Wtorek

18.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Ruszą testy bezwarunkowego dochodu podstawowego

#1

Bezwarunkowy dochód podstawowy jest jednym z zapowiadanych rozwiązań na świecie, gdzie coraz więcej zawodów będzie automatyzowanych. Lokalnie w wielu miejscach na świecie przeprowadzono kilka eksperymentów, teraz czas na Polskę.

Program bezwarunkowego dochodu podstawowego zostanie wdrożony przez Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza i obejmować będzie północne gminy województwa, leżące przy granicy z Rosją. Grupa mieszkańców (minimalnie w eksperymencie ma wziąć udział 5 tys. osób, a maksymalnie nawet 31 tys.) będzie otrzymywała co miesiąc 1300 zł “za nic”, niezależnie od życiowej sytuacji.

W zespole przygotowującym pilotaż są naukowcy i absolwenci poznańskiego UAM dr Maciej Szlinder, dr Mariusz Baranowski oraz prof. Piotr Jabkowski.

Dr Szlinder, który jest prezesem Polskich Sieci Dochodu Podstawowego oraz autorem książki o tej koncepcji, tłumaczy, że wybrano region północnej Warmii i Mazur, gdyż obszar “źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia”.

„Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bezwarunkowego dochodu podstawowego, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 roku” – informował dr Maciej Szlinder.

Naukowcy będą badali aktywność ekonomiczną, społeczną, edukacyjną, kwestie dobrobytu, bezpieczeństwa, dobrostanu mieszkańców oraz zmian w relacjach międzyludzkich.

/źródło: RMF FM/

Porozumienie w Zjednoczonej Prawicy ws. Izby Dyscyplinarnej

#2

Udało się wypracować porozumienie w Zjednoczonej Prawicy odnośnie kształu ustawy o Izbie Dyscyplinarnej. Dopracowywane są szczegóły konkretnych poprawek.

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości ma wznowić prace nad prezydenckim projektem, który ma umożliwić wypłatę środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Co do ostatecznego porozumienia w tej sprawie miało dojść wczoraj podczas narady w siedzibie PiS.

W naradzie brały udział nie tylko władze Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski, ale także mniejsi, polityczni sojusznicy rządu związani z Adamem Bielanem, Marcinem Ociepą oraz Pawłem Kukizem. Gwarantują oni Zjednoczonej Prawicy większość w Sejmie oraz pewność uchwalenia ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej.

PiS zgodziło się na część zmian zaproponowanych przez frakcję Zbigniewa Ziobro, jednak dokłada ich treść uzgadniana jest z urzędnikami z Kancelarii Prezydenta. PiS chce, by przepisy, nad którymi w czwartek ma pracować sejmowa komisja sprawiedliwości, zostały przyjęte w przyszłym tygodniu.

/źródło: RMF FM/

Rząd przyjął nowelizację o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia

#3

W środę rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Od 1 lipca dla pracownika niemedycznego ma ono wynieść 3680 złotych brutto, natomiast dla lekarza po specjalizacji wysokość minimalnego uposażenia klarować się będzie na poziomie 8200 zł brutto.

“To przełomowa ustawa dla medyków, gwarantująca systematyczny wzrost pensji” – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Lekarze z podwyżek nie są zadowoleni i wskazują, że proponowana kwota minimalna to 1,45 średniego wynagrodzenia, gdzie 4 lata temu było to 1,58 co oznacza, że wynagrodzenie minimalne rośnie wolniej niż średnia krajowa.

Podobnie niezadowolenie wykazują pielęgniarki, które co prawda chwalą podwyższenie wskaźnika dla najliczniejszej grupy, ale ze średnim wykształceniem

Pielęgniarki mają zarabiać 5300 brutto, po studiach 5700 brutto, natomiast ze specjalizacją pensja ta wyniesie 7300 brutto.

/źródło: Ministerstwo Zdrowia/

W piątek zebranie Komitetu Polityczny PiS, zaplanowano duże zmiany w partii

#4

W piątek zebrać się ma Komitet Popityczny Prawa i Sprawiedliwości, na którym szykowane są duże zmiany w strukturach partii. Chodzi przede wszystkim o podział struktury partyjnej na 100 okręgów oraz zakaz łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi dla szefów tych okręgów.

Polityk zbliżony do kierownictwa PiS powiedział PAP, że obecnie struktura partyjna odpowiada okręgom wyborczym do Sejmu (okręgów w wyborach do Sejmu jest 41). „Założenie jest takie, by po zmianie odpowiadała ona okręgom senackim, czyli by było ich 100” –  powiedział.

„Ponadto” – dodał – „propozycja przewiduje, by szefowie okręgów mieli zakaz łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi”.

/źródło: PAP/

Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie

Prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym jest ponad cztery razy większe niż u jego rówieśników o właściwej masie ciała. WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie – przekazał w komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia.

“Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci (1-3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia” – poinformował NFZ.

Wśród konsekwencji otyłości u dzieci i młodzieży wymieniono w komunikacie: problemy z koncentracją i

pamięcią, w tym z nauką; rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych tj.: cukrzycę typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze; zaburzenia emocjonalne; niską samoocenę i samokrytykę; izolację społeczną i depresję.

NFZ jednocześnie przypomniał, że prowadzona jest cykliczna akcja “Środa z profilaktyką”. Jej celem jest promocja zdrowia i profilaktyka chorób. W środę 18 maja tematem jest “Profilaktyka od najmłodszych lat. Otyłość”.

“W przygotowanym materiale filmowym nasze ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci” – zaznaczył NFZ, dodając, że cały film dostępny jest na kanale YouTube – Akademia NFZ i na facebookowej stronie – Akademia NFZ.

W komunikacie zaznaczono, że “w profilaktyce otyłości kluczowa jest aktywność fizyczna oraz żywienie”. W związku z tym na portalu Diety NFZ dostępne są porady i gotowe jadłospisy dla całej rodziny.

/źródło: PAP/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.