Środa

18.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Rząd chce zaostrzyć przepisy dotyczące nielegalnych imigrantów

#1

Jak podaje rządowy serwis gov.pl Straż Graniczna prowadzi intensywne działania w celu zabezpieczenia polskiej granicy, chodzi o odcinek z Białorusią. Serwis informuje, że do realizacji zadań skierowani zostali dodatkowi funkcjonariusze Służby Granicznej oraz około tysiąca żołnierzy Wojska Polskiego.

Działania Straży Granicznej związane są z rosnącą liczbą osób, które nielegalnie próbują przedostać się na teren Polski. Minionej doby aż 138 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć granicę.

Próby nielegalnego przekraczania granicy dotyczą głównie odcinka o długości 418 km między Polską, a Białorusią. Odcinek ten jest patrolowany przez 19 placówek straży (12 placówek z OSG w Podlaskim i 7 placówek z OSG w Nadbużańskim).

„Granica państwowa jest stale monitorowana przez patrole piesze i przy użyciu pojazdów oraz statków powietrznych będących na wyposażeniu Straży Granicznej. Na odcinkach, na których granica państwowa przebiega wzdłuż rzek lub zbiorników wodnych do służby wykorzystywane są jednostki pływające. Dodatkowo, do ochrony granicy państwowej wykorzystywane są m.in. wieże obserwacyjne wyposażone w kamery termowizyjne o dużym zasięgu, pojazdy obserwacyjne, przenośne kamery termowizyjne, przenośne zestawy perymetryczne, gogle noktowizyjne. Ponadto na niektórych odcinkach granicy państwowej – w miejscach gdzie pozwala na to ukształtowanie terenu – utrzymywany jest pas orny, umożliwiający szybkie stwierdzenie nielegalnego przekroczenia granicy. Do tej pory ogrodzeniem z drutu kolczastego zabezpieczono blisko 100 km granicy na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG. Planowane jest dodatkowo zabezpieczenie ogrodzeniem kolejnych 50 km na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG_ – informuje serwis gov.pl.

Na wtorkowym posiedzeniu rządu przyjęty został również projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt zakłada m.in. odejście od stosowania Kodeksu Postępowania Administracyjnego w przypadku złapania nielegalnego imigranta. W myśl nowych przepisów decyzję w sprawie jego powrotu ma podejmować właściwy komendant straży granicznej – od decyzji będzie można się odwołać, ale już poza granicami Polski. Zmiana również dotyczy osób ubiegających się o status uchodźcy lub azyl. W przypadku gdy imigrant nielegalnie przekroczył granicę lub wszedł z kraju, w którym nie był zagrożony, nie będzie obowiązku rozpatrywania takiego wniosku.

/źródło: gov.pl , RMF FM/

Maleją szanse odwołania Marszałek Witek

#2

W poniedziałek liderzy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050, PSL-u, Konfederacji i Porozumienia spotkali się w celu omówienia założeń wspólnego wniosku o odwołanie ze stanowiska Marszałka Sejmu Elżbiety Witek. W spotkaniu wziął również udział Stanisław Tyszka z Kukiz’15, który na zeszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu głosował ramię w ramię z opozycją. Sam Tyszka zaproponował swoją osobę, jako mediatora do rozmów z Pawłem Kukizem, którego głosy są niezbędne, aby wniosek miał realne szanse przejść. Może to być utrudnione, gdyż z otoczenia Kukiza napływają głosy, że rozmowy obu panów są zamrożone od dłuższego czasu.

Kolejnym problemem związanym z wnioskiem o odwołanie Witek jest fakt, że we wniosku trzeba zawrzeć nazwisko potencjalnego następcy. W trakcie rozmów zaproponowano dwie kandydatury z ramienia PSL-u: Władysława Kosiniaka-Kamysza i Piotra Zgorzelskiego, jednak politycy dali sobie dwa tygodnie na znalezienie większości dla tych kandydatur.

/źródło: RMF FM/

W kwestii negocjacji z Pawłem Kukizem mogą one być bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe, bo wiązałyby się z zerwaniem przez Kukiz’15 umowy z PiS-em, która zakłada głosowanie wspólne w sprawach personalnych.

Na stole obecnie leżą dwie propozycje. Pierwsza zakłada złożenie wniosku nawet zakładając porażkę, ale wykorzystując debatę w Sejmie na punktowanie wszystkich przewinień jakich dopuściła się Witek w trakcie swojej kadencji z reasumcją na czele. Drugi pomysł zakłada zamrożenie pomysłu z wnioskiem do czasu znalezienia w obozie PiS-u polityków gotowych go poprzeć.

Kolejna dymisja w MRPiT

#3

Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Robert Tomanek został odwołany ze stanowiska. Jako oficjalny powód podano reorganizację struktur urzędu.

„W związku z przekształceniem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w Ministerstwo Rozwoju i Technologii obecnie trwa proces reorganizacji struktury urzędu i niezbędne były również zmiany na stanowiskach kierowniczych” – poinformowano.

Prof. Robert Tomanek na stanowisko wiceministra powołany został w październiku 2020 roku przez ówczesnego ministra i wicepremiera Jarosława Gowina. Odwołanie Gowina ze stanowiska zapoczątkowało falę dymisji w resorcie dotychczas przez niego kierowanym.

/źródło: PAP/

Cezary Kulesza nowym prezesem PZPN

#4

Wieloletni prezes Jagielloni Cezary Kulesza został wybrany na nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej w miejsce Zbigniewa Bońska, którego druga kadencja dobiegła końca. Kulesza pokonał w głosowaniu Marka Koźnińskiego w stosunku głosów 92-23.

Pierwotnie kadencja ustępującego Bońska miała zakończyć się w 2020 roku, lecz z powodu pandemii została przedłużona do sierpnia 2021. Sam Boniek oficjalnie nie wskazywał swojego następcy, lecz ze wszystkim stron można było usłyszeć, że jest nim Marek Koźniński, który do pewnego momentu był bezsprzecznym faworytem w wyścigu o fotel prezesa. Rękawicę rzucił mu pełniący od 2008 roku funkcję prezesa Jagielloni Białystok Cezary Kulesza. Sam Kulesza jest osobą znaną w polskiej piłce, stąd w połączeniu z bardzo dobrą kampanią nie tylko zredukował straty do Koźmińskiego, ale na ostatniej prostej stał się zdecydowanym faworytem. W głosowaniu nie dał szans Koźmińskiego zostając nowym szefem związku.

„Dziękuję za zaufanie. To najważniejsze wydarzenie w moim życiu. Zapraszam wszystkich do współpracy, żebyśmy mogli się rozwijać. Obiecuję ciężką pracę, proszę was o wsparcie, bo łączy nas piłka” – powiedział do delegatów w bardzo krótkim wystąpieniu Kulesza.

Zbigniew Boniek ustępując z fotela prezesa został honorowym prezesem federacji. Wybory dokonano przez aklamację podczas zjazdu w Warszawie.

„O prezesie Bońku można mówić dobrze albo wcale. Wybitny piłkarz” – zwrócił się Zdzisław Łazarczyk do delegatów proponując Bońska jako honorowego prezesa przez aklamację, co stało się faktem.

/źródło: PZPN/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “18.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *