Wtorek

17.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Kontrowersje wokół wypowiedzi marszałek Sejmu i reasumpcji

#1

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wczoraj na antenie TVP 1 mówiła, że w sprawie zarządzenia reasumpcji głosowania nad lex TVN 11 sierpnia „zasięgnęła opinii pięciu prawników”. Dziś okazało się, że opinie te są z 2018 roku, z zupełnie innej sprawy, w przypadku której do reasumpcji głosowania nie doszło.

We wtorek na temat przytaczanych przez marszałek Witek analiz wypowiedział się jeden z autorów jednej z nich – dr hab. Sławomir Patyra. Stwierdził on, m.in, iż nie można wykorzystać opinii prawnej sprzed kilku lat w danej nowej sytuacji gdyż „przede wszystkim opinie prawne nie mają w żaden sposób wiążącego charakteru. 

To nie są wyroki sądowe, które można traktować w pewien sposób precedensowo albo pewien element linii orzeczniczej dla następnych orzeczeń”. Konstytucjonalista dodał też, że „marszałek Sejmu świadomie wprowadziła w błąd nie tylko posłów uczestniczących w posiedzeniu, ale także wszystkich widzów i słuchaczy tego posiedzenia” a on sam czuje się „jako ktoś, kogo nazwisko i autorytet (…) został wykorzystany jako alibi dla działań, pod którymi nigdy bym się nie podpisał, tak więc w tym sensie czuję się wykorzystany”.

Do słów Elżbiety Witek odniosła się także m.in. wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska: „Kłamstwo marszałek Witek ws. rzekomych konsultacji z prawnikami jeszcze bardziej obnaża bezprawie, którego się dopuściła. Na Konwencie Seniorów nie było mowy o zewnętrznych opiniach. Jedyną opinią, którą się tego dnia kierowała, była ta wydana przez prezesa Kaczyńskiego” – napisała posłanka KO na Twitterze.

/źródło: rp.plonet.pltvn24.plgazeta.plkonkret24.tvn.24.pl, Wprost/

Konferencja ministra edukacji

#2

Minister Przemysław Czarnek znów straszy ideologizacją w szkołach. Tym razem na celownik wziął on… ekologizm. Minister stwierdził dziś, że w podstawach programowych nie zgodzi się na żadną “ideologię ekologizmu polegającą na humanizacji roślin i zwierząt oraz animalizacji człowieka”. Chcemy wspólnie pracować, by podstawy programowe były uzupełniane o racjonalny przekaz”

– „Łączy nas troska o przyszłe pokolenia, dlatego podpisaliśmy list intencyjny dot. współpracy na rzecz edukacji ekologicznej i edukacji związanej z klimatem” – mówił Czarnek na wspólnej wtorkowej konferencji prasowej z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką.

Opinia ministra może być sygnałem, iż nie życzy on sobie rozbudowanych treści dotyczących ochrony środowiska, zmian klimatu oraz bardziej radykalnych opinii ekspertów lub aktywistów na polu transformacji energetycznej.

/źródło: Wprost/

Premier o ewakuacji z Afganistanu

#3

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował we wtorek, iż zobowiązał on ministrów obrony narodowej oraz administracji do przejrzenia dokumentacji sprzed lat, aby każdy z Afganistanu kto kiedykolwiek współpracował z Polską, mógł uzyskać w naszym kraju schronienie.

Tuż po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów Mateusz Morawiecki spotkał się z ministrami spraw zagranicznych, obrony narodowej i spraw wewnętrznych, aby omówić sytuację związaną z ewakuacją z Afganistanu osób, które współpracowały z polską misją i kontyngentem wojskowym.

Premier dodał, że 16 sierpnia do Polski trafiła prośba o pomoc ze strony UE i NATO oraz MKOL w sprawie ewakuacji osób, które pracują na rzecz tych organizacji w Afganistanie. – Listę tych osób otrzymamy w najbliższych dniach. Będzie ich około 100. Organizujemy ten proces we współpracy z Uzbekistanem, żeby logistyka była jak najsprawniejsza – wyjaśnił Morawiecki.

Polska współpracuje z Uzbekistanem w tej kwestii wobec sprzyjającego w zaistniałej sytuacji lotniczego szlaku komunikacyjnego między tym państwem a Kabulem.

/źródło: Wprost, Facebook/

Lech Wałęsa w szpitalu

#4

Były prezydent Lech Wałęsa trafił do szpitala – we wtorek sam prezydent poinformował opinię publiczną za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż kolejny raz trafił na badania.

Przypomnijmy: w marcu Wałęsa przeszedł w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku operację wymiany rozrusznika serca. Tym razem jednak problemem może być cukrzyca. „I znowu w szpitalu, stopa cukrzycowa” – napisał na Facebooku były prezydent. Jak poinformował dziś redakcję TVN24.pl asystent Wałęsy Marek Kaczmar, obecnie legenda Solidarności przechodzi szczegółowe badania, dopiero po których być może uda się coś potwierdzić. Póki co wiemy też z tego komunikatu, że ogólny stan Wałęsy jest dobry.

/źródło: tvn24.pl, Facebook, rmf24.pl/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “17.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.