17-18.07.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zamieszanie na Lewicy, zawieszeni posłowie

#1

W sobotę odbyło się zebranie zarządu Nowej Lewicy, ale nim doszło do tego wydarzenia zrobiło się bardzo gorąco w ugrupowaniu. Przewodniczący Włodzimierz Czarzasty zawiesił sześcioro posłów w prawach członka partii. Zawieszeni to: Tomasz Trela, Wiesław Szczepański, Karolina Pawliczak, Wiesław Buż, Bogusław Wontor i Jacek Czarniak.

Tomasz Trela wraz z pozostałymi posłami zostali zawieszeni do czasu wydania w jego sprawie prawomocnego orzeczenia przez sąd partyjny. Trela jest jednym z głównych partyjnych “buntowników”, którzy domagają się zmiany na stanowisku przewodniczącego.

Tomasz Trela na Twitterze udostępnił pismo, w którym Czarzasty wskazał, że zgodnie ze statutem Nowej Lewicy zawieszenie członkostwa powoduje utratę pełnionych w partii funkcji oraz utratę biernego i czynnego prawa wyborczego w partii, a także zakaz ubiegania się z rekomendacji partii o mandat w organach władzy publicznej. Czarzasty wskazał w udostępnionym dokumencie, że zgodnie z statutem Nowej Lewicy, członek partii ma w szczególności obowiązek dbać o dobre imię partii, wykonywać uchwały jej władz i przestrzegać postanowień statutu partii. „Dbałość o dobre imię partii przejawia się w każdym zachowaniu, którego treść i sposób podjęcia pozwała jego odbiorcom i obserwatorom wyrobić sobie dobrą opinię o partii i jej członkach” – dodał. „6 lipca 2021 r. Tomasz Trela wystosował wraz z grupą polityków i polityczek Nowej Lewicy oraz Polskiej Partii Socjalistycznej skierowany do przewodniczącego Nowej Lewicy list, w którym m.in. podważono fakt zaciągnięcia w imieniu partii zobowiązań politycznych dotyczących zasad i trybu konsolidacji dawnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Wiosny Roberta Biedronia. Treść tego listu została następnie przekazana mediom oraz udostępniona w portalach społecznościowych, wywołując liczne reakcje zarówno dziennikarzy, jak i wyborców” – uzasadniał Czarzasty.

Trela odnosząc się do tej decyzji napisał: „Strach, panika i przerażenie. Tak właśnie postępuje sojusznik PiS-u, bo metody są rodem z Nowogrodzkiej. Dzisiaj o 12:00 wygra Lewica PiS-owska albo Lewica Demokratyczna. Włodzimierzu Czarzasty, nie chowaj się – stań na ubitej ziemi!”

Zamieszanie stawia pod znakiem zapytania mariaż Nowej Lewicy z Wiosną, gdyż to też jest kością niezgody w partii. Członkom dawnego SLD nie podoba się, że Wiosna miałaby być traktowana jak równy partner, skoro jest formacją znacznie mniejszą. Politycy Wiosny napisali list do władz Nowej Lewicy. „Źle by się stało, gdyby szczytna idea powstania Nowej Lewicy padła ofiarą nieroztropnych działań” – napisali w piśmie, do którego dotarła 300polityka.pl.

Dwie frakcje Nowej Lewicy

#2

„Zarząd Nowej Lewicy podjął w sobotę uchwałę o powołaniu dwóch frakcji – Sojuszu Lewicy Demokratycznej i frakcji Wiosna. Utrzymał również w mocy decyzje zawieszające kilku członków partii” – powiedział w sobotę lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

„Zarząd w sposób ostateczny podjął uchwałę o powołaniu dwóch frakcji – Sojuszu Lewicy Demokratycznej i frakcji Wiosna, co kończy dyskusję w sprawie tego, jak będzie wyglądała sprawa dotycząca kongresu zjednoczeniowego 9 października. Dwie frakcje – frakcja Wiosna i frakcja SLD” – powiedział Czarzasty po sobotnim posiedzeniu zarządu Nowej Lewicy.

„Dopełniliśmy obietnicy zobowiązania wobec naszego partnera, jakim jest partia Wiosna – zaznaczył.

Podkreślił, że w głosowaniu, tylko jedna osoba powstrzymała się od głosu, wszyscy inni byli “za”. Kończy to w sposób definitywny dyskusję w tej sprawie. My nie oszukujemy, jak dajemy słowo, to tak być powinno” – zaznaczył.

Poinformował ponadto, że zarząd Nowej Lewicy utrzymał w mocy jego wcześniejsze decyzje zawieszające członków partii. „Działania te są zgodne z procedurami partii, poddałem swoje decyzje pod weryfikację zarządu. Temat uważam za zakończony” – oświadczył Czarzasty.

Projekt uszczelniający zakaz handlu w niedzielę

#3

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, zakładający uszczelnienie systemu, w którym obecnie niektóre podmioty obchodzą zakaz poprzez prowadzenie działalności pocztowej. W rzeczywistości działalność ta jest dodatkiem i niejednokrotnie jest fikcyjna. Projekt nowelizujący zakłada, że działalność handlową w niehandlowe niedziele będą mogły prowadzić placówki, których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów.

„Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem byłoby uszczelnienie zakazu, jest już w Sejmie i czeka na nadanie numeru i podpis pani marszałek” – powiedział poseł PiS Janusz Śniadek. Dodał, że może to nastąpić w każdej chwili.

Ocenił, że w tej chwili plagą i patologią jest powoływanie się przez niektóre podmioty na działalność pocztową, by ominąć zakaz handlu w niedzielę. „W większości jest to fikcyjne” – zaznaczył.

„Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej” – zaznaczył Śniadek.

Dodał, że Inspekcja Pracy będzie badała ten rejestr. „Sprawdzi, czy placówka spełnia warunek, że przychody z przeważającej działalności rzeczywiście przekraczają 50 proc. pozostałych przychodów” – wskazał poseł PiS.

Głośne wystąpienie marszałek Witek

#4

W Sobotę w Otyniu odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Prawo i Sprawiedliwość w ramach trasy objazdowej po kraju promującej Polski Ład. Głośnym echem odbiło się wystąpienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która zarzuciła m.in. protestującym nieopodal, że korzystają ze świadczeń wprowadzonych przez PiS, a krytykują rząd.

Podczas spotkania w Otyniu Witek przekonywała, że PiS robi dla obywateli bardzo dużo. „Nawet dla tych przeciwników” – powiedziała. Wystąpieniu marszałek Sejmu towarzyszyła pikieta KOD, a także przedstawicieli Strajku Kobiet. Skandowano m.in. „Konstytucja”.

„Jestem ciekawa, czy któryś z nich nie korzysta z emerytury w wieku 60 lub 65 lat, a może ktoś nie bierze 500+, albo może zrezygnował z 300+, albo z darmowych leków dla seniorów. No nie, proszę państwa, biorą, bo jak mówią, że jak dają, to się bierze” – mówiła Witek.

Marszałek Sejmu stwierdziła, że protestujący powinni „unieść się honorem” i nie brać rządowych świadczeń. „A bierzecie, bierzecie. Bez żadnych skrupułów bierzecie i narzekacie. To jest mało honorowe, bo jakbym się nie zgadzała z decyzjami rządu, to nigdy od takiego rządu nic bym nie wzięła” – powiedziała marszałek Sejmu.

Witek powiedziała także, że Polska za sprawą Polskiego Ładu chce dorównać Europie Zachodniej „w sposobie życia, nie w stylu życia”.  „Nie oddamy naszych wartości. Tu proszę pani jest Polska, a nie Unia. Tu jest Polska. Tu jest Otyń, a Polska zawsze leżała w Europie, od ponad 2 tys. lat” – przekonywała demonstrujących. „Wyższość polskiej konstytucji nad prawem unijnym! Konstytucja!” – powiedziała Witek.

IMGW – ostrzeżenie trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia, dla woj. podkarpackiego i małopolskiego, a także dla południowych powiatów woj. śląskiego i lubelskiego. Związane jest to z gwałtownymi nawałnicami, które cały czas przechodzą przez tereny zagrożone. Ponad 130 razy interweniowali podkarpaccy strażacy w samą niedzielę usuwając skutki intensywnych burz przechodzących nad rejonami woj. podkarpackiego.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

04 comments on “17-18.07.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *