Poniedziałek

15.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Losów Daniela Obajtka ciąg dalszy

#1

15 marca był kolejnym dniem „grillowania” prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, przez opozycję, głównie przez posłów Koalicji Obywatelskiej – Cezarego Tomczyka oraz Marka Sowę. Obaj zapowiedzieli w poniedziałek powołanie specjalnego zespołu, który w najbliższych tygodniach ma szczegółowo zajmować się kwestiami majątkowymi dotyczącymi prezesa Orlenu. Ofensywa opozycji zdaje się przybierać na sile – Michał Szczerba i Dariusz Joński zapowiedzieli złożenie wniosku do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie dotacji, jakie miały uzyskiwać spółki powiązane z Danielem Obajtkiem. Z kolei posłowie Lewicy złożyli natomiast wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Naciski opozycji jak i sam temat stają się coraz bardziej niewygodne dla obozu rządzącego – po wczorajszych słowach Patryka Jakiego w programie Radia Zet „7 Dzień Tygodnia” o tym, iż „nie był przygotowany” na dyskusję w sprawie Obajtka, pytany dziś o sprawę przez dziennikarza TVN 24 Marszałek Sejmu i szef klubu PiS Rzyszard Terlecki stwierdził, iż jest to „sprawa Orlenu”. Bardzo wymijających i ogólnikowych odpowiedzi na podobne pytanie udzielali też Anita Czerwińska, oraz Marek Pęk. Sam Obajtek przyznał w TVP przyznał iż „nie jest politykiem”, a całą sprawę określił jako „atak dywanowy” na swoją osobę. Kolejne dni powinny przynieść kolejne doniesienia w tej sprawie – oczywiście o ile wymienione wyżej inicjatywy i zespoły wykażą możliwe nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem Daniela Obajtka.

Wspólny kandydat opozycji w Rzeszowie

#2

Opozycja ogłosiła wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta miasta Rzeszowa – jest nim rzeszowski radny Konrad Fijołek. Fijołek zapowiedział, że “chce być samorządowcem z odpowiednim doświadczeniem, reprezentować młode pokolenie i nie deprecjonować dorobku miasta Rzeszowa, ale dokonać niezbędnych zmian”. Jego nominacja jest efektem kilkutygodniowych negocjacji
odbywających się po stronie opozycyjnej – PiS nie poparł wspólnej kandydatury PO, Lewicy, Polski 2050, PSL-u oraz Inicjatywy Polskiej i wystawia do wyborów własnego kandydata (Ewa Leniart).

Więcej o kandydacie pisaliśmy: Wspólny kandydat opozycji w Rzeszowie

Wniosek o przymusowe doprowadzenie sędziego Tulei

#3

Do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek o przymusowe oprowadzenie sędziego Igora Tulei do prokuratury. Prokuratura zamierza przesłuchać sędziego i postawić mu zarzuty w sprawie bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego. Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zdecydowała 18 listopada 2020 roku o zawieszeniu Tulei w czynnościach służbowych i obniżeniu o 25 procent jego uposażenia. Po tym orzeczeniu sędzia Tuleya został odsunięty od orzekania, a rozpoznawane przez niego sprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie zostały zdjęte z wokandy. 

Tuleya nie zamierza składać wyjaśnień nawet w przypadku wyegzekwowania decyzji i doprowadzenia go do prokuratury siłą – jest przekonany, iż jego immunitet uchylił organ, który nie jest sądem. Uważa zatem, że decyzja, która została wydana przez Izbę Dyscyplinarną nie ma żadnej mocy prawnej. Poza tym – zamierza skorzystać ze swojego prawa do braku składania wyjaśnień.

"Biedronkowe" testy na SARS-Cov-2

#4

Od poniedziałku, 15 marca, w sklepach sieci „Biedronka” dostępne są testy serologiczne na przeciwciała SARS-CoV-2. Sprzedawane w cenie 49,99 zł za sztukę testy, w pierwszym dniu sprzedaży okazały się prawdziwym hitem – Wirtualna Polska informowała nawet o przepychankach, oraz o wyprzedaży wszystkich egemplarzy już o wczesnych godzinach porannych. Czy „biedronkowe” testy są
wiarygodne i warte zakupu? Eksperci komentują, iż sam test dostępny w otwartej sprzedaży informuje nas jedynie o „kontakcie z zakażeniem” (prof. Krzysztof Simon). Pamiętajmy też jednak, iż w świetle znanej nam diagnostyki Covid-19, dodatni wynik takiego testu trzeba zweryfikować testem PCR. Ujemny natomiast nie wyklucza infekcji SARS-CoV-2.

Konferencja Ministra Zdrowia

Z poniedziałkowej konferencji Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, iż w najbliższym czasie możemy spodziewać się kluczowych informacji na temat:

– obostrzeń w czasie tegorocznych świąt wielkanocnych-ewentualnych nowych obostrzeń wprowadzonych na terenie całego kraju.

Aktualnie większy reżim sanitarny obowiązuje w czterech
województwach: warmińskomazurskim, lubuskim, pomorskim oraz mazowieckim. Według aktualnego stanu potrwają one do 28 marca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *