14-15.08.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Gowin odebrał dymisję. Prezydent nie zgodził się na spotkanie w cztery oczy

#1

W sobotę około godziny 13 Prezydent Andrzej Duda wręczył liderowi Porozumienia Jarosławowi Gowinowi dymisję z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Prezydent odwołał Gowina z rządu na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego.

„To jest smutny dla mnie czas z panem związany, poczynając od decyzji politycznych, które zapadły, aż do decyzji formalnych, które dzisiaj wieńczą się poprzez wręczenie panu tego dokumentu” – powiedział prezydent Andrzej Duda do byłego wicepremiera.

Prezydent podkreślił, że smutek czuje z kilku powodów. „Po pierwsze, pracowaliśmy razem, mogę śmiało tak powiedzieć, przez bez mała ostatnie sześć lat nad bardzo ważnymi dla Polaków zmianami w naszej rzeczywistości. Bardzo wiele z tych, które zapowiadałem ja, bardzo wiele, które zapowiadały stronnictwa Zjednoczonej Prawicy, w tym pan premier (Gowin – PAP), zostało zrealizowanych” – podkreślił.

Drugim powodem smutku jest ubiegłoroczna dymisja Jarosława Gowina w związku z wyborami kopertowymi, ale również w związku z rozmową jaką prezydent przeprowadził wówczas z liderem Porozumienia. „Pan premier się z tą formułą nie zgadzał i mimo że wtedy otrzymał pan dymisję, to jednak pozostał pan częścią Zjednoczonej Prawicy. Siedzieliśmy długi czas, rozmawialiśmy, bo przyszedł pan po to, żeby w ramach Zjednoczonej Prawicy uzyskać decyzję polityczną także w porozumieniu z prezydentem. Ale cały czas w ramach obozu politycznego” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że nie spotka się z Gowinem w cztery oczy, gdyż jak mówił „nie wie, kto przed nim stoi”.

„Nie szukał pan możliwości mojego oddziaływania na to, żeby zmieniać sytuację. W jakimś sensie jest mi przykro i dlatego dziękuję za przybycie po odbiór tego dokumentu, ale powiem tak: z przyjemnością z panem porozmawiam, ale najpierw muszę zobaczyć, kogo do siebie zaproszę. Dzisiaj tego do końca nie wiem” – podkreślił. „Dlatego nie będzie spotkania jak zawsze w cztery oczy, które miało miejsce do tej pory” – dodał prezydent. „Mam nadzieję, że spotkamy się za kilka tygodni z uśmiechem i będziemy mogli usiąść przy stoliku, spokojnie porozmawiać o polityce, o Polsce. Że nie będzie pan częścią totalnej opozycji, tylko będzie pan realizował to, co rzeczywiście jest dla Polski dobre. A ja mam wewnętrzne, głębokie przekonanie, że ta polityka, którą do tej pory prowadziliśmy, była dobra dla Rzeczypospolitej, a przede wszystkim była dobra dla naszych obywateli” – powiedział Duda.

Na zarzut prezydenta, który nie wie kto przed nim stoi niedługo po zakończeniu uroczystości odpowiedział sam Gowin na Twitterze. „Jeśli ktoś nie wie, po stronie którego obozu jestem, to odpowiadam jasno: mój sprzeciw wobec drastycznego podnoszenia podatków i fatalnego w skutkach lex TVN wynika z tego, że zawsze stałem i będę stać po stronie obozu, któremu na imię Polska” – napisał na Twitterze Gowin.

/źródło: PAP, RMF FM/

Awanse generalskie w święto Wojska Polskiego

#2

Prezydent Andrzej Duda na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego wręczył nominacje generalskie dziewięciu oficerom Wojska Polskiego. Dwóch generałów brygady zostało awansowanych do stopnia generała dywizji, natomiast siedmiu pułkowników otrzymało nominację na pierwszy stopień generalski – generała brygady.

Do stopnia generała dywizji prezydent mianował: dowódcę Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomira Drumowicza oraz komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasza Połucha.

Nominacje na generała brygady otrzymali z rąk prezydenta: zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Szef Logistyki płk Artur Kępczyński; zastępca dowódcy WOT płk Maciej Klisz; dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej płk Dariusz Kosowski; dowódca 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Piotr Kriese; dowódca 10. Brygady Logistycznej płk Maciej Siudak; radca generalny w Biurze Ministra Obrony Narodowej płk Grzegorz Skorupski oraz dowódca 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk Maciej Trelka.

„Kiedy wydawało się, że nie ma już szans, że wróg zdobędzie Warszawę – udało się odwrócić losy tamtej bitwy i tamtej wojny. Dzięki geniuszowi dowódczemu, dzięki determinacji marszałka Józefa Piłsudskiego i polskich generałów, ale przede wszystkim dzięki niezwykłemu bohaterstwu tych, którzy stanowili tę milionową armię. Dlatego właśnie ten dzień jako Święta Wojska Polskiego jest tak ważny” – powiedział prezydent podczas uroczystości.

/źródło: PAP/

Prezydent ostro o sporze z Izraelem ws. noweli Kpa

#3

Prezydent Andrzej Duda w sobotę podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego. Po podpisaniu dokumentu Duda odniósł się m.in. to sporu z Izraelem odnośnie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Według nowelizacji po 30 latach strona żydowska nie będzie mogła ubiegać się o rekompensatę i zwrot mienia. W sprawę zaangażował się również Departament Stanu USA krytykując ustawę dlatego, że jej efekty będą, zdaniem Amerykanów, wymierzone w osoby zmuszone do opuszczenia Polski w czasie i po drugiej wojnie światowej.

„Dzisiaj odbudowujemy Pałac Saski i musimy go zwrócić Warszawie i Polsce. Ale nic nikomu innemu nie musimy dzisiaj zwracać. I nikomu innemu nic nie jesteśmy winni. To nam są winni ogromne pieniądze za straty, które ponieśliśmy w czasie II wojny światowej, cały nasz naród, a także nasze miasta i wioski. To jest to, co cały czas jest niezrealizowane” – powiedział prezydent Andrzej Duda. „bezczelnością jest twierdzenie, że my, Polacy i Polska jest komukolwiek cokolwiek winna w związku z II wojną światową. Nie my ją rozpętaliśmy, nie my uczyniliśmy szkody, byliśmy jej ofiarą” – dodał prezydent.

/źródło: PAP, RMF FM/

Pride of Poland

#4

W Janowie Podlaskim odbyła się 52. Aukcja Pride of Poland podczas której sprzedano 14 koni za łączną sumę 1 mln 598 tys. euro. Na aukcji wystawiono 16 koni arabskich czystej krwi, z których dwa nie osiągnęły zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej. Pozostałe 14 koni znalazło nowych właścicieli.

„Jestem zadowolony z tego wyniku, bo się obawiałem przed aukcją. To było wróżenie z fusów. 1,6 mln euro to jest bardzo dobry wynik, to jest ponad 7 mln zł. Stadnina w Michałowie dzisiaj zarobiła ponad milion euro” – powiedział po aukcji Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych – głównego organizatora imprezy. „Widać pewne wygłodnienie na rynku. Zastanawiałem się, czy pandemia przyniesie efekt pozytywny, czy negatywny. Był głód imprezy, bo przez cały czempionat były pełne trybuny i gości nie brakowało” – zauważył Chalimoniuk oceniając, że na aukcję przyjechało rekordowo dużo kupujących – około 50 – z 29 krajów.

Podczas ubiegłorocznej edycji Pride of Poland wylicytowano 10 koni za łączną kwotę blisko 1,6 mln złotych.

Na poniedziałek zaplanowano jeszcze w Janowie Podlaskim Letnią Aukcję Koni Arabskich Summer Sale, na którą wystawiono 19 koni – 16 klaczy i 3 ogiery.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “14-15.08.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *