16-17.10.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Nie będzie obniżki akcyzy

#1

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas sobotniej rozmowy w RMF FM przyznał, że pomimo rosnących cen paliwa rząd nie powinien obniżać akcyzy na paliwo, która jest znaczącym wpływem do budżetu.

„Rząd na pewno powinien o tym myśleć i może tu wykorzystać różne metody, niekoniecznie obniżenie akcyzy, czyli obniżenie wpływów podatkowych. Sądzę, że coś takiego się stanie i będę za tym bardzo optował” – stwierdził wymijająco Kaczyński. Niechęć do obniżania akcyzy tłumaczył zmianami dokonywanymi przez rządzących, z których skorzystać ma większość Polaków.

„Ci, którzy żyją – proszę wybaczyć potoczny język – z cwaniactwa, ci rzeczywiście mogą na tym stracić, cała reszta – to jest ogromna większość – na tym zyska. To jednak wymaga pieniędzy, więc ja bym dochodów państwa nie obniżał – tłumaczył Kaczyński. Sugerowałbym, żeby różnego rodzaju podmioty gospodarcze trochę ograniczyły swoją ekspansję dochodową” – dodał. „Powinna być ograniczona dążność różnych podmiotów gospodarczych do tego, żeby uzyskiwać wobec istniejącej sytuacji zwyczajne zyski…” – podsumował.

Pełna rozmowa z prezesem PiS:

/źródło: RMF FM/

Wniosek Banasia do Morawieckiego ws. Funduszu Sprawiedliwości

#2

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o uchylenie rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek związany jest z wynikiem kontroli przeprowadzonej w ministerstwie sprawiedliwości w związku z działalnością Funduszu. sprawiedliwości. Według Izby łączna wartość “środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie lub nierzetelnie wyniosła ponad 280 milionów złotych”. NIK złożyła pięć zawiadomień do prokuratury w tej sprawie. Ponadto Marian Banaś zwrócił się też do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niekonstytucyjności rozporządzenia w sprawie funduszu.

/źródło: Twitter, RMF FM/

Najczarniejsze scenariusze wg ministra zdrowia

#3

Najbardziej czarne scenariusze zakładają, że liczba osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 może pod koniec roku sięgać dwudziestu, dwudziestu paru tysięcy – powiedział w TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski. “Liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale jesteśmy przygotowani” – zapewnił.

Minister zdrowia pytany był w piątek w TVP Info o przebieg czwartej fali pandemii Covid-19 w Polsce i prognozy resortu.

„Czwarta fala się rozpędza, mamy prognozy takie, że na koniec października będziemy mieli około 5 tys. zakażeń. Prognozujemy, że na koniec listopada ta dzienna liczba zakażeń będzie rzędu 7, 12, a nawet 15 tys. I to będzie mniej więcej szczyt fali” – powiedział Niedzielski. 

Według niego, pod koniec grudnia “będzie sytuacja troszeczkę lepsza”. Jak wyjaśnił, przewidywane jest wtedy ok. 7 tys. zakażeń do, góra, 12 tysięcy. „To powolne rozpędzanie się fali w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, to jest właśnie efekt szczepień – działa naturalna bariera” – dodał.

Minister zdrowia wskazał, że choć czwarta fala rozpędza się stosunkowo wolno, to cały czas zakładane jest, że liczba hospitalizacji osób z Covid-19 może być – jak zaznaczył – stosunkowo duża. „W tych najbardziej czarnych scenariuszach przewidujemy, że ta liczba hospitalizacji może sięgnąć nawet dwudziestu, dwudziestu paru tysięcy. Mówię tutaj o przełomie roku, kiedy będzie ta kumulacja i apogeum fali” – zaznaczył szef MZ.

I dodał, że “liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale też jesteśmy przygotowani, bo mamy szpitale tymczasowe”.

„W ostatnich dwóch tygodniach uruchomiliśmy dwa” – poinformował. „W tej chwili podejmujemy decyzję co do uruchomienia w Wielkopolsce szpitala tymczasowego. Być może za chwilę trzeba będzie Ostrołękę, żeby obsługiwała wschodnią, północną część Mazowsza” – podał Niedzielski. „Pod tym względem mamy plany, w zależności od liczby infekcji i stopnia ich ciężkiego przebiegu” – zapewnił.

Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało, że badania potwierdziły 2771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Resort zdrowia podał też, że w szpitalach przebywa 2877 osób z Covid-19, w tym 257 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Według stanu na piątek rano dla pacjentów z Covid-19 przygotowano 7765 łóżek i 831 respiratorów.

/źródło: PAP/

MON wycofuje się z zakupu mobilnych ołtarzy

#4

Decyzją ministra obrony Mariusza Błaszczaka postępowanie na zakup mobilnych ołtarzy polowych zostanie wstrzymane. Pieniądze, które miały być przeznaczone na ten cel, zostaną wydane na kamery nasobne dla żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej – podało Ministerstwo Obrony Narodowej.

MON poinformował o decyzji szefa resortu obrony na Twitterze.

Przetarg na zakup polowych ołtarzy ogłosiła 2. Regionalna Baza Logistyczna z Rembertowa, czyli jednostka podlegająca Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Ołtarzy miało być 300. W tym roku planowano kupić 40, a w kolejnym – 260.

O sprawie pisał “Fakt”. Wcześniej zdjęcie ogłoszenia dot. zamówienia opublikował na Twitterze Marek Świerczyński z Polityki Insight.

Jak przypomniał “Fakt”, głównym zadaniem zamawiającej jednostki jest dbanie, by oddziałom Wolska Polskiego nie zabrakło jedzenia, sprzętu i materiałów eksploatacyjnych. Podkreślał, że w przetargu na ołtarze zastosowano procedurę przyspieszoną. Nie podano, jaki miał być koszt zamówienia.

W skład każdego polowego ołtarza miały wejść: kielich mszalny, patena na kielich, krzyż ołtarzowy, dwa świeczniki ołtarzowe, cztery świece parafinowe i dwa klosze szklane bezbarwne.

/źródło: PAP, Twitter/

SG publikuje film z forsowania granicy

„70-osobowa grupa cudzoziemców próbowała wczoraj forsować granicę polsko-białoruską na odcinku ochranianym przez placówkę straży granicznej w Mielniku” – poinformowano na Twitterze. “Granicy broniliśmy wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego” – napisała straż graniczna.

Do wpisu załączono film, na którym widać jak w nocy grupa migrantów stoi przy ogrodzeniu granicznym i wykrzykuje coś do polskich funkcjonariuszy.

Jak wcześniej podawała SG, wczoraj strażnicy graniczni odnotowali 592 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano jednego obywatela Iraku, a pozostałym próbom zapobieżono.

Za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy funkcjonariusze SG zatrzymali wczoraj 10 osób – dwóch obywateli Turcji, dwóch Rumunii, dwóch obywateli Niemiec, obywatela Gruzji, Bułgarii, Tunezji i Mołdawii.

Od początku roku straż graniczna udaremniła ponad 18 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 7 tys. miało miejsce w październiku.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.

/źródło: PAP, RMF FM/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *