Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.
Losów Daniela Obajtka ciąg dalszy

15 marca był kolejnym dniem „grillowania” prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, przez opozycję, głównie przez posłów Koalicji Obywatelskiej – Cezarego Tomczyka oraz Marka Sowę. Obaj zapowiedzieli w poniedziałek powołanie specjalnego zespołu, który w najbliższych tygodniach ma szczegółowo zajmować się kwestiami majątkowymi dotyczącymi prezesa Orlenu. Ofensywa opozycji zdaje się przybierać na sile – Michał Szczerba i Dariusz Joński zapowiedzieli złożenie wniosku do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie dotacji, jakie miały uzyskiwać spółki powiązane z Danielem Obajtkiem. Z kolei posłowie Lewicy złożyli natomiast wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Naciski opozycji jak i sam temat stają się coraz bardziej niewygodne dla obozu rządzącego – po wczorajszych słowach Patryka Jakiego w programie Radia Zet „7 Dzień Tygodnia” o tym, iż „nie był przygotowany” na dyskusję w sprawie Obajtka, pytany dziś o sprawę przez dziennikarza TVN 24 Marszałek Sejmu i szef klubu PiS Rzyszard Terlecki stwierdził, iż jest to „sprawa Orlenu”. Bardzo wymijających i ogólnikowych odpowiedzi na podobne pytanie udzielali też Anita Czerwińska, oraz Marek Pęk. Sam Obajtek przyznał w TVP przyznał iż „nie jest politykiem”, a całą sprawę określił jako „atak dywanowy” na swoją osobę. Kolejne dni powinny przynieść kolejne doniesienia w tej sprawie – oczywiście o ile wymienione wyżej inicjatywy i zespoły wykażą możliwe nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem Daniela Obajtka.
Wspólny kandydat opozycji w Rzeszowie

Opozycja ogłosiła wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta miasta Rzeszowa – jest nim rzeszowski radny Konrad Fijołek. Fijołek zapowiedział, że “chce być samorządowcem z odpowiednim doświadczeniem, reprezentować młode pokolenie i nie deprecjonować dorobku miasta Rzeszowa, ale dokonać niezbędnych zmian”. Jego nominacja jest efektem kilkutygodniowych negocjacji
odbywających się po stronie opozycyjnej – PiS nie poparł wspólnej kandydatury PO, Lewicy, Polski 2050, PSL-u oraz Inicjatywy Polskiej i wystawia do wyborów własnego kandydata (Ewa Leniart).
Więcej o kandydacie pisaliśmy: Wspólny kandydat opozycji w Rzeszowie
Wniosek o przymusowe doprowadzenie sędziego Tulei

Do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek o przymusowe oprowadzenie sędziego Igora Tulei do prokuratury. Prokuratura zamierza przesłuchać sędziego i postawić mu zarzuty w sprawie bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego. Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zdecydowała 18 listopada 2020 roku o zawieszeniu Tulei w czynnościach służbowych i obniżeniu o 25 procent jego uposażenia. Po tym orzeczeniu sędzia Tuleya został odsunięty od orzekania, a rozpoznawane przez niego sprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie zostały zdjęte z wokandy.
Tuleya nie zamierza składać wyjaśnień nawet w przypadku wyegzekwowania decyzji i doprowadzenia go do prokuratury siłą – jest przekonany, iż jego immunitet uchylił organ, który nie jest sądem. Uważa zatem, że decyzja, która została wydana przez Izbę Dyscyplinarną nie ma żadnej mocy prawnej. Poza tym – zamierza skorzystać ze swojego prawa do braku składania wyjaśnień.
"Biedronkowe" testy na SARS-Cov-2

Od poniedziałku, 15 marca, w sklepach sieci „Biedronka” dostępne są testy serologiczne na przeciwciała SARS-CoV-2. Sprzedawane w cenie 49,99 zł za sztukę testy, w pierwszym dniu sprzedaży okazały się prawdziwym hitem – Wirtualna Polska informowała nawet o przepychankach, oraz o wyprzedaży wszystkich egemplarzy już o wczesnych godzinach porannych. Czy „biedronkowe” testy są
wiarygodne i warte zakupu? Eksperci komentują, iż sam test dostępny w otwartej sprzedaży informuje nas jedynie o „kontakcie z zakażeniem” (prof. Krzysztof Simon). Pamiętajmy też jednak, iż w świetle znanej nam diagnostyki Covid-19, dodatni wynik takiego testu trzeba zweryfikować testem PCR. Ujemny natomiast nie wyklucza infekcji SARS-CoV-2.
Konferencja Ministra Zdrowia

Z poniedziałkowej konferencji Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, iż w najbliższym czasie możemy spodziewać się kluczowych informacji na temat:
– obostrzeń w czasie tegorocznych świąt wielkanocnych-ewentualnych nowych obostrzeń wprowadzonych na terenie całego kraju.
Aktualnie większy reżim sanitarny obowiązuje w czterech
województwach: warmińskomazurskim, lubuskim, pomorskim oraz mazowieckim. Według aktualnego stanu potrwają one do 28 marca.