Wtorek

14.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Medycy nie przyszli na spotkanie z ministrem zdrowia

#1

Minister zdrowia Adam Niedzielski wczoraj zaprosił protestujących przed Kancelarią Premiera medyków na rozmowy odnośnie ich postulatów. Głównym warunkiem protestujących była obecność na spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego, co już od wczoraj było wiadome, że się nie wydarzy o czym informował sam Niedzielski. W związku z brakiem szefa rządu protestujący medycy również nie pojawili się na spotkaniu.

„Odbieram to jako obawę przed prowadzeniem merytorycznej rozmowy i dyskusji na argumenty” – skomentował Niedzielski nieobecność medyków. „Chcieliśmy dziś porozmawiać o realności tych postulatów, co one oznaczają dla funkcjonowania całego państwa, ale moje zaproszenie niestety nie spotkało się z zainteresowaniem protestujących. (…) Celem spotkania miało być wyjaśnienie pewnych wątpliwości, szczegółów dotyczących rachunków związanych z postulatami” – dodał.

Na spotkaniu z ministrem pojawili się: prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz wiceministrowie resortu zdrowia. „Nawet ten ekspercki skład nie zachęcił do tego żebyśmy się dziś spotkali” – przekazał minister Niedzielski.

Kolejne spotkanie zaplanowano na czwartek tym razem już bez protestujących. „Problemy w opiece zdrowotnej narastają, ja nie mogę czekać na ewentualną skłonność do rozmowy protestujących (…) Mamy ścieżkę przygotowaną i chcieliśmy ją dzisiaj zaprezentować. Mamy bardzo konkretne propozycje, jesteśmy dobrze przygotowani do tych rozmów” – przekazał szef MZ.

/źródło: PAP, RMF FM/

Wzrost wynagrodzenia minimalnego od 2022 roku

#2

Rada Ministrów ustaliła wzrost minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 2800 zł brutto, na 3010 zł brutto, czyli wzrost o 210 zł – 7,5 procent.

„W związku z tym wzrośnie również stawka godzinowa. W roku 2022 stawka godzinowa będzie wynosiła 19,70 zł. Również jest to wzrost o 7,5 proc.” – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister zaznaczyła, że ustalenie zasad płacy minimalnej wynika z przepisów prawa, gdzie rząd przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycje założeń do projektu budżetu. Rząd przedstawił propozycję 3 tysięcy złotych, która nie została zaakceptowana zarówno przez stronę społeczną, jak i stronę pracodawców. W tej sytuacji rząd ustalił zgodnie ze wskaźnikami wysokość minimalnego wynagrodzenia na poziomie 3010 zł brutto.  

„Na tej podstawie kwota 3010 zł jest wyższą kwotą od minimum ustawowego, które wychodzi ze wskaźników. Minimum ustawowe tj. 3004 zł” – dodała Maląg.

Zapewniła też, że ta decyzja przełoży się pozytywnie na sytuację gospodarstw domowych w Polsce. Dzięki tej podwyżce do budżetów domowych wpłynie ponad 4,6 mld zł.

/źródło: PAP, RMF FM/

Polski Ład w ekspresowym tempie

#3

Prawo i Sprawiedliwość planuje w ekspresowym tempie przeprowadzić prace nad ustawami wchodzącymi w skład Polskiego Ładu.

„Ustawy Polskiego Ładu zostaną wprowadzone na rozpoczynającym się jutro trzydniowym posiedzeniu Sejmu, natomiast Prezydium Sejmu rozstrzygnie, ile ich będzie, bo ten trzydniowy program Izby jest bardzo napięty” – powiedział wicemarszałek i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Tak szybkie procedowanie wiązać się będzie bezpośrednio ze złamaniem przepisów regulaminu Sejmu, mówiących o tym, że ustawy zmieniające działanie samorządów daje im 14 dni na wydanie opinii od momentu, kiedy projekt trafi do Sejmu. Projekty, które mają być rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu do Sejmu trafiły 8 września, więc według przepisu o 14 dniach powinny najwcześniej być rozpatrywane 22 wrzęnia, a 16, czy 17 września.

Co więcej, posłowie opozycji złożyli w komisji finansów wniosek o wyjaśnienie przez rząd, jak Polski Ład wpłynie na budżety samorządów. Regulamin nakazuje poświęcenie temu posiedzenia w ciągu 30 dni.

Rządzący mogą mieć problem ze znalezieniem większości do procedowanych ustaw. PiS może liczyć na głosy części posłów niezrzeszonych (m.in. Łukasza Mejzy i Zbigniewa Ajchlara) oraz posłów Kukiz’15. Ugrupowania opozycyjne są przeciwne zmianom, jedynie Partia Razem się waha, gdyż pierwotnie zgodzili się na inne formy ustaw niż te przekazane do Sejmu.

„Trochę mniej będzie różnicy, jeśli chodzi o osoby najlepiej zarabiające i najmniej zarabiające w obciążeniach podatkowych, natomiast widać bardzo silny wpływ rozmaitych lobbystów” – mówi Magdalena Biejat. Partia Razem będzie jeszcze analizowała zapisy projektu.

Stanowcze „nie” proponowanym projektom wyraziła już Konfederacja. „est to niepotrzebne, kolejne już skomplikowanie prawa i dla wielu przedsiębiorców, klasy średniej, mikro i małych przedsiębiorców będzie to najwyższa podwyżka w historii III RP” – mówi Jakub Kulesza.

Propozycje w pigułce, które w zeszłą środę przyjęła rada ministrów to:

  • zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł,
  • podwyższenie drugiego progu podatkowego do 120 tys.,
  • brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku – etatowcy zapłacą składkę w wysokości 9 proc., a osoby prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą 4,9 proc,
  • podatek przychodowy dla dużych koncernów,
  • liberalizacja przepisów dot. estońskiego CIT-u.

/źródło: RMF FM/

PiS wywiązuje się z obietnicy wobec Kukiza

#4

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpoczynającym się jutro Prawo i Sprawiedliwość chce wywiązać się z obietnicy danej Pawłowi Kukizowi i zając się projektem ustawy antykorupcyjnej. Od tego Kukiz uzależnia popieranie dalszych projektów składanych przez rządzące ugrupowanie.

Szef klubu PiS Ryszard Terleck już zapowiedział, że posłowie PiS poprą w Sejmie projekty ustaw jego autorstwa.

Dla Pawła Kukiza ustawa antykorupcyjna jest bardzo ważna, gdyż jego zdaniem ograniczy w dużej mierze korupcję w Polsce i powinna zostać uchwalona już wiele kadencji temu.

/źródło: RMF FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “14.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *