Piątek

16.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Groźne powodzie w Europie

#1

Ulewy i groźne burze wystąpiły nie tylko w Polsce, ale też w innych częściach Europy. Dramatyczna sytuacja jest w Niemczech, a dokładnie w Nadrenii-Palatynacie. Premier tego niemieckiego landu przekazał, że są ofiary śmiertelne powodzi, jakie przechodzą przez ten region.

Deutsche Welle podało w piątek, że dramatycznie podniósł się poziom wody na Renie, Mozeli i mniejszych rzekach w zachodnich Niemczech. Zalane ulice, zawalone domy, grożące pęknięciem tamy. Zginęły co najmniej 103 osoby, zaś 1300 nie można zlokalizować. W samej tylko Nadrenii-Palatynacie zginęły 63 osoby.

Google Maps oznaczyło miejsca, które zmagają się z powodziami. Kataklizm uderzył także w region Limburgii – wschodniej prowincji Holandii graniczącej z Niemcami i Belgią. Żywioł zaatakował również Belgię m.in w prowincji Liege i w okolicach Brukseli. Z powodzią mierzą się także mieszkańcy Luksemburga i Szwajcarii, Belgii oraz Turcji.

Małgorzata Manowska o wyroku TSUE

#2

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska uchyliła postanowienie TSUE dotyczące Izby Dyscyplinarnej. W praktyce oznacza to, że organ ten może nadal funkcjonować.

I prezes SN zabrała głos w sprawie postanowienia TSUE dotyczącego działalności Izby Dyscyplinarnej. Zdaniem Małgorzaty Manowskiej „sędziowie, obejmując urząd, składają przysięgę na wierność Polsce, a w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP oraz ustawom”. I prezes SN podkreśliła, że „z konstytucji wynika, że w sytuacji, gdy z ratyfikowanej przez Polskę umowy tworzącej organizację międzynarodową wynika, że prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, ma ono wówczas pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami”.

Wygląda to na poważną kolizję interpretacji oraz konflikt prawny. Przypominamy, że w środę 14 lipca Polska została zobowiązania przez TSUE do natychmiastowego zawieszenia wszelkich działań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tym samym Polska w trybie natychmiastowym musi natychmiast zawiesić wszelkie działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, czyli m.in. decydowanie ws. immunitetów sędziowskich.

Rzecznik Praw Dziecka skandalicznie o szczepieniach dzieci

#3

Na posiedzeniu Sejmu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak powiedział, że szczepienia dzieci “to eksperyment”. Słowa rzecznika padły w momencie, w którym rząd desperacko stara się zachęcić ludzi do szczepień i przekonuje, że zaszczepienie najmłodszych również jest bezpiecznie.

Podczas wystąpienia Pawlaka prof. Andrzej Horban łapał się za głowę. Jeden z ekspertów Rady Medycznej przy premierze, ocenił, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne: – Jesteśmy po trzeciej fazie badań klinicznych. To, co mamy (szczepionki – przyp. red), jest udowodnione pod względem skuteczności i bezpieczeństwa – zaznaczył. – Nikt nie robi eksperymentów na dzieciach, nie pracujemy dla firmy Pfizer – dodał ekspert.

Do słów Pawlaka odniósł się dziś już także Rzecznik Praw Pacjenta: “Łączenie czy też utożsamianie warunkowego dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego z eksperymentem medycznym jest całkowicie bezpodstawne” – ocenił.

Mieszkaniec Warszawy przeżył uderzenie pioruna

#4

Tuż obok przechodzącego w okolicy ronda na warszawskim Ursusie mężczyzny uderzył piorun. Na szczęście 30-latkowi nic się nie stało. Jako pierwsi pomogli mu strażnicy miejscy.

Podczas piątkowej burzy w Warszawie 30-letni mężczyzna przechodził w okolicy ronda w Ursusie Niedźwiadku. Nagle, tuż koło niego uderzył piorun. Część energii poraziła mężczyznę. Lekko oszołomiony 30-latek zdołał dojść do strażników miejskich, którzy akurat kontrolowali “gospodarkę odpadami na prywatnych posesjach w Ursusie”. Z mężczyzną był bardzo utrudniony kontakt.

– Próbował coś powiedzieć, ale nie potrafił poprawnie wyartykułować nawet słowa – przekazał Jerzy Jabraszko ze Straży Miejskiej. Gdy trochę się uspokoił, opowiedział funkcjonariuszom przerażającą historię. Gdy przechodził w okolicy ronda, usłyszał huk i poczuł gwałtowne porażenie energią pioruna, który uderzył w pobliżu.

– Funkcjonariusze natychmiast wezwali pogotowie ratunkowe i zaopiekowali się 30-letnim mieszkańcem Ursusa. Kilkanaście minut później został zbadany przez ratowników, którzy orzekli, że jego stan nie zagraża życiu.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “16.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *