Środa

16.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Co dalej z KPO?

#1

Konrad Szymański, minister do spraw Unii Europejskiej w poniedziałek w Sejmie zapewnił, że Polska jest na ostatniej prostej w negocjacjach z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

„Polska dopełniła wszystkiego, jeśli chodzi o możliwe najszybsze domknięcie negocjacji z Komisją Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy, jesteśmy bardzo blisko przejścia do normalnego trybu implementowania KPO” – powiedział Szymański.

„Projekt zgłoszony przez prezydenta jest potrzebny Polsce z uwagi na to, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej (sędziów) nie działa tak jak byśmy chcieli. Z całą pewnością również odpowiada na wiele problemów, które są poruszane w UE, więc w tym sensie spełnia oczekiwania wielu różnych stron, krajowe oczekiwania” – przekazał minister zapytany, czy prezydencki projekt w sprawie Izby Dyscyplinarnej rozwiąże problem z KPO.

Pytany o zastrzeżenia Komisji Europejskiej co do stanu praworządności w Polsce i związek ze wstrzymaniem środków dla Polski, Szymański powiedział, że “KPO to jest rama, która określa terminy realizacji poszczególnych zadań”. “One w 99 proc. nie mają żadnego związku z wymiarem sprawiedliwości” – podkreślił minister.

/źródło: PAP, RMF FM/

Nowe ustalenia ws. inwigilacji M. Banasia Pegasusem

#2

Citizen Lab nie potwierdził ataku Pegasusem na telefony prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia i jego syna Jakuba – ustaliła nieoficjalnie “Rzeczpospolita”.

7 lutego na konferencji w NIK ogłoszono, że od marca 2020 do stycznia 2022 r. doszło do 7300 prób ataków hakerskich, a zainfekowanych miało zostać 535 urządzeń używanych w NIK – telefony, laptopy i serwery.  Zapowiedziano wtedy, że trzy urządzenia osób z najbliższego otoczenia prezesa Banasia, w tym jego syna, zostaną oddane do zbadania Citizen Lab, które dysponuje oprogramowaniem wykrywającym system szpiegujący Pegasus (ta firma odkryła ślady Pegasusa w telefonie m.in. senatora KO Krzysztofa Brejzy i prok. Ewy Wrzosek) – relacjonuje dziennik.

Według “Rzeczpospolitej”, organizacja konferencji na temat masowej inwigilacji NIK miała zablokować głosowanie w Sejmie wniosku o uchylenie Marianowi Banasiowi immunitetu. Gazeta zauważa ponadto, że Banaś nie zgłosił rzekomego ataku do zespołu CSiRT GOV, choć miał taki obowiązek.

/źródło: Rzeczpospolita/

Senacka komisja zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Grodzkiego

#3

We wtorek po południu senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego – wynika z zamieszczonego na stronie internetowej Senatu harmonogramu prac komisji senackich.

Uchylenia immunitetu marszałka Grodzkiego domaga się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu ub. roku skierowała wniosek w tej sprawie.

Według tej prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich.

Pod koniec października ub. roku Centrum Informacyjne Senatu informowało, że Senat nie zajmie się poprzednim wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu Grodzkiego. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz poinformował śledczych, że postanowił pozostawić wniosek bez biegu, ponieważ nie został on poprawiony, o co wcześniej wnioskował Senat.

Według prokuratury “mimo uwzględnienia przez prokuraturę uwag Senatu”, wicemarszałek Borusewicz “bezzasadnie pozostawił wniosek bez biegu, nie uzasadniając w piśmie skierowanym do prokuratury podstaw takiej decyzji”.

/źródło: PAP/

Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

#4

21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.

Zgłoszenia do służby będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju (32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktów rekrutacyjnych) oraz online poprzez portal rekrutacyjny Strona główna – CWCR (wojsko-polskie.pl).

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo – dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).

Jeżeli kandydat wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:

  • przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany);
  • będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: – prawo do urlopu wypoczynkowego, – możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), – prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, – pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;
  • na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;
  • będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia;
  • będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona Ustawą o Obronie Ojczyzny.

Wojskowe pikniki startują 21 maja o godzinie 11:00 i potrwają do godz. 18:00. Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. To nie wszystko. Na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i  wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto pamiętać o zabraniu dowodu osobistego).

/źródło: PAP/

Oskarżony o zabójstwo P. Adamowicza chciał zawieszenia procesu

W Sądzie Okręgowy w Gdańsku odbyła się piąta rozprawa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Oskarżony Stefan W. został doprowadzony na salę. Sąd poinformował, że mężczyzna przesłał wniosek o zawieszenie procesu ze względu na zły stan zdrowia.

We wniosku o zawieszenie procesu Stefan W. napisał, że od dziecka choruje na trzustkę i inne schorzenia. Sąd odrzucił ten wniosek i przypomniał, że przed każdą rozprawą Stefan W. jest badany przez lekarzy.

Sędzia Aleksandra Kaczmarek poinformowała, że zespół biegłych psychiatrów złożył wniosek o przedłużenie terminu na wydanie opinii w sprawie aktualnego stanu zdrowia Stefana W. Sąd wyraził zgodę na przedłużenie terminu wydania opinii do 31 maja.

Kolejną rozprawę zaplanowano na 19 maja.

/źródło: PAP, RMF FM/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *