Poniedziałek

17.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Premier rusza w Polskę promując „Polski Ład”

#1

O poranku podczas krótkiego spotkania z mediami przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości na ul. Nowogrodzkiej Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział objazd po Polsce, w celu promocji programu partii. “Polski Ład to coś więcej niż program, to propozycja nowej umowy społecznej, z którą chcemy zapoznać Polaków. Chcemy usłyszeć od Polaków, co o nim myślą” – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed wyjazdem w trasę.

Jako pierwsze szef rządu odwiedził województwa lubelskie i podkarpackie. Najpierw złożył wizytę w Szpitalu Powiatowym w Rykach, następnie odwiedził budowę szlaku Via Carpatia. Kolejnym przystankiem był Rzeszów gdzie Mateusz Morawiecki spotkał się z kandydatką na prezydenta tego miasta – Ewą Leniart.

Róża Thun odchodzi z Platformy Obywatelskiej

#2

Europosłanka Róża Thun przekazała za pomocą mediów społecznościowych oświadczenie, w którym złożyła rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. “Złożyłam dzisiaj rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej na ręce przewodniczącego regionu Małopolski, Aleksandra Miszalskiego. Poprosiłam go o skreślenie z listy członków PO” – przekazała Thun.

Róża Thun na Twitterze zamieściła oświadczenie podpisane „Wypisuję się z Platformy Obywatelskiej” oraz list do wyborców, w którym przedstawia swoje stanowisko. Europosłanka przedstawiła szereg różnic między nią, a zarządem PO, co miało znaczący wpływ na ostateczną decyzję. 

“Z Platformą Obywatelską w głosowaniach różniłam się w sposób zasadniczy. Często z zarządem mojej partii. Dotyczyły te głosowania takich rzeczy, jak przyjmowanie uchodźców oraz otaczanie ich opieką prawną i humanitarną. Ta sama sytuacja powtórzyła się przy rezolucji nawołującej polski rząd do przestrzegania prawa” – przyznała Róża Thun.

Europosłanka napisała również iż, nie zgadza się na to, żeby “słabo prowadzone rozgrywki międzypartyjne odbywały się kosztem projektów, mających na celu wsparcie w kryzysie setek milionów obywatelki europejskich, w tym również polskich”. Według Róży Thun, w przypadku wielu sytuacji w Platformie brakowało debaty i solidarnego stanowiska. Europosłanka w oświadczeniu wyraziła nadzieję, że jej rezygnacja z członkostwa w PO będzie “impulsem do refleksji wewnątrz partii”.

Bielan i Bortniczuk zapowiadają utworzenie partii

#3

Adam Bielan wraz z innymi posłami, którzy przyczynili się do rozłamu w Porozumieniu i próbowali przejąć stery tej partii zapowiadają utworzenie nowego ugrupowania. Na chwilę obecną nie jest wiadomo jaką nazwę przyjmie partia oraz jaki będzie jej skład osobowy, ale nieoficjalne informacje wskazują, że oprócz A. Bielana i K. Bortniczuka dołączyć mają: Z. Gryglas, W. Tomaszewski, J. Żalek oraz M. Cieślak.

Założenie nowej partii nie oznacza końca konfliktu, choćby ze strony formalnej. „Nasz konflikt wewnętrzny i wydarzenia z tym związane w sposób dodatkowy nas motywują, by przestać być kojarzonymi z Porozumieniem. Mamy taki sposób, który jednocześnie nie ułatwiać zadania naszym kolegom z Porozumienia i nie wychodzić ze sporu przynajmniej od strony formalnej, a nam pozwoli na przyjęcie nowej osobowości prawnej i prace nad własnym projektem” – powiedział Bortniczuk.

Start ugrupowania wraz ze szczegółami w tym nazwiskiem potencjalnego prezesa planowany jest na czerwiec tego roku.

Duża awaria w Elektrowni Bełchatów

#4

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformowało, że doszło do awarii w elektrowni, ale równocześnie zadziałały zabezpieczenia, które spowodowały wyłączenie 10 z 11 bloków. Wyłączone bloki dotyczą stacji rozdzielczej w Rogowcu, gdzie w skutek wyłączenia brakuje 3900 MW. Obecnie energie bełchatowskiej elektrowni produkuje tylko jedenasty blok podłączony do stacji Trębaczew. Na miejscu pracuje kilkudziesięciu specjalistów, działających w celu przywrócenia wszystkich bloków, gdyż awaria została już usunięta.

Rzeczniczka prasowa Polskich Sieci Elektroenergetycznych Beata Jarosz-Dziekanowska w rozmowie z TVN24 podkreśliła, że system pracuje stabilnie i posiada rezerwę.

Michał Dworczyk zaszczepił się

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował na Twitterze, że dołączył do grona osób zaszczepionych. Przyjął dawkę preparatu AstraZeneca. „Dołączyłem dziś do grona zaszczepionych preparatem AstraZeneca; zachęcam wszystkich do zapisów, łącznie z ozdrowieńcami oraz osobami od 16. roku życia, które mają już wystawione e-skierowania” – napisał Pełnomocnik do spraw szczepień.

Poprzednie Przeglądy dnia:

10.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
11.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
12.05.2021 Przegląd dnia – środa
13.05.2021 Przegląd dnia – czwartek 
14.05.2021 Przegląd dnia – piątek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “17.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *