Piątek

19.03.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Opublikowano rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń

#1

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie dotyczące ogłoszonych w środę przez ministra Adama Niedzielskiego obostrzeń obowiązujących od 20 marca. Z dokumentu wynika, że na terenie całego kraju od soboty zamknięte zostają: hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych), galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi), teatry, muzea, galerie sztuki, kina, baseny, sauny, solaria, stoki narciarskie, kluby fitness, siłownie i obiekty sportowe (z wyjątkiem użytkowania na potrzeby sportu zawodowego). Nauczanie w klasach I-III ponownie przechodzą na tryb nauczania zdalnego. Obostrzenia wskazane w dokumencie mają obowiązywać do 9 kwietnia.

Lewica ogłosiła kandydata na RPO

#2

Piotr Ikonowicz został zaprezentowany podczas konferencji prasowej jako kandydat Lewicy na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatura ta już na początku tygodnia była zgłaszana przez partie Razem i Wiosna, w środku tygodnia sam zainteresowany potwierdzał, że otrzymał propozycję kandydowania. Piotr Ikonowicz w latach 80. był członkiem Solidarności, następnie w latach 90 był założycielem Polskiej Partii Socjalistycznej oraz posłem. Po 2000 roku bezskutecznie startował w wyborach samorządowych, parlamentarnych i europejskich. Znany jest od lat z obrony lokatorów przed eksmisjami.

Kandydatura Ikonowicza jest już kolejną w trwającym od kilku miesięcy impasie w wyborze RPO. Funkcje nadal sprawuje Adam Bodnar, którego kadencja powinna zakończyć się we wrześniu 2020 roku, ale wskutek braku porozumienia w Sejmie i Senacie niemożliwe jest wybranie nowego rzecznika. Poza Ikonowiczem kandydatem na RPO jest Bartłomiej Wróblewski zgłoszony przez Zjednoczoną Prawicę.

Parlament Europejski grozi Komisji Europejskiej pozwaniem do Trybunału Sprawiedliwości UE

#3

Parlament Europejski przygotował projekt rezolucji, w który wzywa Komisję Europejską by do 1 czerwca udowodniła, że stosuje mechanizm warunkowości, czyli mechanizm umożliwiający odebranie państwom lub zawieszenie wypłat unijnych pieniędzy za łamanie praworządności. W przeciwnym wypadku Komisja zostanie pozwana do Trybunału Sprawiedliwości Uni Europejskiej na mocy art. 265 TFUE. Eurodeputowani ostrzegają w rezolucji, że KE nie powinna przyjmować wytycznych od rządów, a być niezależna. 

Chodzi o grudniowy szczyt UE, który zobowiązał KE by wstrzymała się ze stosowaniem mechanizmu do czasu wypowiedzenia się odnośnie zgodności z prawem przez TSUE. Komisja chce zaczekać na wyrok Trybunału, jednakże eurodeputowani są przeciwnego zdania i wzywają Komisję do unikania dalszych opóźnień w stosowaniu. Sytuacja jest niecodzienna, gdyż rzadko zdarza się, by Parlament Europejski pozywał Komisję do TSUE.

Polska w gronie państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego

#4

Czeskie ministerstwo zdrowia uznało Polskę, Cypr, Norwegię i Danię do państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Aby wjechać do tego kraju należy wykazać negatywny wynik testu PCR (nie starszy niż 72 godziny), przebyć 5 dniową kwarantannę oraz przejść kolejny test. Dodatkowo do 14-go dnia po przyjeździe wymagane jest noszenie maseczki klasy FFP2 lub wyższej wszędzie poza miejscem zamieszkania. Ministerstow informuje również, że podróżowanie między krajami jest ograniczone, w związku z tym przyjazd może odbywać się jedynie w niezbędnym, udokumentowanym wypadku losowym. Wyjęci z tej zasady są pracownicy transgraniczni, uczniowie oraz osoby udające się do placówek medycznych.

Francuski HAS rekomenduje szczepionkę AstraZeneca tylko osobom powyżej 55 roku życia

 

Francuski Najwyższy Urząd do spraw Zdrowia rekomenduje, by szczepionkę firmy AstraZeneca podawać jedynie osobom powyżej 55 roku życia. Użycie szczepionki tej firmy było zawieszone po wykryciu w UE przypadków zakrzepów. Obecne wznowienie wiąże się z informacją Europejskiej Agencji Leków, która po przeanalizowaniu incydentów uznała, że zyski z używania szczepionki przewyższają ryzyka związane z jej podaniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.