Czwartek

19.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Bruksela przyznała Polsce pieniądze na pomoc uchodźcom

#1

Komisja Europejska przyznała Polsce 144,6 mln euro na pomoc dla uchodźców. To część z 248 mln euro z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na wsparcie dla pięciu krajów. Chodzi o państwa, które poniosły od początku wojny na Ukrainie, największe koszty w związku z przyjmowaniem Ukraińców.

Przyznane środki Polska może wykorzystać na natychmiastową pomoc, a więc na żywność, transport i zakwaterowanie dla uchodźców.

To pieniądze zadeklarowane przez KE podczas konferencji darczyńców, która odbyła się w Warszawie 9 kwietnia.

KE zobowiązała się wtedy do przeznaczenia do 400 mln euro wsparcia dla uchodźców z Ukrainy dla krajów, które najbardziej zaangażowały się w pomoc. Polska otrzymała największą część tej kwoty. Rumunia otrzymała 39 mln euro, Czechy 27 mln euro, Węgry 21 mln euro, a Słowacja 15 mln euro.

Urzędnicy KE podkreślają, że to tylko niewielka część unijnego wsparcia na uchodźców, z którego nasz kraj może korzystać.

Inne środki pochodzą z przesunięć budżetowych, a więc z przeznaczonego na walkę ze skutkami pandemii funduszu “React-Eu” oraz z niewykorzystanych funduszy z poprzedniej, unijnej perspektywy finansowej. KE wypłaciła Polsce także zaliczkę Polsce. Chodzi o prawie pół miliarda euro, którą można wykorzystać na bezpośrednie wsparcie uchodźców.

KE udostępni pozostałe 152 mln euro (z 400 zadeklarowanych) po uzyskaniu zgody służb odpowiedzialnych za budżet.

/źródło: RMF FM/

Decyzja Senatu ws. immunitetu marszałka Grodzkiego

#2

Senat nie zgodził się na uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu. Za głosowało 47 senatorów, a przeciw było 52. “Nigdy nie przyjąłem żadnej łapówki od pacjentów” – przekonywał Grodzki.

Za uchyleniem marszałkowi Senatu immunitetu głosowało 46 senatorów PiS oraz Lidia Staroń z Koła Senatorów Niezależnych. Przeciw było: 41 senatorów KO, 4 senatorów PSL, 2 senatorów PPS, 2 senatorów z Koła Senatorów Niezależnych, senator Jacek Bury z Polski 2050, senator Stanisław Gawłowski (niezrzeszony) oraz Józef Zając z Porozumienia. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wziął udziału senator Jan Maria Jackowski (niezrzeszony).

Uchylenia immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu domagała się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu 2021 roku skierowała ponowny wniosek w tej sprawie.

Według prokuratury, Grodzki pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich.

„Wiele rzeczy można o mnie powiedzieć, ale myślę, że nie można powiedzieć, że jestem idiotą i będąc dyrektorem i ordynatorem dopominałem się jakichkolwiek wpłat pieniędzy. Stanowczo podkreślam: nigdy nie przyjąłem żadnej łapówki od pacjentów” – oświadczył w czasie posiedzenia Senatu marszałek Tomasz Grodzki. „Rzucono cały aparat państwa, ponad 100 agentów CBA, przeszukania w 23 miejscach, przesłuchania ponad 180 świadków (…), pytania tendencyjne w CBA” – dodał.

/źródło: PAP, RMF FM/

Premier wezwał do izolacji W. Putina

#3

“Wzywam do izolacji rosyjskiego prezydenta. Owszem, dyplomacja wymaga dialogu, ale nie negocjuje się z terrorystami” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji PISM Strategic Ark. “Nie wystarczy wygrać wojnę, musimy nie przegrać i nie stracić pokoju” – zaznaczył szef rządu.

Premier w swoim wystąpieniu otwierającym konferencję odnosił się do rosyjskiej agresji na Ukrainę. „Jestem przekonany, że wojna nigdy nie jest nieunikniona. Zawsze jest wynikiem albo świadomej decyzji, albo braku takiej decyzji” – mówił Morawiecki.

Premier przypominając masakrę ludności cywilnej w Buczy czy Mariupolu, ocenił, że “wszystkie te wydarzenia powinny obudzić nas z geopolitycznego snu i sprawić, że odrzucimy nasze dawne złudzenia”.

Jak zauważył, słychać o próbach pozwolenia Władimirowi Putinowi, by ocalił twarz na arenie międzynarodowej. „Ale w jaki sposób można próbować ocalić czy zachować coś, co zostało właściwie całkowicie utracone?” – pytał.

Zdaniem premiera, dzisiaj mamy powód do tego, aby próbować zrozumieć dynamikę imperializmu i być może totalitaryzmu Rosji. Dodał, że musimy być też gotowi na to, by “dobrze przyjrzeć się samym sobie”. „Spojrzeć w lustro i zastanowić się na temat własnej tożsamości w świecie, który jest tak mocno wypełniony niepewnością” – mówił Morawiecki.

Szef rządu dziękował też PiSM za organizację konferencji podkreślając, że trudno znaleźć lepsze miejsce, by dyskutować o przyszłości.

W tym kontekście nawiązał do bitwy Warszawskiej z 1920 r., która – mówił – ukształtowała porządek świata na kolejne dwie dekady. “W tej chwili toczy się bitwa o Ukrainę i być może ona zdecyduje o przyszłości kolejnego stulecia” – zauważył premier.

Według Morawieckiego, Rosję od ataku na kolejne kraje można odstraszyć “tylko za pomocą naszych zdolności wojskowych i mocnych sankcji”. Putin to nie tylko wariat, za którego wielu go uważa, wie dobrze, że pokonanie Zachodu wiąże się z jego podziałem, musimy w związku z tym być zjednoczeni – powiedział szef rządu.

Zaznaczył, że w krajach wschodniej flanki NATO powinny powstać stałe bazy sojusznicze. „Polska jest gotowa do budowy takich baz, które byłyby miejscem stacjonowania lekkich oddziałów w sposób stały” – powiedział.

/źródło: PAP, RMF FM/

Wniosek o odwołanie kurator B. Nowak

#4

Posłowie KO złożyli wniosek do wojewody o odwołanie małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Parlamentarzyści uważają, że jest ona “szkodliwym kuratorem” i “nie staje po stronie dzieci, a po stronie partii politycznej”. Nowak nie zgadza się z argumentami posłów KO i uważa, że chcą ją zniszczyć.

„Uważamy, że pani Barbara Nowak jest wyjątkowo szkodliwym kuratorem” – powiedziała posłanka Katarzyna Lubnauer na konferencji prasowej, zorganizowanej przed urzędem wojewódzkim w Krakowie.

Jak poinformowała, wniosek do wojewody, któremu podlega kurator, jest szeroko udokumentowany i uzasadniony. W dokumencie są – jak mówiła posłanka – najstarsze sprawy związane z małopolską kurator, np. homofobiczne – w ocenie KO – wypowiedzi Nowak.

Posłom KO chodzi m.in. o nazwanie przez nią Uniwersytetu Jagiellońskiego “agencją towarzyską”. Chodzi także, jak argumentuje KO, m.in. o antyszczepionkowe wypowiedzi. „Także na stronie kuratorium małopolskiego znalazły się materiały, sfinansowane z publicznych pieniędzy, które zwierały treści antyszczepionkowe. Koszt tych treści to 10 tys. zł” – mówiła Lubnauer.

Zwróciła też uwagę m.in. na organizację przez kurator przemarszu szkół mundurowych. „To sposób wciągania młodzieży w działania polityczne. Zrobiła to nie z powodu święta, a przyjęcia ustawy o obronie ojczyzny. Wrażenie jest takie, że chce się lansować, a młodzież dostała przykaz przyjścia na przemarsz” – powiedziała posłanka.

„Kurator Nowak jest politycznym, niekoniecznie merytorycznym kuratorem, który czyni krzywdę dzieciom. Jest też antyukraińska w swoich wypowiedziach” – oceniła Lubnauer.

Małopolska kurator oświaty w rozmowie z PAP zaznaczyła, że “już przywykła do tego serialu, który proponuje Platforma Obywatelska”. „Są w tym, jak widać, bardzo konsekwentni, ale tylko w tym – niszczeniu mojego wizerunku” – powiedziała. Jak dodała, parlamentarzyści KO niszczą nie tylko jej wizerunek jako prywatnej osoby, ale niszczą wizerunek stanowiska – małopolskiego kuratora oświaty.

Zdaniem Nowak posłowie KO obrażają nie tylko ją, ale i innych pracowników kuratorium oświaty – do takich sytuacji miało dojść, jak powiedziała kurator, podczas ostatnich kontroli poselskich w kuratorium. „Korzystając z tego, że mają immunitet poselski, po prostu pomiatają drugim człowiekiem” – oceniła.

/źródło: PAP/

Polski rząd przygotowuje ofertę odbudowy Ukrainy

Pod skrzydłami wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina powstaje konkretna oferta dotyczącego tego, co Polska może zaoferować w kontekście powojennej odbudowy Ukrainy. Dokument ma zostać przyjęty przez rząd i przedstawiony w Kijowie – wynika z ustaleń Business Insider Polska. W odbudowę zaangażują się nie tylko spółki Skarbu Państwa. Resort aktywów chce w to włączyć także prywatne firmy.

W kwietniu wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wysłał do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa pismo, w którym pytał o gotowość do udziału w procesie wsparcia naszego sąsiada w odbudowie po wojnie.

Do resortu aktywów napłynęły już odpowiedzi od państwowego biznesu. Na razie jednak szczegóły nie będą komunikowane.

„Chcemy stworzyć spójną koncepcję pomocy Ukrainie w odbudowie po wojnie. To będzie plan, który powinien zostać przyjęty przez rząd, a później zawieziony do Kijowa, aby tam skonsultować nasze możliwości z potrzebami Ukrainy. W ciągu maksymalnie dwóch miesięcy dokument powinien być gotowy, chociaż ze względu na działania wojenne może jeszcze podlegać modyfikacjom” – informuje osoba zaangażowana w przygotowanie strategii. „Po pierwsze wciąż trwa wojna i nie wiadomo kiedy się skończy, a to też utrudnia mówienie o starcie odbudowy. Po drugie dzisiaj Ukraińcy potrzebują przede wszystkim broni i pomocy humanitarnej. Po trzecie chcemy, aby nasz plan był też odpowiedzią na potrzeby rządu w Kijowie i powstał w uzgodnieniu z ukraińskimi władzami” – dodaje.

Państwowe firmy, czyli największe spółki Skarbu Państwa, które mają być filarem przygotowywanego w Ministerstwie Aktywów Państwowych planu odbudowy gospodarki, mogłyby angażować się w ten proces w ramach kooperacji z podmiotami ukraińskimi działającymi w tych samych branżach.

Nad dokumentem ma też pracować nowo powołany zespół ekspertów działający przy resorcie aktywów. Na jego czele stoi prezes GPW Marek Dietl.

/źródło: Business Insider/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *