Czwartek

17.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Data głosowania RPO w Senacie

#1

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk poinformował, że Konwent Seniorów zdecydował, że już w ten piątek Senat zajmie się głosowaniem kandydatury Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich.

„Jest decyzja Konwentu, że wybór Rzecznika odbędzie się jutro w godzinach przedpołudniowych” – powiedział wicemarszałek Senatu Marek Pęk. „Debata ma się odbyć w piątek jako drugi punkt obrad Senatu; od razu po debacie będzie głosowanie” – dodał. „Była wątpliwość frekwencyjna, czy wszyscy senatorowie będą mogli być obecni, ona została wyjaśniona pozytywnie, więc mam nadzieję, że na posiedzeniu będzie wysoka frekwencja i ten wybór się dokona” – podkreślił wicemarszałek.

Sejm we wtorek poparł Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika, za którą głosowało 231 posłów, przy 222 głosach na popieranego przez opozycję prof. Marcina Wiącka. 5 posłów Konfederacji nie wzięło udziału w głosowaniu, a dwóch kolejnych tego ugrupowania zagłosowało przeciw obu kandydatom.

Kandydatura zaaprobowana przez Sejm musi uzyskać teraz większość w Senacie.

Giełda nazwisk kandydatur na RPO po ewentualnym odrzuceniu Staroń

#2

W piątek Senat zajmie się głosowaniem nad kandydaturą Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich, lecz pojawia się wiele przesłanek, że kandydatura ta nie uzyska poparcia Senatu. Przekonanie, że kandydatura zostanie odrzucona w Senacie wyraził m.in. lider PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz. „Uważam, że ani pan poseł Piotr Wawrzyk, ani pan poseł Bartłomiej Wróblewski, ani pani senator Staroń, jako aktywni politycy, którzy podejmują polityczne decyzje każdego dnia, nie są w stanie występować w imieniu wszystkich obywateli” – powiedział prezes PSL. „Będziemy walczyć dalej” – zapowiedział Kosiniak-Kamysz nie wykluczając, że kandydatem ponownie może zostać prof. Marcin Wiącek

Poza ewentualnym ponownym startem Wiącka już pojawiła się giełda nazwisk ewentualnych kolejnych kandydatów na RPO. Rzeczpospolita przedstawiła dzisiaj listę potencjalnych kandydatur. Na pierwszym miejscu znajduje się były minister edukacji Roman Giertych. „Zachęcam wszystkich senatorów, by nie uwzględnili wniosku Sejmu dotyczącego pani Staroń. To cały komentarz” – skomentował plotki o ewentualnym starcie sam Giertych. Poza nim wg. portalu startem w wyścigu o fotel Rzecznika Praw Obywatelskich zainteresowani są m.in. prof. Tadeusz Iwiński, były wieloletni poseł SLD z Olsztyna, czy prof. Ryszard Górecki, który był senatorem, zanim mandat odebrała mu Staroń. Możliwe jest też kandydowanie prof. Wojciecha Maksymowicza, który z Porozumienia przeszedł do Polski 2050.

Rzeczpospolita informuje również, że niewykluczony jest start „nazwiska z pierwszych stron gazet”. Ma nim być Szymon Hołownia, który według serwisu zyskałby poparcie całej opozycji, a nieoficjalnie mówi się, że już ma poparcie Donalda Tuska. Kandydatura ta wydaje się bardzo mało prawdopodobna, gdyż sam Hołownia bardziej zainteresowany jest budową struktur pod start w przyszłych wyborach parlamentarnych, które niewykluczone, że będą wcześniej niż w 2023 roku.

Rząd przedstawił Strategię Demograficznej 2040

#3

Rozwój opieki prenatalnej, okołoporodowej, pediatrycznej oraz tworzenie modelowych centrów zdrowia prokreacyjnego, zajmujących się m.in. leczeniem niepłodności – takie są założenia w obszarze opieki zdrowotnej rządowego projektu Strategii Demograficznej 2040.

„Od tego, jak w rodzinie dzieci są wychowywane zależy później przyszłość społeczeństwa. W rodzinie uczymy się odróżniać dobro od zła, uczymy się odpowiedzialności, cierpliwości i dlatego im więcej polskich rodzin szczęśliwych, tym bardziej szczęśliwa Polska w przyszłości” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że Polska oraz cała Europa powinna walczyć o wzmocnienie demograficzne, a do tego niezbędne jest wsparcie demograficzne.

Wraz z premierem program zaprezentowała wiceminister rodziny Barbara Socha, która wskazała, że bardzo istotnym obszarem programu jest opieka zdrowotna. Aby poprawić dzietność państwo rozwinie: opiekę prenatalną, porodową i pediatryczną. Kolejnym istotnym założeniem projektu jest zabezpieczenie stanowiska pracy ojca od momentu zajścia przez żonę w ciążę, aż do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Pozostałe elementy, z których składa się program Strategii Demograficznej 2040 to m.in.:

  • Gwarancja krótszej niż 8 godzin dziennie pracy kobiet w ciąży;
  • Objęcie matek ochroną przed zwolnieniem przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, niezależnie od wymiaru czasu pracy;
  • Ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy;
  • Gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4.

Oświadczenie NIK o atakach po raporcie o wyborach kopertowych

#4

Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym oświadczeniu poinformowała, że jednym z efektów raportu opublikowanego w sprawie organizacji wyborów korespondencyjnych z maja 2020 roku “jest obserwowana wzmożona aktywność mająca na celu zdyskredytowanie” osób zaangażowanych w przygotowanie i prezentację tych wyników.

„Dzieje się to na różne sposoby. Z przykrością stwierdzić należy, że pracownicy NIK są przedstawiani w negatywnym świetle w niektórych materiałach prasowych. Tak było w przypadku p.o. Dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK – dr. Michała Jędrzejczyka oraz Radcy Prezesa NIK – Janusza Pawełczyka” – napisała Izba.

___

___

„Z przykrością obserwujemy wzmożenie ataków personalnych na pracowników i przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli. Każdy z naszych pracowników przychodząc do pracy jest drobiazgowo weryfikowany pod względem przygotowania merytorycznego czy cech charakteru. Jest oceniany przez określone dokonania i umiejętności, które decydują o zatrudnieniu na danym stanowisku” – podkreśliła NIK.

Według Izby wszelkie próby dyskredytacji jej pracowników “powinny być postrzegane jako zmierzające do realizacji określonej agendy polegającej na dewaluacji ustaleń czynionych przez kontrolerów NIK, którzy wykazują konkretne przypadki łamania prawa przez urzędników państwowych”.

Najwyższa Izba Kontroli nie podda się presji i będzie kontynuować swoją misję w duchu niezależności – oświadczyła Izba.

Poprzednie Przeglądy dnia:

10.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
11.06.2021 Przegląd dnia – piątek
14.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 
15.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
16.06.2021 Przegląd dnia – środa

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “17.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *