Wtorek

16.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Coraz trudniejsza sytuacja Covid – 19 w Polsce

#1

Sytuacja covidowa znów zaczyna dominować i wpływać na wiele aspektów życia w naszym kraju – we wtorek pojawiły się doniesienia, iż jeśli liczba dziennych przypadków Covid – 19 przekroczy w czwartek 25 tysięcy, może grozić nam kolejny narodowy lockdown. To oznaczałoby, że że w całej Polsce zamknięte zostałyby galerie handlowe (z wyjątkiem kilku typów sklepów) i hotele, kina czy teatry oraz baseny, boiska i inne obiekty sportowe, a uczniowie klas 1-3 podstawówek uczyliby się w trybie hybrydowym: jednego dnia w domu, jednego dnia w szkole. Przypominany, iż w czwartek możemy też poznać plany rządu Mateusza Morawieckiego dotyczącego rekomendacji na święta wielkanocne.  

Niepokojące wieści zaczęły napływać z Małopolski, gdzie zaczyna brakować karetek pogotowia a do pomocy w transporcie pacjentów zaczyna być angażowana straż pożarna. Coraz wiecej krajów zawiesza z kolei na swoim terytorium stosowanie szczepionek firmy Astra Zeneca uznajac je za szkodliwe. Póki co Polski rząd za „szkodliwe” uważa paniczne reakcje tych państw (m.in. Francja, Niemcy, Włochy, Szwecja, Dania, Norwegia, Islandia) i póki co nie zamierza wydawać w tej sprawie żadnych zakazów lub rekomendacji.  

Posiedzenie Sejmu

#2

Temat walki z pandemią poruszono na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu. O sytuacji epidemicznej raportowali premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Krytyczne uwagi dotyczące m.in. programu szczepień zgłaszała opozycja (Lewica). W momencie zamykania tego artykułu obrady nadal trwają – pełny komentarz w tej sprawie przedstawimy jutro.  

Wcześniej na obradach posłowie dyskutowali na temat wczorajszych obrad dwóch sejmowych komisji nad informacją o działalności Trybunału Konstytucyjnego w 2019 roku.

Na spotkanie nie stawiła się prezes TK Julia Przyłębska. Zarówno we wczorajszych komentarzach jak i dzisiejszych wypowiedziach posłów dominowały drugocące opinie na temat stanu w jakim znajduje się obecnie Trybunał, oraz podejścia do kwestii obrad samej pani prezes. Posłowie PiS przekonywali, że Julia Przyłębska takiego obowiązku nie ma, poza tym swoim brakiem stawiennictwa na obradach kierowała się… koniecznością ochrony Trybunału.   

Parlament Europejski po raz kolejny o Polsce

#3

W Parlamencie Europejskim odbyła się dziś kolejna debata dotycząca Polski – tym razem tematem był stan praworządności w naszym kraju. Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders oświadczył, iż „Komisja Europejska jest zdeterminowana, by przy pomocy wszelkich dostępnych środków zareagować na obawy dotyczące praworządności w Polsce”. Oznaczać to może kolejne rozważania na temat wiązania mechanizmów finansowania z przestrzeganiem różnych wartości stanowiących fundament działania UE. W czasie debaty w komisji Parlamentu Europejskiego podobne obawy wyrazili przedstawiciele największych unijnych frakcji. Działań polskiego rządu bronili polscy eurodeputowani związani ze Zjednoczoną Prawicą. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.