Piątek

15.10.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Premier o polexicie

#1

Premier Mateusz Morawiecki w najnowszym odcinku podcastu nawiązał do swojego wczorajszego wystąpienia w Sejmie, podczas którego odnosił się do wydarzeń związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października. W trakcie wystąpienia w Sejmie szef rządu przekonywał, że temat polexitu to fake news.

„Platforma Obywatelska umyśliła sobie, że opowieść o polexicie to dobry sposób na odbicie w sondażach i wyprowadza z tej okazji ludzi na ulice” – mówi Morawiecki w podcaście. „Teraz jest może trochę śmiesznie, ale pamiętacie jak to było podczas brexitu. Ówczesny premier Wielkiej Brytanii David Cameron postanowił wykorzystać kartę brexitu jako argument w sporze z Unią, a jednocześnie jako okazję do poprawy swoich sondaży w Anglii. (…) Wiecie co łączy brexit z hasłem polexitu? Jest jeden łącznik i tym łącznikiem jest Donald Tusk” – dodał szef rządu.

Premier powtórzył swoją tezę z wystąpienia sejmowego, że PO prowadzi obecnie “antypaństwową politykę” oraz zarzuty skierowane do Donalda Tuska, jakoby miał on “zrujnować polskie finanse, po czym uciec do Brukseli” i “zrujnować relacje Wielkiej Brytanii z UE”. “Dzisiaj chce zrujnować relacje Polski z UE i to widać jak na dłoni” – twierdził premier. Według niego, celem byłego premiera jest “obudzić w Polakach gniew, by potem nim zarządzać”.

„Ja mówię temu “stop”, nigdy nie zgodzę na robienie z polityki wojny plemiennej” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

„Po pierwsze, Polska nigdzie się nie wybiera, jest integralnym elementem Unii Europejskiej, jedną z jej największych gospodarek. Po drugie, że hasło polexitu było tylko kolejną bronią Donalda Tuska. Za kilka tygodni będziecie to państwo widzieli zupełnie jasno. I to naprawdę wstyd, że człowiek aspirujący do rangi poważnego polityka sięga po takie metody budowania wizerunku. A po trzecie, może zaczniemy patrzeć na politykę unijną bardziej realistycznie – przyznamy, że wyższość prawa konstytucyjnego nad traktatami europejskimi to nie jest wielkie halo” – mówił premier.

/źródło: Facebook, PAP/

Trzecia dawka dla młodszych roczników?

#2

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w TVP Info, że rozważany jest wariant dopuszczenia trzeciej dawki szczepionki dla młodszych roczników. Obecnie do dawki przypominającej preparatu kwalifikowane są osoby po 50. roku życia oraz pracownicy służby zdrowa. Europejska Agencja Leków dopuściła jednak możliwość podania trzeciej dawki wszystkim osobom, które ukończyły 18. rok życia.

„Przypomnę, że Europejska Agencja Leków dopuściła już dawkę przypominającą dla wszystkich powyżej 18. roku życia. (…) My to też rozważamy” – powiedział Kraska. „Myślę, że warto, by tę dawkę przypominającą podać, by jednak zabezpieczenie było zdecydowanie większe, niż po tym podstawowym cyklu szczepień” – dodał wiceminister zdrowia.

/źródło: PAP, RMF FM, TVP/

Minister edukacji o ewentualnej nauce zdalnej

#3

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas rozmowy w TVP zadeklarował, że nie ma żadnych planów wprowadzenia nauki zdalnej w najbliższej, dającej się przewidzieć przyszłości.

Szef MEiN powiedział w rozmowie w TVP, że w związku z nauką zdalną pojawiło się dużo problemów i zaległości. „Dlatego przygotowaliśmy się na to z narodowym programem wsparcia dzieci i młodzieży po covidzie – dodał. Jak podkreślił, należy teraz nadrabiać zaległości po nauczaniu zdalnym . Nauka zdalna była przykrą koniecznością. Będziemy robić wszystko, żeby do niej nigdy nie wracać” – zaznaczył.

Czarnek był też pytany, czy resort planuje powrócić do zajęć online. „Nie będzie żadnej nauki zdalnej w najbliższej, dającej się przewidzieć przyszłości. Według danych z 13 października, porównując to do 13 października 2020 r., czyli sprzed drugiej fali, liczba hospitalizowanych jest dwukrotnie mniejsza. To daje nam podstawę do optymizmu, ze służba zdrowia i jej wydolność nie będzie na takim skraju jak w 2 i 3 fali” – wskazał.

/źródło: PAP, TVP/

Jak będzie wyglądać zapora na granicy

#4

Jest już wybrana koncepcja budowy bariery na granicy z Białorusią. W przyszłym tygodniu straż graniczna pokaże projekt. Chciałby, by budowa ruszyła jeszcze w tym roku.

Ogrodzenie, które stanie na polsko-białoruskiej granicy, to nie będzie mur ani betonowa zapora. Koncepcja straży granicznej przewiduje budowę aluminiowo-stalowej bariery o wysokości kilku metrów, nafaszerowanej kamerami i czujnikami, które pozwolą wykryć nawet podkopy.

Taka stabilna zapora stanie na odcinku ok. 170-180 km granicy z Białorusią, tak gdzie jest stabilny grunt, więc głównie na podlaskim odcinku granicy.

Straż graniczna chciałaby, by budowa zapory ruszyła jeszcze w tym roku.

Rzeczniczka pograniczników Anna Michalska mówi, że napór migrantów nie maleje. Białoruskie służby zwożą w jedno miejsce grupy kilkudziesięciu osób i pomagają sforsować tymczasowe zasieki.

/źródło: RMF FM/

Protestujący medycy gotowi na dalsze rozmowy

W Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” w Warszawie zakończyło się w piątek spotkanie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia z udziałem m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wiceministra w tym resorcie Piotra Brombera, przewodniczącej Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ “Solidarność” Marii Ochman, reprezentacji OPZZ i przedstawicieli Pracodawców RP i Polskiej Federacji Szpitali. Rozmowy dotyczyły m.in. perspektywy wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia na przyszły rok.

„Atmosfera naszych rozmów jest bardzo dobra, co nie znaczy, że się nie różnimy. W przeciwieństwie do innych forów potrafiono tutaj rozmawiać i na pewno to będzie nam przyświecało, bo chcemy skoncentrować się na zagadnieniu wynagrodzeń i uzgodnić wspólne stanowisko (…) co zrobić z wynagrodzeniami od lipca 2022 roku” – zaznaczył Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia wyraził nadzieję, że za ok. 3 tygodnie sprawa będzie załatwiona.

 

„Nie podpisujemy żadnych porozumień z resortem. Nadal będziemy rozmawiać o wszystkich postulatach protestujących – zadeklarowali z kolei przedstawiciele związków zawodowych. Wszystkie dokumenty będą położone na stole, również propozycje OPZZ, propozycje Solidarności. Rozpoczynamy jako zespół trójstronny prace nad wszystkimi tymi dokumentami, które do tej pory do zespołu wpłynęły” – mówiła Maria Ochman przewodnicząca związkowej Solidarności.

Przedstawiciele medyków z białego miasteczka jeszcze przed spotkaniem Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia podkreślali, że jedynie Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia może zadecydować o zakończeniu protestu.

„Wreszcie mamy okazję rozmawiać rzeczowo – powiedział po zakończonym spotkaniu szef MZ. W ostatnim czasie prowadziliśmy wiele rozmów, m.in. z komitetem protestującym w białym miasteczku. Zaczęły się one niefortunnie od przedstawienia postulatów, których łączny koszt wynosił ponad 100 mld złotych” – wskazał minister. „Teraz schodzimy na ziemię, na dyskutowanie o możliwych scenariuszach zwiększania wynagrodzeń, które po prostu mają oparcie w ramach budżetowych” – dodał Niedzielski.

Minister podkreślił, że na spotkaniach zespołu trójstronnego stara się “budować stabilną ścieżkę poprawy sytuacji”, a forum zespołu trójstronnego reprezentuje kompleksowy punkt widzenia. Na tym forum – jak mówił szef MZ – można wypracować rozwiązania, które będą uwzględniały zarówno perspektywę pracowników, jak i pracodawców, ale też perspektywę rządu.

/źródło: PAP, RMF FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.