Wtorek

19.10.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Burzliwa debata o polskiej praworządności w PE

#1

W Parlamencie Europejskim odbyła się dziś debata “Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego”. W trakcie sesji nie zabrakło emocji: przemawiał polski premier oraz wielu sceptycznych wobec polskich władz eurodeputowanych, w tym także z Polski.

Debata europosłów miała związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października, który uznał że zaskarżone przez premiera Mateusza Morawieckiego zapisy Traktatu o UE są niezgodne z polską konstytucją. Głos zabrali między innymi szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz polski premier.

“Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń. Nie zgadzam się, by politycy szantażowali i straszyli Polskę, by szantaż stał się metodą uprawniania polityki wobec któregoś z państw członkowskich. Tak nie postępują demokracje” – mówił między innymi Morawiecki. Po nim na mównicę weszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Podejmujemy regularny dialog, ale sytuacja się pogorszyła. Zagrożenie dla niezależności systemu sądownictwa jest również zagrożeniem dla niezawisłości. Teraz doszło do kulminacji w najnowszym wyroku TK. Komisja Europejska w tej chwili w sposób uważny ocenia i analizuje ten wyrok, ale mogę powiedzieć już teraz, że mam głębokie obawy. Ten wyrok kwestionuje podstawy UE. To bezpośrednie wyzwanie dla jedności wspólnego systemu prawnego” – stwierdziła przewodnicząca.

Debatę od rana komentują politycy i publicyści. Oczywiście zgodnie z kluczem politycznych sympatii oraz przynależności. Niektóre opinie były wyjątkowo ciekawe – konserwatysta Łukasz Warzecha (którego środowisko kojarzone jest bardziej z PiS, sam będacy jednocześnie krytykiem poczynań władzy) podsumował, iż przemówienie polskiego premiera było jednym z jego najlepszych w historii.

W czwartek (21 października) europosłowie będą głosować za przyjęciem rezolucji ws. Polski.

/źródło: europarl.europa.eutvn24.plinteria.pleuractiv.pl/

Wniosek o skrócenie kadencji Sejmu

#2

“W piątek złożyliśmy w Sejmie wniosek o skrócenie kadencji parlamentu” – poinformował PAP lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Złożenie wniosku lider ludowców zapowiedział on już na początku października.

Kosiniak-Kamysz przekonywał na niedawnej konferencji prasowej w Sejmie, że obecną władzę trzeba zmienić, ponieważ jest nieudolna, niszczy pokój społeczny, dewastuje polskie rolnictwo oraz nadwyręża relacje Polski z Unią Europejską, przez co – jak ocenił – Polska nie otrzymała jeszcze pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu.

/źródło: tvn24.plpap.pl/

Wrócą kontrole na granicy polsko-niemieckiej?

#3

Niemiecki dziennik „Bild” informuje, że szef związku zawodowego policji federalnej Heiko Teggatz zaapelował o czasowe przywrócenie kontroli na granicy polsko-niemieckiej.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer poparł żądania policji federalnej, by czasowo przywrócić kontrole na granicy z Polską w obliczu gwałtownego wzrostu liczby migrantów, napływających do Niemiec szlakiem z Białorusi przez Polskę. Już w najbliższą środę (20 października) sprawą tą ma zająć się niemiecki rząd, a Seehoferowi ponoć zależy na tym, by decyzja zapadła szybko.

Także rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert potwierdził w poniedziałek, że rząd “analizuje kolejne kroki” w sprawie sytuacji na granicy, a Seehofer ma przedstawić w środę “opcje działania”. Seibert wymienił m.in. nasilone poszukiwanie przemytników. – Aktualnie uzgadniane są kolejne działania, by zapobiegać nielegalnej migracji – poinformowała rzeczniczka MSW, nie podając jednak szczegółów. Według niej od sierpnia 4,5 tys. osób dostało się nielegalnie do Niemiec przez granicę z Polską.

/źródło: bild.de, onet.pl, dziennikpolski24.pl/

Cmentarze znów zamknięte 1 listopada?

#4

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Polsce. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował we wtorek o 3931 nowych przypadkach zakażenia COVID-19. Czy to oznacza, że rząd znów zamknie cmentarze 1 listopada?

Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraksa został zapytany na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia o to, czy rząd zamknie cmentarze na Wszystkich Świętych: „Decyzji całościowych, obejmujących cały kraj nie będziemy podejmować, będziemy starali się reagować punktowo, jeśli będzie zła sytuacja w danym powiecie, te restrykcje będziemy wprowadzać. Ale poczekajmy jeszcze chwilę, zobaczymy, jak sytuacja będzie się rozwijała”. – powiedział.

Wiceminister sprecyzował, że decyzje o zamknięciu cmentarzy na 1 listopada będą podejmowane na podstawie kilku kryteriów. – Nie tylko liczby nowych zakażeń, ale też liczby osób hospitalizowanych w powiecie, województwie, czy liczby osób zaszczepionych – wskazał.

/źródło: pap.plradiozet.pl/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *