Środa

19.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Sejm: przepadł wniosek lewicy dot. aborcji

#1

Sejm odrzucił we wtorek wniosek Lewicy o włączenie do porządku obrad projektów dopuszczających przerywanie ciąży do 12. tygodnia oraz depenalizujących taki zabieg. Nie będzie także procedowany projekt Koalicji Polskiej ws. przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego.

Najpierw posłowie w głosowaniu odrzucili wniosek o włączenie do porządku obrad projektu Lewicy nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o projekt tzw. ustawy ratunkowej depenalizującej pomoc przy aborcji przygotowany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z październiku ub. roku. Za włączeniem tego projektu do porządku obrad było 183 posłów, przeciw 249, od głosu wstrzymało się 16 osób.

Większości nie uzyskał również wniosek Lewicy o uzupełnienie porządku dziennego o pierwsze czytanie jej projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz o edukacji o zdrowiu i seksualności. (za było 177 posłów, przeciw 252, wstrzymało się od głosu 20).

Eurowsparcie dla Banasia?

#2

Marian Banaś napisał list do organizacji EUROSAI zrzeszającej europejskie organy kontroli. Skarży się w nim na aktywność służb przeciwko niemu i jego rodzinie. Poprosił także o wsparcie ze strony europejskiej instytucji, argumentując, że “takie działania inspirowane są przez środowiska przestępcze oraz grupy interesów”.

Prezes NIK pisze, że od 427 dni (czyli de facto od początku swojej kadencji, czyli od końca sierpnia 2019 roku) musi mierzyć się “z krzywdzącą i nieudolną próbą” skojarzenia go ze “środowiskiem przestępczym oraz działalnością sprzeczną z normami obyczajowymi, a także przypisywaniem niewłaściwego postępowania polegającego na pominięciu w oświadczeniu majątkowym wymaganych prawem informacji” (ten i inne cytaty za tvn24.pl). 

Konferencja Dworczyka

#3

Michał Dworczyk wystąpił w środę na konferencji prasowej w szpitalu na Stadionie Narodowym. Poinformował tam m.in., że wkrótce z placówki zostanie wypisany ostatni pacjent i że jej działalność zostanie zawieszona. Dziennikarze zadawali jednak także pytania o inne sprawy. Na przykład o kwestię limitu 5 osób na tzw. zgromadzeniach spontanicznych odniósł się podczas środowej konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

– Te decyzje będą zapadały po analizie sytuacji pandemicznej. Będziemy na bieżąco informować o wszystkich zmianach, jeśli chodzi o funkcjonujące obostrzenia – odpowiedział dość ogólnie Dworczyk. 

Poprzednie Przeglądy dnia:

12.05.2021 Przegląd dnia – środa
13.05.2021 Przegląd dnia – czwartek 
14.05.2021 Przegląd dnia – piątek
17.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
18.05.2021 Przegląd dnia – wtorek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “19.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *