Czwartek

18.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Epidemia szybko przyspiesza

#1

Czwartek przyniosł nam kolejny dobowy przyrost zachorowań – to już 27 278 nowych przypadków z zeszłej doby. Przypominamy, że ogólnopolskie obostrzenia dotyczące m.in. hoteli, stoków narciarskich, czy galerii handlowych (z pewnymi wyjątkami), wchodzą w życie już w sobotę. Możliwe jest również, iż w przypadku, gdzie dzienny przyrost zachorwań przekroczy granicę 30 tysięcy przypadków, rozważane będzie wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w handlu. Zamknięte mogą zostać na przykład sklepy meblarskie, wolnostojące sklepy odzieżowe, elektroniczne czy budowlane. 

Nowy ład kiedy indziej

#2

Ze względu na szybyki rozwój trzeciej fali pandemii w Polsce, Prawo i Sprawiedliwość opóźnia prezentację Nowego Ładu. W czasie czwartkowego briefingu w Krakowie premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że “mimo wcześniejszych zapowiedzi” nie będzie prezentacji założeń flagowego projektu PiS na „czasy po pandemii”. Decyzja wydaje się być rozsądna w momencie gdy tak naprawdę cała uwaga oraz działania rządu powinny skupiać się na sytuacji epidemicznej w Polsce. Okazji do komentarzy nie zmarnowała opozycja – Sławomir Nitras z PO stwierdził na przykład, iż to „afera Daniela Obajtka” popsuła plany partii rządzącej w przedstawieniu projektu.  

Złoty słabnie

#3

Powolne tempo szczepień odbija się także na gospodarce – według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB, spory wpływ na sytuacje walut z Europy kontynentalnej ma powolne tempo szczepień. Czwartek (18.03) przyniósł cenę euro na poziomie prawie 4,62 złotego. Sytuacja zmierza ku temu, iż przekroczony może zostać rekordowy pułap zeszłego roku, który sytułował się na poziomie 4,64 zł za euro.  

Nowi sędziowie

#4

Sędzia Przemysław Radzik, powołany przez Zbigniewa Ziobrę zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów, awansował. Został powołany do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Prezydent wręczył w czwartek sędziowskie nominacje. Uroczystość wręczenia tych nominacji przez prezydenta odbyła się w czwartek. Łącznie ślubowanie złożyło 41 sędziów różnych sądów. 

Głośne odejście?

Leszek Miller ogłosił swoje rozstanie z SLD. Wobec ostatniej fuzji Wiosny Roberta Biedronia z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, polityk stwierdził: „nigdzie nie przechodzę i nie życzę sobie być gdziekolwiek wcielanym. Nie jestem meblem, który można dowolnie przesuwać” oraz nie ja opuszczam SLD, ale SLD opuszcza mnie”. Słowa mocne – być może szerszy komentarz w tej sprawie padnie w porannej rozmowie w RMF FM – Miller będzie gościem Roberta Mazurka w piątek, 19.03, o 08:02. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *