Wtorek

15.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Sejm wybrał Lidię Staroń na RPO

#1

Senator Lidia Staroń została wybrana w Sejmie na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W głosowaniu, w którym udział wzięło 455 posłanek i posłów na Staroń głos oddało 231 (przy wymaganej większości bezwzględnej 228 głosów). Kontrkandydat prof. Marcin Wiącek uzyskał łącznie 222 głosy.

Za kandydaturą Lidii Staroń wspieraną przez Prawo i Sprawiedliwość głosował prawie cały klub PiS z wyjątkiem 9 posłów Porozumienia, 3 posłów Konfederacji, 3 posłów Kukiz’15 oraz 2 niezrzeszonych.

Kandydaturę Marcina Wiącka wspieraną przez opozycyjne ugrupowania w całości poparły kluby: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL oraz koło Polska 2050. Dodatkowo Wiącka wsparł 1 głos Konfederacji, 1 głos Kukiz’15 oraz 5 głosów posłów niezależnych.

Teraz kandydatura przechodzi do Senatu, gdzie również musi uzyskać większość.

Głosowanie Staroń-Wiącek jest 5 próbą wybrania Rzecznika Praw Obywatelskich. W poprzednich 4 próbach, albo nie udało się przegłosować kandydatury w Sejmie, albo była ona odrzucana w Senacie. W pierwszych dwóch głosowaniach jedyną kandydatką była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, lecz decyzją mimo, że nie było kontrkandydata głosami rządzącej większości kandydatura ta była odrzucana. W trzecim głosowaniu poza Zuzanna Rudzińską-Blusz do walki o urząd stanęli: Piotr Wawrzyk (rekomendacja PiS) oraz Robert Gwiazdowski (rekomendacja PSL i Konfederacja). Głosowanie w Sejmie wygrał Wawrzyk, lecz Senat odrzucił tą kandydaturę. Podobnie było w przypadku czwartego głosowania, w którym udziału już nie wzięła Z. Rudzińska-Bluszcz, ale w szramki stanęło 3 kandydatów: Bartłomiej Wróblewski (rekomendacja PiS), Sławomir Patryra (rekomendacja KO, PSL oraz PL2050) oraz Piotr Ikonowicz (rekomendacja Lewica). Głosowanie w Sejmie wygrał przedstawiciel partii rządzącej B. Wróblewski, ale kandydatura została odrzucona w Senacie. Czy obecnie będzie podobnie? Senat ma 30 dni na rozpatrzenie i głosowanie.

Jest wniosek Czech do TSUE o gigantyczną karę ws. Turowa

#2

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował na Twitterze, że Czechy złożyły wniosek o ukaranie Polski w wysokości 5 mln euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów.

“Czechy wniosły do Trybunału o zasądzenie zapłaty przez Polskę kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy” – pisze TSUE.

___

___

Wniosek Czech ma związek z decyzją TSUE z 21 maja o natychmiastowym zawieszeniu prac w Turowie do merytorycznego rozstrzygnięcia sporu. Czesi przekonują, że praca kopalni wpływa na poziom wód podziemnych.

Polska otrzymała tydzień na pisemne ustosunkowanie się do wniosku Czechów, czyli przedstawienie swoich argumentów. Kary nie są automatyczne, stąd strona Polska ma prawo do obrony. Trudno oszacować kiedy TSUE podejmie decyzje odnośnie kary, bądź odstąpienia od niej.

Rządowy zespół negocjacyjny ws. Turowa

#3

Rząd w drodze uchwały zobowiązał ministrów: aktywów państwowych Jacka Sasina, klimatu Michała Kurtykę, spraw zagranicznych Zbigniewa Rau oraz ds. Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego do rozwiązania z Czechami w drodze ugody sporu o kopalnię w Turowie.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę przedłożoną przez ministra klimatu w sprawie współpracy na rzecz zakończenia sporu z Republiką Czeską wokół Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Działania w szczególności mają dotyczyć strategii prowadzonego postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w tym również wykonywania dotychczasowych i przyszłych postanowień, a także wyroku, oraz rozwiązania sporu na drodze ugody z Republiką Czeską.

/źródło: PAP/

W środę tajne posiedzenie Sejmu

#4

Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego w środę odbędzie się niejawne posiedzenie Sejmu, podczas którego ma być przedstawiona informacja w sprawie cyberataków, które dotknęły Polskę. Początek posiedzenia planowany jest na godzinę 9:00.

„Tajne posiedzenie Sejmu to bezsprzecznie nadzwyczajne wydarzenie dla parlamentu. Obrady są prowadzone w szczególnym rygorze i zgodnie z precyzyjnymi procedurami. Przygotowania organizacyjne do środowych obrad rozpoczną się bezpośrednio po zakończeniu wtorkowych. W nadzwyczajnych okolicznościach będą pracowali także sejmowi korespondenci” – przekazał PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Jak poinformował, dziennikarze nie będą mogli być obecni na galerii sali posiedzeń, ale do ich dyspozycji pozostaną, jak dotychczas, okolice tzw. stolika dziennikarskiego na I piętrze oraz Sala Kolumnowa. „Dodatkowo po zakończeniu wtorkowych obrad, redakcje będą zobligowane do usunięcia sprzętu elektronicznego z galerii, a także innych pomieszczeń przylegających do sali posiedzeń. Ten sprzęt, który zostanie, ma być odłączony od zasilania” – zaznaczył Grzegrzółka.

Poza dziennikarzami odpowiednie rygory obowiązują posłów, którzy wchodząc do Sali posiedzeń będą sprawdzani przy pomocy urządzeń wykrywających sprzęt elektroniczny.

„Zgodnie z przepisami, parlamentarzyści nie będą mogli wnieść do sali  posiedzeń żadnych urządzeń umożliwiających rejestrację lub transmisję obrazu albo dźwięku, czy też nawiązywanie łączności oraz innych urządzeń umożliwiających ujawnienie informacji z sali. Nie jest możliwe również wnoszenie teczek, torebek, czy innego rodzaju bagażu podręcznego. Odmowa poddania się kontroli oznacza brak możliwości udziału w tajnych obradach” – wyliczał Grzegrzółka.

Prezydent odznaczy Jakuba Błaszczykowskiego

W środę były kapitan reprezentacji Polski, piłkarz Wisły Kraków, Borussii Dortmund, Fiorentiny i VfL Wolfsburd Jakub Błaszczykowski zostanie odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

W marcu z rąk Prezydenta takie samo odznaczenie odebrał aktualny kapitan kadry narodowej Robert Lewandowski.

Poprzednie Przeglądy dnia:

08.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
09.06.2021 Przegląd dnia – środa
10.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
11.06.2021 Przegląd dnia – piątek
14.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “15.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *