Poniedziałek

19.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Rozprawa Izby Dyscyplinarnej odroczona

#1

W środę 14 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zawieszeniu Izby podjęła wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta. Pomimo rozstrzygnięć TSUE na dzisiaj zaplanowane było niejawne posiedzenie Izby w sprawie uchylenia immunitetu sędziego Piotra Raczkowskiego. Jak informuje RMF FM posiedzenie zostało odroczone do 23 września. Gdyby się odbyło, byłoby to złamaniem europejskiego prawa: zarówno tymczasowego zabezpieczenia nakazującego zamrożenie działania Izby, jak i wyroku TSUE z czwartku.

Brak jedności w Senacie ws. nowelizacji Kpa

#2

Do Senatu trafiła ustawa nowelizująca Kodeks postępowania administracyjnego polegająca na zakończeniu możliwości dochodzenia roszczeń po 30 latach. Projekt natychmiast oprotestowały Izrael i Stany Zjednoczone. Teraz ustawa jest w rękach senatorów.

Prawo i Sprawiedliwość chciałoby, żeby z izby wyższej parlamentu ustawa wyszła w niezmienionym stanie. Stanowisko opozycji, która ma większość w Senacie nie jest jednoznaczne. Senatorowie Lewicy są gotowi poprzeć projekt PiS-u, choć zaznaczają, że ostateczne decyzje nie zostały podjęte. Ludowcy się wahają zaznaczając, że mogą zgodzić się na drobne poprawki, ale nie tak daleko idące jak domaga się tego Koalicja Obywatelska. 

Senatorowie KO zapowiadają liczne poprawki w tym m.in. wydłużenie vacatio legis, czy wprowadzenie przepisów według, których prowadzone postępowania nie powinny być objęte zmianą.

Prace w senackich komisjach zaczynają się dzisiaj, lecz ze względu na rozmiar różnic na jutro zaplanowano spotkanie liderów większości w Senacie celem wypracowania wspólnego stanowiska.

Protest przed siedzibą MEiN

#3

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Protestowali przeciwko wizji polityki edukacyjnej ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Zgromadzeni przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki byku przebrani w szkolne mundurki, mają ze sobą tęczowe flagi i tekturowe banery z hasłami “Wiedza, Bunt, Odwaga, Niezależność”. Na miejscu było również kilka radiowozów. Niektórzy uczestnicy malowali się tęczowymi farbami. Protest przebiegł spokojnie.

W manifestacji uczestniczyły m.in Dorota Łoboda, radna Warszawy, Dominik Kuc, aktywista oraz przedstawicielki Warszawskiego i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. “Uliczny trolling kretyńskiej wypowiedzi to nasz sposób na odreagowanie absurdu – i zwrócenie uwagi na dewastowanie wszelkich cnót i wartości, które powinny przyświecać nowoczesnej oświacie. Mówimy STOP indoktrynacji uczennic i uczniów, politycznemu sterowaniu szkołami wszelkimi metodami z prawem karnym włącznie (patrz: kuratorzy-prokuratorzy i “przestępstwa edukacyjne”), ciepłym dyrektorskim posadom dla fanatyków religijnych, sprowadzaniu samorządów do roli woźnych i centralizacji systemu, STOP pisowskiej cenzurze prewencyjnej dyskwalifikującej organizacje pozarządowe i kagańcowi na szkoły niepubliczne. STOP urabianiu młodzieży na narodowo-katolicką modłę!!” – czytamy w oświadczeniu na Facebooku zamieszczonym przez Ogólnopolski Strajk Kobiet.

/źródło: PAP/

Andrzej Duda: Swoją drugą kadencję chciałbym zakończyć z podniesioną głową

#4

Andrzej Duda ma za sobą pierwszy rok drugiej prezydenckiej kadencji.

W drugiej turze ubiegłorocznych wyborów prezydenckich, przeprowadzonej 12 lipca, prezydent pokonał kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego przewagą nieco ponad 420 tysięcy głosów: Duda zdobył 51,03 procent głosów, Trzaskowski: 48,97 procent.

6 sierpnia 2020 prezydent został zaprzysiężony na drugą kadencję.

Rok po tych wydarzeniach dziennikarze tygodnika “Sieci” zapytali Andrzeja Dudę, czy myśli już o tym, co będzie robił po wyprowadzce z Pałacu Prezydenckiego.

“Nie zaprzątam sobie tym głowy. Z prostego powodu: mam obawę, że mogłoby to mnie rozpraszać i zaszkodzić mojej służbie prezydenckiej” – odparł Andrzej Duda.

“Człowiek jest tylko człowiekiem, niekoniecznie trzeba się poddawać wszystkim próbom. Robię to, co do mnie teraz należy. A co będzie potem, będziemy się martwić, gdy przyjdzie ten moment” – dodał.

“Swoją drugą kadencję chciałbym zakończyć z podniesioną głową” – podkreślił również prezydent.

“I nawet nie chodzi o to, by różni ludzie na mnie nie krzyczeli ani nie obsypywali wyzwiskami, dzięki czemu zyskują medialny poklask. Takie rzeczy się dzieją, trudno. Ale dla mnie najważniejsze jest to, co czuję (…)” – wyjaśnił.

Temat swojej przyszłości po prezydenturze Andrzej Duda podsumował krótko: “Mam wyższe wykształcenie, nawet doktorat, wiele rzeczy w życiu robiłem. Jestem zdrowy, mam dwie ręce. Poradzę sobie”.

/źródło: PAP/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “19.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *