Poniedziałek

16.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Polska wyśle samolot do Afganistanu

#1

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska wyśle samolot do Afganistanu, w celu „ewakuacji osób wymagających naszej opieki”.

„Polska nie pozostawia swoich sojuszników i przyjaciół w potrzebie. Stale monitorujemy sytuację w Afganistanie. Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki. Operacja ta jest przygotowywana od wczoraj” – napisał premier w komunikacie opublikowanym na Facebook’u.

Wcześniej podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki stwierdził, że współpracownicy Polskiego Kontyngentu Wojskowego „rozpierzchli się”.

Sprzeczne informacje płyną również z innych źródeł. Szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze napisał: „Wszyscy współpracujący z Polską, którzy wtedy byli zainteresowani wyjazdem, zostali ewakuowani już w czerwcu”. W podobnym tonie swój wpis zamieścił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. „Wiele osób, pracujących na rzecz demokratycznego ‘Flaga Afganistanu’, w ostatnich miesiącach przy wsparciu instytucji państwa polskiego zostało już ewakuowanych” – napisał Przydacz na Twitterze.

Wszystkie działania mają związek z wczorajszym (niedziela – 15 sierpnia) wkroczeniem talibów do Kabulu i przejęciu przez nich władzy. Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani uciekł do Tadżykistanu, tłumacząc, że „nie chce rozlewu krwi”.

Zabihullah Mudżahid – rzecznik talibów – przekazał, że talibowie dążą do utworzenia na terenie Afganistanu „islamskiego emiratu”.

/źródło: Business Insider/

Marek Magierowski wróci do Izraela, rodzina wraca do Polski

#2

Marek Magierowski pełniący funkcję ambasadora w Izraelu przebywa obecnie na urlopie, jednak jak podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, pomimo sugestii ze strony władz Izraela, Magierowski dalej ma pełnić swoją rolę dyplomatyczną i nie ma na chwilę obecną pomysłu wymiany ambasadora w Izraelu.

Kłopoty z urzędowaniem przez Magierowskiego w Izraelu związane są z nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego, którą w sobotę podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja zakładające, że po upływie 30 lat nie będzie można domagać się zwrotu mienia żydowskiego oraz rekompensatę wzbudziła wiele kontrowersji i sprzeciwu ze strony Izraela. 

Premier Izraela i zarazem minister spraw zagranicznych Jair Lapid przekazał, że „Polska zaaprobowała – nie po raz pierwszy – niemoralną, antysemicką ustawę”. Nakazał również chargé d’affaires ambasady Izraela w Warszawie powrót do Izraela na „konsultacje na czas nieokreślony”. Zasugerował również, że polski ambasador Marek Magierowski powinien przedłużyć sobie wakacje i nie wracać do Izraela.

Na słowa Lapisa odpowiedział w zamieszczonym w niedziele oświadczeniu premier Mateusz Morawiecki, oświadczając, że słowa izraelskiego premiera budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka.

„Decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, izraelskiego ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka. Nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki. Wykorzystywanie tej tragedii na potrzeby partyjnych interesów jest karygodne i nieodpowiedzialne. Jeżeli rząd Izraela nadal będzie w ten sposób atakował Polskę, będzie to miało również bardzo negatywny wpływ na nasze relacje – zarówno dwustronne, jak i te na forach międzynarodowych.

Mój wielki sprzeciw budzi też atak na ambasadora RP, Marka Magierowskiego, który od trzech lat wykonuje na miejscu ogromną pracę na rzecz budowy dobrych stosunków między naszymi narodami” – napisał premier na Facebook’u.

Premier również odniósł się do powrotu rodziny Magierowskiego do kraju oświadczając, że podjął decyzję o bezpiecznym transporcie dzieci ambasadora RP w Izraelu.

Magierowski podkreślił, że jego rodzina przyleci do kraju samolotem rejsowym. „Szanowni Państwo, zorganizowanie “bezpiecznego transportu” nie musi oznaczać wysyłania do Izraela rządowego samolotu. Moja rodzina przylatuje do Polski w najbliższym czasie samolotem rejsowym” – napisał na Twitterze Magierowski.

/źródło: PAP, RMF FM/

TVN24 z holenderską koncesją

#3

Zarząd TVN S.A. poinformował w oświadczeniu o uzyskaniu holenderskiej koncesji na nadawanie drogą satelitarną pasma stacji TVN24. Wniosek o wydanie holenderskiej decyzji w związku z przedłużającym się procesem w KRRiT złożono w lipcu, a obecnie został pozytywnie rozpatrzony. Jak wyjasnia zarząd „Jeśli KRRIT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska. Jednak ciągle wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać. Spełniamy wszelkie warunki, aby uzyskać rekoncesję w Polsce, apelujemy więc o jej niezwłoczne przyznanie”.

„Najważniejszą misją TVN24 jest zapewnienie widzom stałego dostępu do niezależnych, opartych na faktach i sprawdzonych informacji. Biorąc pod uwagę trwające półtora roku nieuzasadnione wstrzymywanie przez KRRiT decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24, musimy być gotowi na każdą ewentualność” – poinformował w oświadczeniu zarząd TVN S.A.

Zarząd stacji informuje jednak, że holenderska koncesja nie rozwiązuje problemu z uchwaleniem ustawy zwanej lex TVN.

„W obecnym kształcie uderza ona (ustawa – przyp. red.) we wszystkie nasze kanały, w tym w TVN, podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną. Ponownie apelujemy do władz o odrzucenie tej szkodliwej nowelizacji. Jesteśmy też w pełni zdeterminowani, by bronić prawa naszych widzów i wszystkich Polaków do wolnych mediów i wolnego wyboru” – zapewniono.

Ustawa nowelizująca prawo medialne (lex TVN) w środę została uchwalona w Sejmie i obecnie czeka na procedowanie w Senacie.

/źródło: RMF FM/

Nowy taryfikator punktów karnych

#4

Rzeczpospolita informuje, że minister spraw wewnętrznych i administracji ujawnił projekt nowego taryfikatora punktów karnych. Zmiany zakładają rosnącą liczbę punktów za najpoważniejsze wykroczenia oraz surowsze zasady kasowania zgromadzonych punktów.

Pierwszą i kluczową zmianą jest większa ilość punktów za najpoważniejsze wykroczenia. Obecnie kierowca jednorazowo maksymalnie za dane wykroczenie może otrzymać 10 punktów i to ma się zmienić do 15 punktów. Ilość ta będzie przyznawana za: poważną kolizję drogową, jazdę po użyciu alkoholu lub narkotyków, omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na zebrach, ucieczkę przed kontrolą drogową. 15 punktów grozić będzie również kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

Kolejną zmianą będzie wydłużenie czasu kasowanai się zgromadzonych punktów do dwóch lat od dnia uiszczenia zapłaty grzywny.

Ministerstwo zaproponowało również zmiany w przyznawaniu punktów. Projekt zakłada:

 • 12 przypadków na 15 punktów
 • 1 przypadek na 13 punktów
 • 9 przypadków na 10 punktów
 • 1 przypadek na 9 punktów
 • 15 przypadków na 8 punktów
 • 2 przypadki na 7 punktów
 • 13 przypadków na 6 punktów
 • 18 przypadków na 5 punktów
 • 5 przypadków na 4 punkty
 • 10 przypadków na 3 punkty
 • 20 przypadków na 2 punkty
 • 6 przypadków na 1 punkt

/źródło: Rzeczpospolita/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “16.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *