Środa

17.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Koronawirus nie odpuszcza. Nowe obostrzenia.

#1

Trzecia fala koronawirusa nabiera na sile. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odnotowano 25 052 nowych przypadków, co jest najgorszym wynikiem od 23 listopada 2020 roku. Ministerstwo poinformowało również, że z powodu Covid-19 zmarły 103 osoby oraz 350 osób zmarło w wyniku schorzeń współistniejących. Rozpędzająca się trzecia fala spowodowała, że minister Adam Niedzielski ogłosił listę nowych obostrzeń, które będą obowiązywać na terenie całego kraju, a nie tak jak dotychczas punktowo w odniesieniu do konkretnych województw. 

Od soboty działalność muszą ograniczyć: hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych), galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi), teatry, muzea, galerie sztuki, kina, baseny, sauny, solaria, stoki narciarskie, kluby fitness, siłownie i obiekty sportowe (z wyjątkiem użytkowania na potrzeby sportu zawodowego). Lockdown dotyczy również edukacji, szkoły w klasach I-III ponownie przechodzą na tryb nauczania zdalnego, jednakże przedszkola i żłobki będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Najwięcej kontrowersji budzi fakt, że obostrzenia ponownie nie dotyczą liczby osób w kościołach, przez co nadal obowiązują zasady odnośnie 1 osoby na 15 m kw. Dzisiejsze obostrzenia obowiązywać będą podczas świąt wielkanocnych, jednakże minister Niedzielski nie wykluczył, że w przypadku dalszego wzrostu liczby zakażeń wprowadzone będą dalsze restrykcje.

Posiedzenie Sejmu

#2

 

Wtorkowy pierwszy dzień obrad 27 posiedzenia zakończony został raportem epidemicznym i o ogólnym stanie służby zdrowia wygłoszonym przez ministra Adama Niedzielskiego. Po wielu krytycznych uwagach ze strony opozycji zarówno w kwestii szczepień jak i problemów kadrowych minister w blisko półgodzinnym wystąpieniu starał się odpowiedzieć na szereg pytań.

 

Najważniejszym punktem drugiego dnia obrad było pierwsze czytanie rządowego projektu likwidacji OFE. Projekt zakłada dwie drogi. Pierwsza przekazanie pieniędzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całości, ale tracąc możliwość dziedziczenia, lub drugą przekazanie na Indywidualne Konto Emerytalne. W przypadku drugiej opcji możliwość dziedziczenia pozostaje, jednak operacja przekazania zgromadzonych środków obciążona jest prowizją w wysokości 15%. Później odbyła się gorąca debata, w trakcie której cała opozycja zgodnie skrytykowała projekt nakreślając jak obywatele stracą na transakcji między OFE, a ZUS-em lub IKE. Pozostałymi punktami dnia było m.in. przedstawienie projektu uchwały w sprawie 40-lecia Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. W trakcie tworzenia artykułu posiedzenei nadal trwa, więcej informacji jutro.

Komisja Europejska przedstawiła „Paszport szczepionkowy”

#3

Cyfrowy Zielony Certyfikat potocznie zwany „paszportem szczepionkowym” przedstawiła Komisja Europejska. Założeniem powstania certyfikatu jest ułatwienie bezpiecznego i swobodnego przemieszczania się na terenie Uni Europejskiej w trakcie pandemii. Certyfikat ma potwierdzać, że dana osoba jest zaszczepiona, uzyskała negatywny wynik testu lub jest ozdrowieńcem po Covid-19. „Paszport” ma zawierać kod QR potwierdzający bezpieczeństwo i autentyczność dokumentu, który wydawany będzie bezpłatnie w formie cyfrowej. W celu werfyfikacja Komisja Europejska zapowiedziała stworzenie portalu, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów wydawanych na terenie całej UE. Propozycja musi zostać przyjęta przez Radę, a następnie przez europarlament.

CBA podejmie czynności w sprawie Daniela Obajtka

#4

Daniel Obajtek skierował do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wniosek o zbadanie formułowanych pod jego adresem zarzutów dotyczących jego stanu majątkowego. W odpowiedzi na wniosek prezesa Orlenu CBA poinformowało, że podejmie czynności w tej sprawie. W komunikacie można przeczytać, że dwukrotnie weryfikowano oświadczenia majątkowe Obajtka. Pierwszy raz w 2012 roku i dotyczyło oświadczeń składanych w latach 2006-2010, drugi w 2018 roku odnośnie oświadczeń za lata 2013-2018. Pierwsza kontrola wykazała rozbieżności w związku z czym skierowany został wniosek do prokuratury o ocenę wyników kontroli. Śledztwo zakończyło się w 2013 roku decyzją o umorzeniu postępowania z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa. Druga kontrola nie wykazała nieprawidłowości.

Atak hakerski na Państwową Agencję Atomistyki

Na stronie internetowej Państwowej Agencji Atomistyki pojawił się komunikat, że na terenie Polski zaistniało zagrożenie radiologiczne. W komunikacie można było przeczytać, że wykryto substancje promieniotwórcze na terenie Litwy i Polski. Rzecznik zdementował to informując jednocześnie, że agencja padła ofiarą ataku hakerskiego. Dodatkowo na stronie PAA zamieściła komunikat, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa, nie odnotowano niepokojących wskazań aparatur pomiarowych. Obecnie trwa wyjaśnianie kto może stać za atakiem oraz sprawę zgłoszono na policję.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *