Czwartek

15.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Wyrok ws. TK ogłoszony

#1

Trybunał Konstytucyjny wydał dziś wyrok mówiący, że przepis pozwalający Rzecznikowi Praw Obywatelskich pełnić funkcję po upływie kadencji jest niezgodny z konstytucją. Przed godziną 15 wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Decyzja miała wejść w życie trzy miesiące od ogłoszenia wyroku w D.U.

Uzasadnienie odczytał Stanisław Piotrowicz. Według Piotrowicza (sprawozdawcy trybunału w tej sprawie) trzy miesiące od ogłoszenia wyroku to “czas dla parlamentu na dostosowanie systemu prawnego do orzeczenia Trybunału”. – W ciągu trzech najbliższych miesięcy powinna zostać uchwalona ustawa regulująca sytuację, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji – powiedział były prokurator.

Komentarz wiceprzewodniczącej KE do wyroku Trybunału

#2

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova napisała w czwartek, że „niezwykle ważne jest, aby ta instytucja, która broni praw obywateli i odgrywa ważną rolę w przestrzeganiu praworządności, pozostała niezależna” w ten sposób Jourova odniosła się do dzisiejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie statusu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do słów wiceszefowej KE odniosło się ministerstwo sprawiedliwości.

“Droga Vera Jourova, uprzejmie proszę o powstrzymanie się od dalszych manipulacji za pomocą terminów prawnych. W Polsce uważamy, że rolą Rzecznika Praw Obywatelskich jest ochrona praw wszystkich obywateli. A nie promowanie pewnej ideologii czy politycznej agendy” – napisał wiceminister Marcin Romanowski. Odpowiedź dość zdecydowana – a swoim tematem dalece wykraczająca poza przedmiot sprawy badanej przez TK.

Obajtek uspokaja

#3

Daniel Obajtek zapewnił dziś na spotkaniu z przedstawicielami Komisji Międzyzwiązkowej Związków Zawodowych w Polska Press, że zarobki oraz polityka zarządzania informacją w spółce nie ulegną zmianie po przekształceniu własnościowym. Aktualne są: stan warunków pracy i płac w spółce Polska Press, konsekwencje wynikające z prowadzonych w ostatnich latach w spółce zwolnień pracowników, a także perspektywy rozwoju spółki – mówił.

Przypomnijmy – dwa dni temu sąd wstrzymał przejęcie prasowego giganta przez Orlen, ale, jak zapewnił prezes naftowego koncernu, on sam… nie zgadza się z decyzją sądu a sam proces „repolonizacji” Polska Press pozostanie niezmienny. Świadczy o tym na przykład dzisiejsze spotkanie.

Ciekawie w Porozumieniu

#4

Prawo i Sprawiedliwość może mieć problem z wyłonieniem osoby pełniącej obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich, jeśli w Sejmie i Senacie nie uda się wybrać następcy Adama Bodnara. Trybunał Konstytucyjny dał dzisiaj Sejmowi trzy miesiące na zmianę ustawy i przygotowanie rozwiązania, które umożliwi wskazanie tymczasowego RPO. Nie wszyscy w Zjednoczonej Prawicy są jednak zwolennikami takiego rozwiązania – RMF FM nieoficjalnie ustaliło, że weto może postawić Porozumienie Jarosława Gowina.

W rozmowie z Mariuszem Piekarskim (RMF) poseł Porozumienia Mariusz Wypij stwierdził, iż: ” obchodzenie konstytucyjnego organu w ten sposób dla propaństwowca, dla wszystkich, którzy myślą w kategoriach propaństwowych, jest bardzo trudne do przyjęcia”.

Sprawa jest interesująca także z racji nieoficjalnie ogłaszanych transferów dwóch parlamentarzystów do Porozumienia – Agnieszki Ścigaj oraz Lecha Kołakowskiego. W sprawie transferu – sama ścigaj zaprzeczyła dziś jakoby do Poruzumienia dołączała, choć… w sobotę ma wziąć udział w krajowej konwencji partii. Kołakowski jest z kolei aktualnie posłem niezrzeszonym (wcześniej klub PiS). Możliwe, że Porozumienie będzie mieć zatem więcej szabel w przyszłych głosowaniach, co aktualnie nie jest dobrą wiadomością dla obozu PiS. 

Poprzednie przeglądy:

08.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
09.04.2021 Przegląd dnia – piątek
12.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
13.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
14.04.2021 Przegląd dnia – środa

02 comments on “15.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *