Czwartek

15.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

#1

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w czwartek wyrok w sprawie nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej. TSUE uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w środę komunikat o postanowieniu wiceprezesa TSUE dotyczącym polskiej, nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej tego sądu. Napisano, że “Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”.

Jak tłumaczy wielu konstytucjonalistów – w tej chwili Izba Dyscyplinarna jest tak naprawdę zamrożona, a sędziowie, którzy tam pracują, powinni nie podejmować żadnych działań. Ich właściwe działanie powinno polegać na tym, że zaniechają pracy w Izbie Dyscyplinarnej. Na przykład, w opinii Krystiana Markiewicza z Uniwersytetu Śląskiego, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich “Iustitia”, taka sytuacja oznacza, że nie tylko od dziś te postępowania nie mogą być kontynuowane w stosunku do polskich sędziów, ale te skutki cofają się wstecz, więc takie osoby jak na przykład pan sędzia Paweł Juszczyszyn, który od ponad 500 dni nie może wykonywać swoich obowiązków sędziowskich, musi być natychmiast przywrócony do orzekania.

Komentarze po wyroku TSUE

#2

Do czwartkowego wyroku TSUE odniósł się przedstawiciel nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski. – To orzeczenie wprost nie kwestionuje, a przynajmniej nie nakazuje, czy nawet nie podejmuje próby dokonania zmian, uchylenia, zawieszenia jakichkolwiek polskich przepisów i w tym sensie nie ma wpływu na pracę Sądu Najwyższego i w związku z tym także Izba Dyscyplinarna będzie na razie pracować tak jak dotąd – powiedział.

Wyrok TSUE skomentował także w czwartek na konferencji prasowej w Modlinie premier Mateusz Morawiecki. – My oparliśmy reformy wymiaru sprawiedliwości o rozwiązania bardzo podobne, a czasami identyczne jak w innych krajach Unii Europejskiej – oznajmił szef rządu.

Jak mówił, “niektóre instytucje unijne, Komisja Europejska zarzuca Polsce upolitycznienie wyboru sędziów”. – Jak w związku z tym podejść do procedury niemieckiej, w której to politycy wybierają sędziów? My mamy procedurę Krajowej Rady Sądownictwa, która jest zresztą niemalże tożsama do hiszpańskiej. Ta hiszpańska działała przez wiele lat, nikomu nie przeszkadzała, my robimy bardzo podobną i ona komuś przeszkadza. Ja się na taką dyskryminację zgodzić nie mogę – oświadczył Morawiecki.

Sytuacja burzowa nad Polską

#3

W nocy ze środy na czwartek nad wieloma regionami kraju przetoczyły się gwałtowne burze, którym towarzyszyły nawałnice i porywisty wiatr. Straż pożarna przyjęła setki zgłoszeń. W łódzkim prawie 148 tys. osób zostało bez prądu.

Ogrom pracy mieli strażacy z województwa śląskiego. Od środy od godziny 15.00 do rana otrzymali ponad 1000 zgłoszeń związanych ze skutkami przetaczających się nad regionem burz. 58 zgłoszeń dotyczyło kompletnie zniszczonych lub uszkodzonych dachów. W związku ze zniszczeniami wojewoda podjął decyzję o uruchomieniu sztabu kryzysowego.

Przypominamy, że rozmieszczenie burz nad Polską można śledzić między innymi za pośrednictwem następujących serwisów:

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “15.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.