17-18.04.2021: Przegląd weekendu

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

Kontrowersje wokół spółki prowadzącej kampanię A. Dudy

#1

Rzeczpospolita poinformowała, że spółka HyperCrew, która prowadziła internetową kampanię wyborczą Andrzeja Dudy otrzymała milion złotych od spółki, która pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju miała inwestować w start-upy. W maju 2020 sztab Andrzeja Dudy nawiązał współpracę z firmą HyperCrew z Nowego Sącza zajmującą się precyzyjnym targetowaniem wykorzystując połączenie analizy big data z analizą social mediów. 

Za swoje usługi firma otrzymała od sztabu 1,48 mln zł. Na tydzień przed rejestracją komitetu Andrzeja Dudy spółka ta otrzymała milion złotych od spółki Czysta3.vc zajmującej się inwestowaniem w start-upy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprzecza, że pieniądze przekazane przez Czysta3.vc spółce HyperCrew pochodzą z grantów centrum. Na stronie Czysta3vc natomiast w portfolio wśród 13 spółek widnieje HyperCrew.

Porozumienie zaprasza do współpracy

#2

W sobotę o godzinie 12 odbyła się zdalna konwencja Porozumienia Jarosława Gowina. Podczas konwencji prezes partii przedstawił program, w którym chciałby m.in. wzmocnienia samorządów, przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa, czy wzmocnienia klasy średniej. Gowin podkreślił, że po pandemii trzeba „wymyślić świat na nowo, od nowa wymyśleć Polskę i od nowa wymyśleć centroprawicę”. 

Pomimo podkreślenia, że Porozumienie jest partią chadecką traktującą chrześcijaństwo jako fundament cywilizacji opowiada się za przyjaznym rozdziałem Kościoła od Państwa. Prezes Porozumienia wspominał również o konserwatyzmie, zaznaczając, że jest to konserwatyzm zielony, działający na rzecz środowiska. Polityk nie zapomniał również o podkreśleniu, że partia jest proeuropejska, acz opowiada się za silną i podmiotową pozycją Polski w UE.

Po przedstawieniu programu Jarosław Gowin oświadczył, że Porozumienie jest partią Dialogu i zgody narodowej, w związku z tym zaprasza wszystkich do współpracy. Pierwsi współpracę z Porozumieniem rozpoczęli: była Posłanka klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej Agnieszka Ścigaj i były poseł Prawa i Sprawiedliwości Lech Kołakowski. Wcześniej do Porozumienia dołączyła była posłanka Lewicy Monika Pawłowska. Gowin złożył również deklarację solidarności z prof. Wojciechem Maksymowiczem, który kończy swoją współpracę z klubem Prawa i Sprawiedliwości.

Polska popiera decyzję o wydaleniu 18 rosyjskich dyplomatów z Czech

#3

Premier Czech Andrej Babisz wraz z wicepremierem z MSW Janem Hamaczkiem poinformowali w sobotę o wydaleniu 18 rosyjskich dyplomatów z terenu Czech. Wydalone osoby zostały zidentyfikowane jako oficerowie rosyjskiego GRU. W opinii czeskich służb bezpieczeństwa rosyjskie służby specjane były zaangażowane w wybuch w wojskowym składzie amunicji w Vrbieticach, do którego doszło w 2014 r. Zginęły wówczas dwie osoby.

W niedzielę polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że Polska popiera decyzję Czech. “Solidarność sojusznicza i szybkie działanie czynią nas silnymi. Polska w pełni popiera decyzje Czech o wydaleniu rosyjskich dyplomatów zaangażowanych w sprawę wybuchu w składzie amunicji w 2014 r.” – przekazał na Twitterze polski MSZ.

Propozycja Bidena dla Putina ws. Ukrainy

#4

Prezydent USA podczas telefonicznej rozmowy z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem zaproponował doprowadzenie do dwustronnego szczytu na neutralnym terenie. Szczyt miałby dotyczyć sytuacji na Ukrainie, w związku z gromadzeniem rosyjskich wojsk przy granicy.

Według informacji podanych przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Rosja przerzuciła na teren Krymu 16 batalionowych grup taktycznych. Według szacunków może to był około 11-14 tysięcy żołnierzy. W marcu szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy informował, że na stałe wzdłuż granicy stacjonuje 28 batalionowych grup. Obecnie Rosja przerzuca kolejnych 25 grup.

Władze Rosji zapewniają, że ruchy wzdłuż granicy to tylko planowany sprawdzian gotowości bojowej armii. Ukraiński Prezydent Wołodymyr Zełenski jest odmiennego zdania i twierdzi, że rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *