Piątek

17.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" rusza 26 maja

#1

„Program Mieszkanie bez wkładu własnego rusza 26 maja tego roku” – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że jest on skierowany dla osób bez mieszkania i rodzin chcących kupić większe mieszkanie.

“Ruszamy 26 maja z programem. Banki aktualnie podpisują umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kilka będzie już gotowych na wejściu, czyli 27 maja. (…) Liczymy, że wszystkie czy też prawie wszystkie banki będą w tym programie, bo to jest przecież dla nich szansa na zwiększenie wolumenu zawieranych umów kredytowych” – powiedział Buda.

Dodał, że program skierowany jest dla wszystkich tych, którzy nie mają własnego mieszkania i dla rodzin, które chcą kupić większe mieszkanie.

Zgodnie z ustawą państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, nie więcej jednak niż 100 tys. zł. BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

/źródło: PAP/

14-sta emerytura odpowiedzią na inflację

#2

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli czternastej emeryturze.

Wypłata również w tym roku czternastej emerytury to nasza odpowiedź na inflację. Chcemy w większym stopniu zabezpieczyć sytuację finansową seniorów – powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Ci, którzy pobierają świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł – otrzymają czternastkę w pełnej wysokości. To 1338,44 zł, czyli tyle, ile wynosi minimalna emerytura” – przekazała minister.

Jak wyjaśniła, podobnie jak rok temu stosowany będzie mechanizm “złotówka za złotówkę”. To oznacza, że dla osób pobierających świadczenia wyższe niż 2900 zł czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki.

„Wypłata również w tym roku czternastej emerytury to nasza odpowiedź na inflację, bo chociaż ma ona charakter zewnętrzny – walczymy z nią na wielu polach” – podkreśliła Maląg.

Przypomniała, że z początkiem roku wszedł w życie Polski Ład, który w związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku de facto zlikwidował tę daninę dla osób dostających świadczenia w wysokości do 2500 zł miesięcznie.

Szefowa MRiPS zaznaczyła, że dotyczy to również trzynastej i czternastej emerytury. W ten sposób chcemy w większym stopniu zabezpieczyć sytuację finansową seniorów – szczególnie tych o niższych świadczeniach – dodała Maląg.

/źródło: PAP/

Prezydent powołał ministrów do Rady Dialogu Społecznego

#3

Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek nowych członków Rady Dialogu Społecznego; w skład rady weszli minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Prezydent odwołał również z RDS Piotra Nowaka (byłego ministra rozwoju i technologii) oraz Tadeusza Kościńskiego (byłego ministra finansów).

Uroczystość rozpoczęła się w Pałacu Prezydenckim po godzinie 16.

Waldemar Buda został ministrem rozwoju i technologii na początku kwietnia; zastąpił odwołanego z tej funkcji Piotra Nowaka.

Magdalena Rzeczkowska została ministrem finansów pod koniec kwietnia. Poprzedni szef MF Tadeusz Kościński złożył w lutym dymisję. Od tego czasu funkcję ministra finansów sprawował premier Mateusz Morawiecki.

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie rządu, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego Rady pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.

/źródło: PAP/

Co z firmami z rosyjskim kapitałem w Polsce?

#4

37 podmiotów z rosyjskim kapitałem walczy o odmrożenie części aktywów w Polsce – informuje we wtorek “Rzeczpospolita”. Do szefa Krajowej Administracji Skarbowej wpłynęło 55 wniosków od działających w Polsce rosyjskich firm dotyczących uwolnienia zamrożonych środków finansowych i zasobów gospodarczych.

“Pod koniec kwietnia na czarną listę trafiło 35 podmiotów gospodarczych (w tym GoSport, KTK, Novatek Green Energy) i 15 osób fizycznych, które objęto także zakazem wjazdu do Polski. To m.in. Oleg Deripaska (udziały w 31 spółkach, w tym hotelach) oraz Wiaczesław Kantor, akcjonariusz Grupy Azoty. Firmom z dnia na dzień zamrożono konta, a wszyscy dostawcy w trybie natychmiastowym wypowiedzieli umowy – Poczta Polska, leasing aut, dostawcy internetu, a nawet firmy obsługujące prywatne pakiety medyczne” – czytamy w “Rz”.

“Nie możemy ani wysłać towaru, który został zakupiony u nas i opłacony przed sankcjami, ani oddać pieniędzy setkom klientów. Ucierpieli też pracownicy” – mówi dziennikowi przedstawiciel jednej z dużych firm objętych sankcjami.

“Każda taka sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie. W przypadkach, gdy zamrożenie środków podmiotu wpisanego na listę sankcyjną ma wypływ na wypłatę wynagrodzeń pracownikom, czy świadczenie usług medycznych finansowanych przez ten podmiot, środki mogą podlegać odmrożeniu na zasadach określonych w ustawie” – tłumaczy w odpowiedzi KAS.

Są też spółki (MagaFoods, producent sałatek z Raszyna, czy szwajcarski Medmix, który ma fabrykę we Wrocławiu), które złożyły do MSWiA wnioski o usunięcie ich z listy. Zniecierpliwiony czekaniem Medmix wczoraj ogłosił zawieszenie produkcji w Polsce. Zatrudnia 283 osoby – informuje gazeta.

/źródło: Rzeczpospolita/

Rosną ceny węgla

Brak towaru – taka informacja często ostatnio pojawia się na stronie sklepu internetowego Polskiej Grupy Górniczej i to mimo tego, że spółka kieruje do niego coraz więcej surowca. Embargo na węgiel z Rosji może być jedną z przyczyn ogromnego zainteresowania węglem. Poza tym ceny w składach rosną i trwa pewnego rodzaju polowanie na tańszy surowiec, a taki właśnie oferuje w internecie PGG.

„Zainteresowanie węglem ze strony klientów jest tak duże, że bywają sytuacje, że węgiel trudno jest kupić. Trzeba parę razy próbować, trzeba spędzić kilka godzin, żeby transakcji dokonać” ­ mówi Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

Dodaje, że węgiel w e-sklepie sprzedawany jest w cenach producenta, a więc jest znacznie tańszy niż w składach czy nawet u autoryzowanych sprzedawców.

„Średnia cena węgla w sklepie internetowym to, w zależności od sortymentu, ok. 900-1000 zł. za tonę. Z informacji, które do nas docierają wynika, że na rynku te ceny osiągają poziom 2500-3000 zł” – mówi rzecznik PGG.

Według Tomasza Głogowskiego w poprzednich latach wiosną i latem nigdy takiego zainteresowania kupnem węgla nie było.

Węgla brakuje i – jak mówi przewodniczący “Solidarności” w PGG, Bogusław Hutek – bez korekty umowy społecznej więcej go nie będzie.

Umowa podpisana przez związki zawodowe i przedstawicieli rządu zakłada stopniową likwidację kopalń węgla kamiennego do 2049 roku.

Wydobycie już zostało znacznie ograniczone. Jeszcze 2 lata temu w PGG wynosiło ono 30 mln ton rocznie.

„Dzisiaj wydobywamy 23,5 mln ton czyli o 6,5 mln ton mniej, a Tauron o 2 mln ton mniej. Dzisiaj brakuje węgla, ale my nie jesteśmy w stanie zwiększyć wydobycia z roku na rok, żeby zasypać dziurę, którą embargo na rosyjski węgiel pogłębiło” – mówi Bogusław Hutek.

By zwiększyć wydobycie potrzebne są inwestycje.

„Musimy zainwestować, jeśli nawet nie w nowe złoża, choć uważam, że powinniśmy, żeby było węgla więcej, to przynajmniej w nowy sprzęt” ­- wyjaśnia związkowiec.

Do tego potrzebna jest, jego zdaniem, jasne stanowisko rządu dotyczące polityki energetycznej państwa. Konieczne są także zmiany w umowie społecznej. Podpisany przez rząd i związki dokument jest podstawą wniosku notyfikacyjnego skierowanego do Komisji Europejskiej. To ona musi bowiem wyrazić zgodę na dotowanie górnictwa w procesie likwidacji branży.

/źródło: RMF FM/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *