Czwartek

19.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Małopolska nadal z uchwałą anty-LGBT

#1

Radni sejmiku małopolskiego nie unieważnili tak zwanej uchwały anty-LGBT. Uchwałę przyjęto w 2019 roku. Według opozycji może to spowodować zamrożenie środków wypłacanych przez Komisję Europejską.

W ubiegłym tygodniu wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz poinformował, że do czasu “uzyskania odpowiedzi na pismo z 14 lipca w sprawie deklaracji anty-LGBT”, Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu rozmów na temat środków na służbę zdrowia i gospodarkę (w ramach funduszu REACT-EU). “Błagam kolegów radnych o opamiętanie!” – apelował 13 sierpnia Urynowicz.

Utrzymanie w mocy uchwały anty-LGBT gorąco komentują także w internecie inni politycy, komentatorzy oraz obserwatorzy sceny politycznej.

/źródło: tvn24.pl/

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

#2

Kilkudziesięciu imigrantów z Iraku i Afganistanu wciąż koczuje na terenie pasa granicznego między Polską a Białorusią w pobliżu miejscowości Usnarz Górny w woj. podlaskim. Do Polski nie wpuszczają ich nasi pogranicznicy a z drugiej strony nie przyjmuje ich z powrotem strona białoruska.

Na miejscu są też przedstawiciele fundacji „Ocalenie”, według których działania Straży Granicznej polegające na przetrzymywaniu ludzi na granicy bez zapewnienia odpowiednich procedur oraz warunków życia jest całkowicie nielegalne. Polskie prawo nie przewiduje jakichkolwiek uprawnień dla Straży Granicznej, które pozwalałyby na postępowanie w taki sposób. Na pograniczu był też w czwartek obecny poseł Lewicy Maciej Konieczny, który dzięki swojemu immunitetowi mógł przekazać koczującym jedzenie oraz śpiwory.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki całkowicie całkowicie wykluczył dziś przyjęcie przez Polskę tych osób. Jego zdaniem takie rozwiązanie przyczyniłoby się do wzrostu skali imigracji do Polski

Z informacji MSWiA wynika, że w ciągu trzech dni na naszej granicy z Białorusią znalazło się ponad 300 imigrantów. Dla porównania, w ubiegłym roku łącznie było to jedynie 114 osób.

/źródła: tvn24.plgazeta.plrmf24.pl/

Premier krytycznie o... 500 plus

#3

Zdaniem Mateusza Morawieckiego program Rodzina 500 plus nie spełnił rządowych oczekiwań proludnościowych, ale spełnił oczekiwania społeczne.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki gościł w gminie Zakrzewo w województwie kujawsko-pomorskim. Jak mówił premier, Polski Ład zakłada poszerzenie programów społecznych – wymieniony został Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. “Dlatego w Polskim Ładzie mamy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który ma jeszcze raz spróbować, kolejny raz, nie poddajemy się, bo 500 plus było taką próbą, jest cały czas taką próbą i myślę, że wszyscy się zgodzicie, że bez tego byłoby jeszcze gorzej. Nie spełnił naszych oczekiwań proludnościowych, ale spełnił nasze oczekiwania społeczne, bo nie ma już tak wiele ubóstwa, nie ma już tak wiele kupowania w sklepach “na zeszyt”, na kredyt. (…) Dzisiaj trochę łatwiej jest związać koniec z końcem. Łatwiej jest dzisiaj planować życie w gminie, życie w powiecie, życie w gospodarstwie rolnym” – wyjaśnił premier.

O programie 500 plus członkowie rządu wypowiadają się zazwyczaj wyłącznie pozytywnie. Podobne komentarze jak ten premiera z dzisiaj należy do wyjątkowej rzadkości.

/źródło: tvn24.pl/

Niedzielski zapowiada obostrzenia we wrześniu

#4

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał w wywiadzie z “Rzeczpospolitą” że we wrześniu rząd na pewno pokaże reguły dotyczące ewentualnego wprowadzenia obostrzeń.

Minister ma jednak swoje zastrzeżenia: “Będę cały czas się zastrzegał i podkreślał tu słowo „ewentualne”, bo naprawdę mamy zupełnie inną sytuację epidemiczną pod względem konsekwencji tej sytuacji dla szpitalnictwa. Lockdowny, które mieliśmy na początku, potem obostrzenia, oprócz tego, że miały nas chronić przed transmisją, to miały też zapobiec doprowadzeniu do niewydolności systemu opieki zdrowotnej. To ryzyko obecnie jest zdecydowanie mniejsze” – powiedział w wywiadzie Niedzielski.

/źródło: rp.pl/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “19.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *