Wtorek

20.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Zmiany w harmonogramie szczepień

#1

Minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej przedstawił zmiany w harmonogramie szczepień, które będą obowiązywać od 26 kwietnia. Aktualny harmonogram zakładający rejestrację kolejnych roczników przygotowany jest do soboty 24 kwietnia. Od poniedziałku 26.04 rozpocznie się rejestracja dwóch roczników dziennie i potrwa do 7 maja. Między 7 a 9 maja rejestrowane będą 3 roczniki dziennie. Dodatkowo 28 kwietnia udostępniona zostanie rejestracja dla osób 30-39 lat, które wcześniej wypełniły formularz deklarując chęć szczepienia. 4 maja podobne udogodnienie zostanie udostępnione dla osób z przedziału 18-29 lat.

Harmonogram szczepień / KPRM

Premier zarejestrował się na szczepienie

#2

Premier Mateusz Morawiecki poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zarejestrował się na szczepienie – wybrał szczepionkę firmy AstraZeneca. „Wczoraj uruchomiono rejestrację dla mojego rocznika – 1968, więc wykręciłem numer 989, podałem dane mojej żony i moje …  i jest! Szczepionka – Astra Zeneca – już na nas czeka.” – napisał zarówno na Facebooku jak i Twitterze. 

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wiele osób pisało, że powinien to zrobić wcześniej i dać przykład, ale jak zaznaczył Premier „Najlepszym przykładem jest konsekwencja, cierpliwość, pokora i determinacja w dążeniu do celu. Nikt nie stoi ponad prawem i zasadami, które ustaliliśmy.” Premier podkreślił również, że Narodowy Program Szczepień przyspieszył na tyle, że niedługo każdy będzie mógł otrzymać swoją dawkę, jeśli tylko zechce.

Kolejny poseł dołącza do Koła Polska 2050

#3

Szymon Hołownia podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie przedstawił nowe osoby, które dołączają do jego partii. Pierwszą z nich jest poseł Mirosław Suchoń dotychczas poseł Koalicji Obywatelskiej (Nowoczesnej). Oprócz niego do partii Hołowni dołączył burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski oraz Wanda Brociek, która dotychczas była członkiem stowarzyszenia Polska 2050.

Mirosław Suchoń to kolejny parlamentarzysta, który w tym roku dołączył do Polski 2050. Wcześniej byli to: Joanna Mucha (wcześniej posłanka KO), Jacek Bury (wcześniej senator koła KO), Paulina Hennig-Kloska (wcześniej posłanka KO) i Tomasz Zimoch (wcześniej poseł koła KO). Jako pierwsza do Szymona Hołowni dołączyła jeszcze we wrześniu 2020 roku Hanna Gill-Piątek (wcześniej posłanka Lewicy).

Wyciek danych z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

#4

Portal niebezpiecznik.pl poinformował o wycieku danych ponad 20 tysięcy funkcjonariuszy m.in. Policji, CBŚP, SOP-u, US, Straży Granicznej czy Straży Pożarnej. Jak informuje portal każdy mógł pobrać plik Excel udostępniony w sieci przez pracownika RCB. W pliku znajdowały się imiona i nazwiska, numery telefonów, PESEL-e, e-maile, dokładny adres miejsca pracy.

Wyciek danych / niebezpiecznik.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapowiedziało wszczęcie wewnętrznego śledztwa, żeby wyjaśnić jak doszło do wycieku. „Zgodnie z obowiązującym w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa protokołem bezpieczeństwa gromadzone dane zostały odpowiednio zabezpieczone niezwłocznie po powzięciu ww. informacji. Analizujemy potencjalne przyczyny zaistniałej sytuacji i zbieramy szczegółowe informacje dot. ewentualnego pobrania plików przez podmioty do tego nieuprawnione” – podało w komunikacie RCB.

Incydent związany z lotem Prezydenta Andrzeja Dudy

Do niebezpiecznego incydentu doszło podczas lotu z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy 2 lipca 2020 ujawnia WP.pl. Portal w swoim tekście poza ujawnieniem incydentu zaznacza, że później próbowano go zatuszować. Szymon Jadczak autor tekstu przedstawia stenogramy, w których dwóch wiceministrów, rzecznik prezydenta, szefostwo LOT-u i specjalista od bezpieczeństwa lotów próbowali ukryć incydent.
(cały tekst: Ujawniamy. Tak tuszowano incydent z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy)

2 lipca po spotkaniu z mieszkańcami Zielonej Góry w ramach kampanii prezydenckiej kolumna prezydencka wyruszyła na lotnisko. Ze względu na przedłużone spotkanie  kolumna na miejsce dotarła o 21:48, a o 21:55 pasażerowie gotowi byli do startu. Samolot nie mógł jednak wystartować, ponieważ o 22 zmieniają się kontrolerzy ruchu, mimo to samolot wzbił się w powietrze o 22:12. Po kilku dniach o incydencie informowały media (Gazeta Wyborcza i tvn24.pl). Po publikacjach medialnych jak informuje WP.pl miało dojść do szeregu rozmów mających na celu zatuszowanie całej sprawy.

Do publikacji odniosła się Kancelaria Prezydenta. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapewnił, że ze strony pasażerów nie było żadnych nacisków “Ze strony pasażerów nikt nie wpływał w jakikolwiek sposób na decyzje załogi” – skomentował Spychalski. Rzecznik głowy państwa podkreślił, że Kancelaria nie bagatelizuje sprawy „”Sprawa jest wyjaśniana przez odpowiednie, powołane do tego instytucje. Szczegóły lotu były także przedmiotem analizy wewnętrznej w PLL LOT i w tym zakresie odsyłamy do oświadczenia spółki” – wyjaśnił.

W oświadczeniu, do którego odniósł się Spychalski, PLL LOT podaje, że obecnie incydent bada Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, a wcześniej był on przedmiotem postępowania wyjaśniającego Biura Jakości, Bezpieczeństwa i Ochrony Przewozów PLL LOT.

Poprzednie Przeglądy dnia:
13.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
14.04.2021 Przegląd dnia – środa
15.04.2021 Przegląd dnia – czwartek
16.04.2021 Przegląd dnia – piątek
19.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek 

02 comments on “20.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *