Środa

15.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

M. Banaś w Sejmie o wyborach kopertowych

#1

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił w Sejmie informacje o działaniach instytucji publicznych związanych z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 roku, które miały odbyć się w trybie korespondencyjnym. O takie informacje wnioskowała opozycja.

Marian Banaś podczas wystąpienia przypomniał ustalenia NIK dotyczące nieprawidłowości w związku z organizacją wyborów, gdzie kontrole objęły: KPRM, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Pocztę Polską i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

„NIK negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych na 10 maja 2020 roku z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego. Przy czym, co warto podkreślić, ocena ta nie odnosiła się do samej celowości i słuszności przeprowadzenia wyborów prezydenta RP w trybie korespondencyjnym” – poinformowała prezes NIK.

Szef NIK przypominał, że ustalenia Izby dały podstawę do złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury. Zawiadomienia obejmowały zarządy Poczty Polskiej i PWPW, premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministrów Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego.

„9 września NIK otrzymała postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie zawiadomień dotyczących Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Oba postanowienia prokuratury będą przez Izbę zaskarżone” – poinformował Banaś.

Gdy Marian Banaś rozpoczynał swoje wystąpienie większość posłów Prawa i Sprawiedliwości ostentacyjnie opuściła salę Sejmową.

/źródło: PAP, RMF FM/

Ekspresowe tempo prac nad zmianami podatkowymi

#2

Potwierdza się scenariusz, w którym Prawo i Sprawiedliwość narzuca ekspresowe tempo prac nad zmianami podatkowymi związanymi z Polskim Ładem. Na piątek na godzinę 10:30 zaplanowano pierwsze czytanie ustawy podatkowej. Całość debaty ma potrwać około półtorej godziny, każdy klub poselski otrzyma 5 minut, a koło poselskie 3 minuty na wyrażenie swojego stanowiska. To niewiele czasu patrząc na objętość dokumentu – ponad 600 stron.

Tak szybkie procedowanie wiązać się będzie bezpośrednio ze złamaniem przepisów regulaminu Sejmu, mówiących o tym, że ustawy zmieniające działanie samorządów daje im 14 dni na wydanie opinii od momentu, kiedy projekt trafi do Sejmu. Projekty, które mają być rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu do Sejmu trafiły 8 września, więc według przepisu o 14 dniach powinny najwcześniej być rozpatrywane 22 września, a 16, czy 17 września.

Co więcej, posłowie opozycji złożyli w komisji finansów wniosek o wyjaśnienie przez rząd, jak Polski Ład wpłynie na budżety samorządów. Regulamin nakazuje poświęcenie temu posiedzenia w ciągu 30 dni.

Marszałek Elżbieta Witek przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu zapytana została, czy jej zdaniem jest wystarczająco czasu, aby posłowie zapoznali się z propozycjami podatkowymi. Dodatkowo Witek zapytana została o opinię przygotowaną dla wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego, według których złamano Regulamin Sejmu, nie dając odpowiedniego czasu na analizę i konsultacje projektu ustawy dotyczącej samorządu terytorialnego. Marszałek Sejmu podkreśliła że zna opinię Zgorzelskiego.

„Nie ma żadnego złamania regulaminu. Nigdy bym sobie na to nie pozwoliła. Wszystko jest zgodnie z regulaminem” – oświadczyła. „Jedna ustawa została poddana pod konsultacje Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, więc nie może być mowy o tym, żeby jeszcze dodatkowe konsultacje do samorządu wysyłać” – dodała marszałek. „A druga ustawa (podatkowa) została w tej chwili zgłoszona przez rząd, i to jest obowiązek rządu, żeby zgłosił ją do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Nie wiem, czy jest stanowisko, ja go nie mam” – powiedziała marszałek.

„Zgodnie z regulaminem, w trakcie prac komisja sama może wystąpić, jeżeli nie będzie takiej opinii z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Być może ona wpłynie w międzyczasie, w trakcie prac nad takim projektem może być wniosek o to, żeby skierować prośbę o konsultacje do organizacji samorządowych, albo zaprosić je na posiedzenie komisji. Nie ma mowy o złamaniu regulaminu w żadnym momencie” – podkreśliła Witek.

Na pytanie, czy jest wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z projektami Witek oceniła, że jest „sporo czasu”.

„Zwłaszcza, że te projekty były jednak w konsultacjach – dodała marszałek. Nie będziemy tego robić na jednym posiedzeniu Sejmu. Komisje będą się zbierały tyle razy, ile będzie potrzeba – dwa, trzy razy. Myślę, że pan przewodniczący (Komisja Finansów Publicznych) Henryk Kowalczyk będzie to robił naprawdę rozsądnie” – powiedziała marszałek. Przyznała, że będzie też potrzebny czas dla legislatorów, aby mieli czas na przygotowanie np. poprawek, jeśli będą konieczne.

„Jeżeli chcemy, żeby od 1 stycznia, tak jak zapowiadaliśmy, te zmiany, które są bardzo oczekiwane i bardzo ważne, weszły w życie, to one muszą być podpisane do końca listopada” – podkreśliła Witek.

„Wiemy, że w Senacie będzie trzymane to długo, to staramy się to robić bez zbędnej zwłoki. Ale na pewno nie będziemy tego robić na hura, (tylko) na spokojnie. Bo to jest naprawdę duża ustawa i ponosimy odpowiedzialność za to, co w tej ustawie jest, więc mam nadzieję, że zdołamy się z tą ustawą w odpowiednim czasie uporać” – dodała marszałek Witek.

/źródło: PAP, RMF FM/

Uchwała wykluczająca "polexit" przyjęta przez władze PiS

#3

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości przyjął podczas środowego posiedzenia uchwałę w sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej. Po zakończeniu Komitetu rzeczniczka ugrupowania Anita Czerwińska przekazała, że podjęto dwie uchwały.

„W związku z tym, że w ostatnim czasie pojawiają się kłamliwe informacje na temat stanowiska PiS w sprawie przynależności Polski do UE postanowiliśmy uchwałą Komitetu Politycznego odnieść się do tego” – poinformowała Czerwińska.

Przyjęta uchwała nosi tytuł: „W sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności RP”.

W uchwale – wskazała Czerwińska – wykluczono możliwość Polexitu. Jak dodała totalna opozycja przypisuje ugrupowaniu “coś czego absolutnie nigdy nie planowaliśmy, nigdy o tym nie mówiliśmy”. „To po prostu nie ma odzwierciedlenia w faktach. Wiążemy przyszłość Polski jednoznacznie z przynależnością do Unii Europejskiej, ale to nie oznacza, że musimy się godzić na postępujący, pozatraktatowy proces ograniczania suwerenności państwom członkowskim” – mówiła. „Chcemy żeby Polska była członkiem Unii Europejskiej i pozostała państwem suwerennym” – dodała Czerwińska.

Rzeczniczka PiS poinformowała również, że w uchwale odniesiono się do tego, że Unia Europejska potrzebuje głębokich zmian.

„Wspólnie z innymi partiami centroprawicowymi będziemy wypracowywać alternatywny nurt; nurt, plan reform Unii Europejskiej, który będzie nawiązywał do źródeł, do myśli ojców założycieli. Chcemy żeby Europa wróciła do tych korzeni, fundamentów, na których powstała” – mówiła Czerwińska.

Przyjęta uchwała ma związek ze spekulacjami jakie się rozpoczęły po ostatnich wypowiedziach m.in. Marka Suskiego, czy Ryszarda Terleckiego.

Poseł Suski podczas uroczystości 76 rocznicy uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia UB w Radomiu użył sformułowania: „Będziemy walczyć z okupantem brukselskim”. Natomiast szef klubu PiS podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej powiedział: „Powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia, bo jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych. (…) Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili i wyszli – powiedział wówczas Terlecki. My nie chcemy wychodzić, u nas poparcie dla Unii jest bardzo silne, dla uczestnictwa w Unii, ale nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i co ograniczy nasz rozwój”.

/źródło: PAP, RMF FM/

Ryszard Czarnecki pełnomocnikiem PiS ds. sportu

#4

Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości powołało pełnomocnika partii do spraw sportu. Został nim europoseł Ryszard Czarnecki – powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska po posiedzeniu prezydium Komitetu Politycznego partii.

Anita Czerwińska przekazała w środę na konferencji prasowej, że pełnomocnika powołano uchwałą kierownictwa w partii.

„Uważamy, że sport jest bardzo ważną częścią życia społecznego. Widzimy bardzo duży potencjał w polskich sportowcach, w polskim sporcie. I chcemy położyć także na to akcent z naszej strony, ze strony politycznej, partyjnej” – powiedziała Czerwińska.

Odnosząc się od wyboru Czarneckiego na pełnomocnika PiS ds. sportu powiedziała: „Myślę, że to państwa nie dziwi. Pan Ryszard Czarnecki jest osobą bardzo zaangażowaną w sprawy sportu. Pełni funkcje zarówno w Polskim Komitecie Olimpijskim, jak i w Polskim Związku Piłki Siatkowej. Jest osobą, która w bardzo zaangażowany sposób uczestniczy w życiu polskiego sportu” – podkreśliła rzeczniczka PiS.

/źródło: PAP/

Polacy w półfinale

Polscy siatkarze po kosmicznym meczu wygranym 3:0 przeciwko reprezentacji Rosji awansowali do półfinału Mistrzostw Europy.

Polacy do fazy pucharowej awansowali po 5 wygranych w grupie z: Serbią, Ukrainą, Portugalią, Belgią i Grecją. W 1/8 finału pokonali łatwo reprezentację Finlandii 3:0 awansując do ćwierćfinału.

W ćwierćfinale rywalem naszej reprezentacji byli Rosjanie i przed meczem należało zachować respekt, w końcu przeciwnikiem byli finaliści niedawno zakończonych Igrzysk Olimpijskich. Jednak od początku meczu podopieczni Vitala Heynena pokazali moc nie dając szans przeciwnikom. Pierwszy set to pokaz siły naszej kadry wygrany do „14. W drugim, najrówniejszym Kurek i spółka wygrali na przewagi 26:24. Trzeci podobnie jak pierwszy to również pokaz siły i wygrana 25:19 oraz 3:0 w całym spotkaniu.

W półfinale rywalem naszej kadry będzie zwycięzca spotkania Czechy – Słowenia.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “15.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *