wyrok oznacza, że Polska – według sędziów – nie musi respektować decyzji europejskiego Trybunału, który w ramach zabezpieczenia przed ostatecznym wyrokiem może wstrzymać obowiązywanie przepisów.

TSUE swoją decyzję ogłosiła na godzinę przed wyrokiem polskiego Trybunału, co nie wygląda na przypadek i jesteśmy obserwatorami potężnej konfrontacji Trybunałów, a co za tym idzie starcie Polski z Unią.

Szwagierka Sasina nie podlega uchwale o nepotyzmie

#2

Z rekomendacji marszałka województwa w Radzie Nadzorczej Portu Lotniczego w Lublinie zasiada Angelika Konaszczuk, prywatnie szwagierka ministra MAP Jacka Sasina, który odpowiedzialny jest z ramienia PiS za realizację uchwały przeciwko nepotyzmowi. Jak informuje wp.pl szwagierka ministra nie zostanie objęta uchwałą i nie pożegna się ze swoim stanowiskiem. „Rada Nadzorcza działa w niezmienionym składzie” – poinformował portal Piotr Jankowski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego w Lublinie. „Port Lotniczy Lublin jest spółką samorządową. Właścicielami są cztery samorządy, a nie Skarb Państwa. Wspomniana uchwała dotyczy rodzin. Pani Konaszczuk nie jest rodziną” – wyjaśnił rzecznik lotniska.

Prawo i Sprawiedliwość na lipcowym kongresie przyjęło uchwałę przeciwko nepotyzmowi, na podstawie której w radach nadzorczych nie mogą zasiadać rodziny (małżonkowie, dzieci, rodzicie) polityków ugrupowania. Uchwała zawiera w sobie wyjątek mówiący o tym, że zakaz nie obejmuje osób, które zostały „zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.

Pierwsze wyroki w aferze korupcyjnej w krakowskim sądzie

#3

Na kary: 2,5 roku oraz jednego roku więzienia z warunkowym zawieszeniem ich wykonania skazał Sąd Okręgowy w Rzeszowie dwóch spośród 57 oskarżonych w sprawie dot. korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Są to pierwsze wyroki w tej sprawie.

Jak poinformowała prok. Hanna Biernat-Łożańska, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, oskarżeni Dariusz H. i Tomasz D. poddali się dobrowolnie karze bez przeprowadzenia procesu. Ich sprawa została wobec tego wyłączona do odrębnego postępowania.

Dariusz H. usłyszał wyrok dwóch i pół roku więzienia w zawieszeniu na 10 lat, a Tomasz D. – rok w zawieszeniu na trzy lata. Dariusz H. został także zobowiązany do powstrzymania się w czasie zawieszenia kary od prowadzenia działalności gospodarczej w podmiotach dysponujących środkami publicznymi.

Obaj mają także zapłacić grzywny w wysokości: Dariusz H. 250 tys. i Tomasz D. 65 tys. zł. Muszą także naprawić wyrządzoną szkodę. Dariusz H. w wysokości ponad 3 mln zł, częściowo na rzecz Skarbu Państwa i w całości na rzecz Centrum Zakupów dla Sądownictwa. Tomasz D. natomiast ponad 154 tys. zł na rzecz Skarbu Państwa.

Wymierzając kary oskarżonym sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie, które w tym wypadku jest obligatoryjne, bowiem oskarżeni współpracowali w toku śledztwa z organami ścigania ujawniając istotne informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstw oraz okoliczności ich popełnienia – zaznaczyła prok. Biernat-Łożańska.

Wyrok nie jest prawomocny.

/źródło: PAP/

Kolejny powrót do klubu PiS-u

#4

Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska oraz Arkadiusz Czartoryski pod koniec czerwca ogłosili opuszczenie szeregów Prawa i Sprawiedliwości oraz powołanie w Sejmie koła Wybór Polska. Na początku lipca do Zjednoczonej Prawicy powrócił Arkadiusz Czartoryski, lecz nie do PiS-u, a do partii Adama Bielana – Partii Republikańskiej. Dzisiaj podobną decyzję podjęła Małgorzata Janowska. Tym samym klub Prawa i Sprawiedliwości liczy 232 osoby.

„Chciałem powiadomić o tym, że mamy już 232 osoby w naszym klubie, że pani poseł Janowska – co prawda, nad czym boleję, zmieniając partię – zdecydowała się na powrót do nas” – oświadczył prezes PiS. Wskazywał, że nowa partia – Partia Republikańska – „coraz bardziej zabiera posłów” Prawu i Sprawiedliwości. Bolejemy nad tym, ale ważne jest, że klub odbudowuje swoją większość i w tej chwili ta strata wynosi już tylko jedną osobę – zaznaczył.

Janowska potwierdziła, że faktycznie powodem jej wyjścia z klubu PiS była różnica zdań w kwestii sektora energetycznego. Ale – podkreśliła – teraz te rozmowy się odbyły, podziękowała za nie prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz prezesowi Republikanów Adamowi Bielanowi.

Mamy wspólny cel – walczyć o bezpieczeństwo energetyczne, w najbliższym czasie zostanie przedstawiony program specjalnie przygotowany dla Bełchatowa – zapowiedziała dodając, że ma go przedstawić premier Mateusz Morawiecki.

Janowska zapewniła, że walczy o swoje miasto – Bełchatów, o swój region, ale przede wszystkim o “mieszkańców, żeby mieli zagwarantowaną pracę, bezpieczeństwo, żeby czuli się dobrze w swoim mieście i żeby to miasto nie stało się martwym miastem”.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “14.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *