Piątek

17.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Polski Ład w Sejmie

#1

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustaw podatkowych wchodzących w skład Polskiego Ładu. Rząd do Sejmu przesłał blisko 700-stronnicowy dokument, który chciałby żeby został uchwalony w dwa tygodnie. Rada Ministrów proponuje między innymi podniesienie kwoty wolnej od podatku, przy jednoczesnej likwidacji możliwości odpisywania składki zdrowotnej. Projekt w Sejmie przedstawił wiceminister Jan Sarnowski przekonując, że na jego uchwaleniu skorzysta większość podatników.

„To jest historyczna obniżka podatków, skorzysta na niej w przyszłym roku aż 18 mln Polaków. Zmiany pozostawią w ich kieszeniach 16 mld złotych” – wyliczał z sejmowej mównicy.

Opozycja ma szereg zastrzeżeń m.in. o tempo w jakim ma być procedowany tak ogromny dokument wprowadzający szereg zmian, czy fakt, że wzrost obciążeń dla pracodawców przełoży się na wyższe ceny towarów i usług.

„To jest brutalny faul na ludziach najbardziej przedsiębiorczych, a nie żaden finansowy fair play. Pilnujcie swoich portfeli. Podatki zostaną po prostu podwyższone” – twierdził Arkadiusz Marchewka z Koalicji Obywatelskiej.

Szybkie tempo zarówno procedowania jak i przygotowania wcześniej dokumentu ma wpływ na jego jakość o czym świadczy fakt, że rząd już zgłosił szereg autopoprawek do projektu.

Przez kilka następnych dni prowadzone będą prace nad projektem w komisjach po czym trafi on do Senatu, gdzie zgodnie z zapowiedziami Izba planuje wykorzystać pełen dostępny 30-dniowy okres na rozpatrzenie.

Rządzący mogą mieć problem ze znalezieniem większości do procedowanych ustaw. PiS może liczyć na głosy części posłów niezrzeszonych (m.in. Łukasza Mejzy i Zbigniewa Ajchlara) oraz posłów Kukiz’15. Ugrupowania opozycyjne są przeciwne zmianom, jedynie Partia Razem się waha, gdyż pierwotnie zgodzili się na inne formy ustaw niż te przekazane do Sejmu.

„Trochę mniej będzie różnicy, jeśli chodzi o osoby najlepiej zarabiające i najmniej zarabiające w obciążeniach podatkowych, natomiast widać bardzo silny wpływ rozmaitych lobbystów” – mówi Magdalena Biejat. Partia Razem będzie jeszcze analizowała zapisy projektu.

Stanowcze „nie” proponowanym projektom wyraziła już Konfederacja. „est to niepotrzebne, kolejne już skomplikowanie prawa i dla wielu przedsiębiorców, klasy średniej, mikro i małych przedsiębiorców będzie to najwyższa podwyżka w historii III RP” – mówi Jakub Kulesza.

/źródło: RMF FM/

Ratownicy medyczni zaostrzają protest

#2

Na początku października, między 1 a 10, może zabraknąć nawet połowy karetek, co związane jest z zaostrzeniem protestu przez ratowników medycznych będących na kontraktach. Zgłosili oni, ze nie pojawią się we wskazanym terminie w pracy, wielu z nich zgłosiło wolne. Dotyczy to stacji w całym kraju.

Na chwilę obecną ciężko określić skalę protestu, gdyż jest to inicjatywa oddolna. Wiadomo np. że w powiecie warszawskim zachodnim pracownicy oddziałów (poza ratownikami również np. pielęgniarki) poinformowali o dołączeniu do protestu. Podobne informacje płyną z Gdańska, gdzie w planowanym okresie może zabraknąć obsady połowy karetek.

Protestujący ratownicy domagają się nie tylko wyższych pensji, ale również lepszych warunków pracy. Wielu z nich pracuje po 300-400 godzin w miesiącu.

/źródło: RMF FM/

Obostrzenia rozważane przez rząd

#3

Prof. Andrzej Horban, szef Rady Medycznej przy premierze w rozmowie z RMF FM poinformował o rozważanych obostrzeniach w przypadku pogarszającej się sytuacji związanej z 4 falą koronowirusa. Ostatniej doby odnotowano 652 przypadki, wynik ten jest wyższy niż tydzień temu i zdecydowanie wyższy niż dwa tygodnie temu. W związku z tym Rada Medyczna rekomenduje ewentualne rozwiązania w przypadku pogorszenia sytuacji.

W pierwszej kolejności wprowadzone mogą zostać limity osób niezaszczepionych w sklepach i hotelach. Mniej osób mogłoby wejść do restauracji, klubów fitness, czy na basen. Restrykcje najprawdopodobniej wprowadzane byłyby lokalnie, powiatami, zgodnie z mapą, gdzie sytuacja jest najgorsza.

„Zamykanie całej gospodarki na dziś nie jest brane pod uwagę” – zapewnia Horban. „Cały czas jeszcze walka toczy się o to, żeby dzieci w szkołach uczyły się normalnie, żeby nie musiały być wysyłane na nauczanie hybrydowe, zdalne” – podkreślił.

/źródło: RMF FM/

Podcast premiera

#4

Premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem Facebook’a poinformował o swojej nowej aktywności, cotygodniowym podcaście.

„Czas na coś nowego!

Od dziś w każdy piątek będziecie mogli posłuchać mojego autorskiego podcastu, w którym mowię o tym, co ważne dla Polski i Polaków.

Co tydzień polityka z pierwszej ręki, własny punkt widzenia i omówienie najważniejszych tematów dostępne na największych platformach streamingowych dostępne tu: https://anchor.fm/mateusz-morawiecki” – napisał premier. „Konkretnie, mniej formalnie, rzeczowo. Z pewnością nie obejdzie się bez niespodzianek, humoru i zakulisowych informacji. To dopiero początek mojej przygody z podcastami, dlatego liczę na Wasze sugestie i uwagi. Oczywiście będziemy stale udoskonalać warsztat, długość i tematykę audycji” – dodaje Morawiecki.

Premier we wpisie zachęca również do prenumeraty cotygodniowego listu z podsumowaniem najnowszych informacji z polskiej polityki dostępnego na: https://mateuszmorawiecki.gov.pl

Pierwszy odcinek podcastu premiera jest już dostępny. Szef rządu mówi w nim przede wszystkim o płacy minimalnej. Mateusz Morawicki przytacza ogłoszenie z 2013 roku z powiatu żagańskiego, w którym ktoś szuka pracownika za 5 zł wynagrodzenia brutto za godzinę. „Mówi się, że żadna praca nie hańbi, ale czy hańbą nie był fakt, że państwo polskie przez lata pozwalało płacić za pracę 5 czy 6 zł za godzinę? Tylko w ciągu ostatnich lat podnieśliśmy płacę minimalną o 1260 zł brutto” – chwali się premier.

W odcinku premier mówił też o proteście medyków. „Często słyszę takie pytanie, czy ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, pielęgniarki, lekarze powinny zarabiać więcej, powinni zarabiać godziwie. To jasne, tak – zdecydowanie powinni dobrze zarabiać i my realizujemy plan podwyżek. Trzeba mieć naprawdę dużo złej woli, żeby nie dostrzec skali podwyżek dla pracowników medycznych jaka dokonała się od 2015 roku” – podkreślił.

Premier odniósł się też do żądań medyków wskazując, że nigdzie na świecie nie wprowadza się takich podwyżek i konieczne jest “urealnienie” oczekiwań protestujących.

„Dziś słyszymy o postulatach protestujących, których koszt zgodnie z obliczeniami Ministerstwa Zdrowia sięgałby nawet nieco poniżej 100 mld zł rocznie. Nigdzie na świecie nie dokonuje się jednorazowych podwyżek, które skokowo nadrobią zapóźnienia dwóch dekad. Tak radykalne zwiększenie wynagrodzeń kosztowałoby każdego polskiego podatnika 250 zł miesięcznie. Każdy Polak musiałby dołożyć 250 zł miesięcznie, a np. podatek VAT musiałby wzrosnąć do ok. 35 proc., żeby sfinansować takie wydatki” – wyliczył premier.

/źródło: PAP, RMF FM, Facebbok/

Prokuratura wszczęła śledztwo ws zachowania G. Brauna

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie gróźb kierowanych przez posła Grzegorza Brauna wobec ministra Adama Niedzielskiego. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury od marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek.

„Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie Marszałka Sejmu RP – Pani Elżbiety Witek o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w czasie drugiego dnia obrad 37. posiedzenia Sejmu RP IX Kadencji” – przekazał prokurator Marek Skrzetuski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jak dodano, “po zapoznaniu się z treścią zawiadomienia oraz dołączonymi do niego materiałami, prokurator wydał postanowienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie kierowania w dniu 16 września 2021 r. na sali plenarnej Sejmu RP groźby popełnienia przestępstwa pozbawienia życia wobec ministra zdrowia Adama Niedzielskiego”. Chodzi o artykuł kodeksu karnego, który mówi o kierowaniu gróźb karalnych.

Również minister zdrowia Adam Niedzielski złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który wczoraj w Sejmie krzyknął pod jego adresem: „Będziesz pan wisiał”.

Niedzielski wystąpił w Sejmie w związku z wnioskiem klubu KP-PSL o przedstawienie informacji bieżącej w sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia. Głos po wystąpieniu ministra zabrał m.in. Grzegorz Braun, który mówił o przyszłym akcie oskarżenia za działania rządu i resortu zdrowia podczas pandemii Covid-19. Już po tym, gdy skończył się czas jego wypowiedzi i mikrofon został wyłączony, krzyknął w kierunku siedzącego w ławach rządowych Niedzielskiego: „Będziesz pan wisiał”.

/źródło: PAP/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “17.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *