Wtorek

18.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Sześć krajów w tym Polska chcą pożyczek z EFO

#1

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że na 18 krajów, które złożyły swoje Krajowe Plany Odbudowy tylko sześć chce skorzystać z puli pożyczkowej – w tym Polska. Pozostałe kraje chcą jedynie skorzystać z bezzwrotnych dotacji. 22 kraje ratyfikowały unijną decyzję o zasobach własnych, konieczną do uruchomienia Funduszu Odbudowy, w którego skład wchodzi około 750 mld euro.

Kraje zainteresowane częścią pożyczkową to: Cypr, Grecja, Polska, Portugalia, Słowenia i Włochy. Spośród nich tylko Grecja i Włochy złożyły wnioski o wykorzystanie 100% przysługującej im puli: Grecja – 12 mld euro, Włochy – 122 mld euro.

Polska chce wykorzystać ok 1/3 dostępnych środków – 12,1 mld euro z dostępnych 34 mld. Mniej od nas chcą pozostałe trzy kraje: Portugalia – 2,7 mld euro z dostępnych 14,2 mld; Słowenia – 700 mln euro z maksymalnego wolumenu 3,2 mld i Cypr – 228 mln euro z dostępnych 1,5 mld euro.

Komisja Europejska zaznacza, że jeszcze za wcześnie na ocenę wykorzystania elementu pożyczkowego, bo po pierwsze nie wszystkie kraje złożyły swoje Krajowe Plany Odbudowy, a po drugie czas na wykorzystanie pożyczek mija w sierpniu 2023 roku. Na chwilę obecną kraje członkowskie UE złożyły wniosek na ponad 150 mld euro z dostępnej puli 360 mld.

Stopniowe wygaszanie szpitali tymczasowych

#2

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w maju rozpocznie się stopniowe wygaszanie szpitali tymczasowych. „Nie potrzeba nam w tej chwili tak dużej bazy łóżkowej dla pacjentów covidowych. Lekarze są potrzebni w innych specjalizacjach, przy innych chorobach” – tłumaczył Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej. Andrusiewicz podczas konferencji podkreślił, że zmniejsza się baza łóżek covidowych, w ostatnim tygodniu zmalała o ok 7 tys. do poziomu 28,5 tys., a w tym tygodniu planowane jest zejście do poziomu 25 tys. W dalszej perspektywie dalej będzie zmniejszana liczba łóżek, gdyż obecne obłożenie jest na poziomie 11 tysięcy. “Chcemy, aby na każde województwo, prawdopodobnie poza Mazowszem, przypadał jeden szpital tymczasowy” – dodał rzecznik ministerstwa zdrowia.

Jest winny wycieku danych z RCB

#3

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że za wielki wyciek danych ponad 20 tysięcy funkcjonariuszy z bazy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odpowiada pracownik tej instytucji. Ta osoba została już zwolniona.

Pod koniec kwietnia doszło do wielkiego wycieku danych takich jak: imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy mailowe, czy adresy zatrudnienia ponad 20 tysięcy funkcjonariuszy m.in. policjantów, strażaków, strażników granicznych, strażników miejskich, czy gminnych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało wówczas o wszczęciu wewnętrznego postępowania mającego na celu wyjaśnienie jak doszło do wycieku danych. Okazało się, że do sieci wyciekły dane osób, które rejestrowały się na szczepienia za pomocą portalu RCB między 12 a 20 kwietnia.

___

___

Szefostwo Centrum tłumaczy, że na pierwszym planie jest błąd ludzki, jednakże pozostałe tłumaczenia są mocno zastanawiające. „Brak pełnej gotowości organizacji do działania, spowodowane presją czasu w trudnej sytuacji kryzysowej. Płace w administracji państwowych dla informatyków są na tyle niskie, że nie mamy szans, żeby konkurować o specjalistów tej branży z sektorem prywatnym” – mówił szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Konrad Korpowski.

Daniel Obajtek bez dostępu do tajemnic państwowych

#4

Jak poinformował portal TVN24 Daniel Obajtek mimo, że kierował rządową agencją, a następnie strategicznymi spółkami skarbu państwa, nigdy nie był „prześwietlony” przez służby specjalne. W przeszłości osoby pełniące analogiczne stanowiska, ale nie tylko prezesi, a również członkowie zarządu PKN Orlen posiadali „certyfikat bezpieczeństwa”, gwarantujący dostęp do tajemnic państwa. Obajtek go nie miał. Według ustaleń portalu Daniel Obajtek nigdy nie został poddany tzw. „wirówce” (nieformalna weryfikacja kandydatów na najważniejsze stanowiska państwowe) oraz nigdy mimo, że kierował rządową agencją oraz spółkami Energą i PKN Orlen, nie zdobył poświadczeń dopuszczających do tajemnic państwowych.

Biuro prasowe Orlenu zapytane o komentarz w tej sprawie odpowiada: „Tego typu informacje są prawnie chronione, w związku z tym spółka nie może udzielić odpowiedzi na pytania. Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że w PKN Orlen zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych, za ochronę informacji odpowiada kierownik przedsiębiorcy, o którym mówi ustawa”.

Posiadanie lub nie certyfikatu nie jest tajemnicą i świadczą o tym choćby komunikaty ministra koordynatora służb specjalnych, które dotyczą certyfikatów konkretnych osób, wymienionych z imienia i nazwiska. Zatem odpowiedź biura prasowego Orlenu oznacza, że spółka wybrała jedną osobę, która jest „kierownikiem przedsiębiorcy” i posiada ona dostęp do tajemnic, ale z ustaleń portalu wynika, że nie jest nią Daniel Obajtek.

Poprzednie Przeglądy dnia:

11.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
12.05.2021 Przegląd dnia – środa
13.05.2021 Przegląd dnia – czwartek 
14.05.2021 Przegląd dnia – piątek
17.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “18.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.