Piątek

16.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Plan szczepień

#1

Dzisiaj na konferencji prasowej w Gdańsku, Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w szczepieniu Polaków. Od teraz (16.04.2021) do 17 maja, Premier planuje z każdym dniem włączyć do Narodowego Programu Szczepień jeden rocznik – to spowoduje, że tempo szczepień ma wzrosnąć – mówił na konferencji prasowej Premier. Podkreśla jednak, że dopóki nie będzie więcej szczepionek, to ten program nie zmieni tempa, w jakim szczepi się obyawteli.

W Gdańsku Premier również był pytany, czy po 24 kwietnia (czyli, kiedy kończy się rejestracja na szczepienia poszczególnych roczników) rozważa włączenie do szczepeinia wszystkich roczników, jednakże, Premier nie odpowiedział na to pytanie, tylko podkreślił, że ‘na ten moment planujemy do 17 maja włączać do programu szczepień wraz z każdym dniem jeden rocznik.’

Ursula Von Der Leyen (przewodnicząca Komisji Europejskiej) zapowiedziała, że na terenie Unii Europejskiej trafi 50 milionów szczepionek firmy BioNTech-Pfizer, więc stąd te zapowiedzi przyspieszenia programu szczepień ze strony szefa rządu.

Na tą chwilę Polska ma zaszczepionych 8 223 370 milionów obywateli, gdzie 6 033 075 mln pierwszą dawką i 2 190 295 drugą dawką. Razem zutylizowano 9811 tysięcy szczepionek – informuje strona rządowa gov.pl.

Walka o RPO trwa

#2

Wczoraj, w Sejmie odbyło się głosowanie na Rzecznika Praw Obywatelskich. To jest trzecia próba, gdzie posłowie próbują ustalić konsensus, który pozowli Senatowi zaakceptować danego kandydata. W wyścigu startują; Bartłomiej Wróblewski (PiS), Piotr Ikonowicz (Lewica) i Sławomir Patyra (KO). Największą liczbę głosów wczoraj dostał Pan Bartłomiej Wróblewski i to on będzie brany pod uwagę w Senacie, gdzie albo senatorowie zatwierdzą ten wybór, albo nie.

W Senacie panuje napięta sytuacja, gdyż opozycja ma jeden głos przewagi. Waha się senator PSL, Pan Jan Filip Libicki, który rozważa poparcie kandydata PiS. Ale senator Joanna Sekuła (KO), zapowiedziała, że Senat zagłosuje przeciw Panu Wróblewskiemu, więc szansa na to, że przejdzie dalej jest marna. Negocjacje dalej trwają i Pan Wróblewski zapowiedział spotkanie z Marszałkiem Senatu, Tomaszem Grodzkim, żeby jeszcze przeprowadzić ostatnią rozmowę przed głosowaniem, ale Pan Bartłomiej ma bardzo znikome szansę, że ktoś z opozycji poprze jego kandydaturę.

Nauczanie stacjonarne 26 kwietnia?

#3

Minister Czarnek w programie ‘Jeden na Jeden’, w TVN24 zapowiedział, że możliwe jest, że uczniowie mogą wrócić do szkół 26 kwietnia. To jednak dotyczy uczniów klas I-III. Na antenie TVN24 powiedział ‘’Mamy taką nadzieję, dlatego te obostrzenia i tą naukę zdalną przesunęliśmy o tydzień jeszcze, (…) mając nadzieję, że sytuacja pandemiczna pozowli nam w perspektywie tygodnia na podejmowanie tych dobrych decyzji.’’ Jest to kluczowa zapowiedz, gdyż uczniowie klas podstawowych, jak i maturalnych wciąż siedzą w domu i kontynuują naukę zdalną. Na szali są egzaminy ósmoklasity, jak i egzamin dojrzałości – matura.

Minister Edukacji dodał, że to nie liczba zakażeń ustala, kiedy uczniowie wrócą do klasy, a trend. Jeżeli sytuacja będzie pokazywać trend spadkowy, to bardzo możliwe, że uczniowie najniższych klas powrócą do szkół. Nie jest jednak pewne, czy studenci klas maturalnych powrócą w tym roku do szkół.

Sprawa respiratorów wraca

#4

Sprawa z ‘niewidzialnymi’ respiratorami znowu wraca do debaty publicznej. Dzisiaj, Minister Zdrowia zapowiedział, że odzyskał połowę kwoty należnej za respiratory, które zostały kupione od handlarza bronią za czasów Ministra Szumowskiego. Minister Niedzielski powiedział, że to są ‘trudne i długotrwałe procedury sądowe’, co powoduje, że cały proces jest wolniejszy – poinformował na antenie Polskiego Radia 24, Minister Zdrowia.

Potem dodał, że ‘pozostała część, przynajmniej w dużej części, jest zabezpieczona fizycznie respiratorami, które zajęliśmy od tego handlarza.’, czytamy w Business Insider. Ubiegłego roku, kiedy jeszcze Ministrem Zdrowia był Łukasz Szumowski, pod jego przewodnictwem Ministerstwo Zdrowia zakupiło 1241 respiratorów, jednak, jak się okazało spółka, z którą Ministerstwo Zdrowia zawarło umowę (firma E&K) nie wywiązało się z umowy i tylko 200 respiratorów zostało dostarczone do Polski, choć rząd wcześniej wpłacił spółce zaliczkę w wysokości 154 milionów złoty, a cała umowa była wyszacowana na 200 milionów złoty. Po tym, jak śledztwem zajęli się posłowie Koalicji Obywatelskiej; Michał Szczerba i Dariusz Joński, Ministerstwo Zdrowia zaczęło wywierać presję na spółcę E&K, żeby wywiązało się z umowy, którą zawarli z obecnym rządem.

MSZ wydala trzech rosyjskich dyplomatów z Polski

MSZ zapowiedziało, że wydali trzech rosyjskich dyplomatów z Polski. Stanisław Żaryn (rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych), zapowiedział, że tworzą oni ‘zagrożenie’ dla Polski i mają powiązania ze specjalnymi służbami Federacji Rosyjskiej – tak argumentował wydalenie rosyjskich dyploamtów z Polski rzecznik ministra.

Jak się dowiadujemy ze słów rzecznika, dyplomaci brali udział w działaniach ‘wykraczających poza przyznany im status dyplomatyczny’ i ABW wszczęło śledztwo, z którego wynika, że dyplomaci mają związek ze służbami Federacji Rosyjskiej. Żaryn dalej kontyuunuje i mówi, że to właśnie na podstawie materiałów zebranych przez ABW, MSZ podjęło taką decyzję. Jest to poważna decyzja, która na pewno w Rosji nie przejdzie obok, a spowoduje bardziej nasilenie się złych relacji między nami, a naszym sąsiadem.

Joe Biden ogłosił, że nałoży sankcję na Rosję w związku z ‘ingerencją w amerykańskie wybory i ataki hakerskie.’ To nie jest pierwszy raz, kiedy USA stawia się Rosji i nakłada surowe sankcję za działania, których dopuszcza się Rosja, pod rządami Władimira Putina.

02 comments on “16.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *