Poniedziałek

19.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Kolejne zmiany w programie szczepień

#1

Szczepionka przeciw COVID-19 do tej pory mogła być podawana tylko osobom, które miały w systemie e-skierowanie. Od wtorku 20 kwietnia ma się to zmienić. Teraz taką szczepionkę będzie można wykorzystać, szczepiąc każdą osobę powyżej 18. roku życia, to zapowiedź szefa KPRM Michała Dworczyka z poniedziałku.

We wtorek zostanie zmienione rozporządzenie w tej kwestii. Dzięki temu, w sytuacji, w której powstanie realne zagrożenie zmarnowania się szczepionki, będzie ją można wykorzystać, szczepiąc każdą osobę powyżej 18. roku życia.

Z kolei na wcześniejszej konferencji prasowej w poniedziałek Mateusz Morawiecki poinformował, że do 10 maja e-skierowanie na szczepienie ma otrzymać każdy obywatel powyżej 18. roku życia. – Do 10 maja chcemy spowodować, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie tak, aby najpóźniej do sierpnia – a mamy rosnącą nadzieję, że może to być nawet wcześniej i zależy od liczby szczepionek przyjeżdżających do Polski – każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeżeli tylko będzie chciał – zapewnił premier.

Sędzia Juszczyszyn w pracy

#2

Sędzia Paweł Juszczyszyn wrócił do sądu, ale Maciej Nawacki nie chce go dopuścić do pracy. Wyjaśnień na temat działań prezesa sądu oczekuje kierownictwo Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Prezes Maciej Nawacki wyjaśnił później, że w jego ocenie decyzja sądu w Bydgoszczy “ingeruje w treść uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, czyli powstaje spór kompetencyjny pomiędzy sądem w Bydgoszczy, a Sądem Najwyższym”. W związku z tym zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek zwróci się do I prezes Sądu Najwyższego i Prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie tego sporu.

Ewa Kopacz w ogniu krytyki

#3

W niedzielę TVP wyemitowała film Ewy Stankiewicz “Stan zagrożenia” na temat katastrofy smoleńskiej. Pokazano w nim po raz pierwszy publicznie fotografie z moskiewskiego prosektorium, w którym złożono ciała ofiar. Widać na nich ówczesną minister zdrowia – w rządzie Donalda Tuska – Ewę Kopacz. Na jednym ze zdjęć pozuje ona do zdjęcia z dwoma mężczyznami. Po lewej stronie zdjęcia na wózku leży worek – wyglądający jak ten, w którym transportuje się ludzkie zwłoki.

Na innej fotografii widać byłą minister zdrowia, która trzyma filiżankę i rozmawia z uśmiechniętym mężczyzną w marynarce. Zdjęcia opublikowane przez Stankiewicz spotkały się z ogromną krytyką polityków i wyborców Zjednoczonej Prawicy, dla których jest do dowód na niekompetencję rządu w pierwszych dniach po katastrofie. W obronę Ewę Kopacz wzięło z kolei wielu polityków opozycji, m.in. Rafał Trzaskowski, czy Joanna Scheuring-Wielgus.

Nawalny w szpitalu

#4

Lekarze podjęli decyzję o przewiezieniu Aleksieja Nawalnego na oddział szpitala regionalnego dla więźniów we Włodzimierzu.

“Obecnie stan zdrowia A. Nawalnego ocenia się jako zadowalający, jest on codziennie badany przez lekarza internistę. Za zgodą pacjenta przepisano mu terapię witaminową” – poinformowały rosyjskie służby penitencjarne.

Aleksiej Nawalny, który w sierpniu zeszłego roku padł ofiarą próby otrucia przy użyciu Nowiczoka, cierpi na bóle kręgosłupa i traci czucie w kończynach. Opozycjonista zażądał wizyty lekarza spoza kolonii karnej, ale władze więzienne nie spełniły tej prośby. Pod koniec marca Nawalny w proteście ogłosił głodówkę.

 

Poprzednie Przeglądy dnia:
12.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
13.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
14.04.2021 Przegląd dnia – środa
15.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
16.04.2021 Przegląd dnia – piątek

02 comments on “19.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *