Czwartek

20.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

M. Banaś skieruje zawiadomienie do prokuratury ws. wyborów kopertowych

#1

Marian Banaś poinformował, że skieruje zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli najwyższych organów w sprawie organizacji tzw. Wyborów kopertowych. Szef NIK nie chce na chwilę obecną mówić o konkretnych osobach, które mogły popełnić przestępstwo. „Jeśli chodzi o te podmioty, czyli Kancelarię Premiera Rady Ministrów, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych, czy MSWiA – na pewno te trzy jednostki będą objęte tym zawiadomieniem” – mówi Banaś. Natomiast zaznacza, że chodzi o podejrzenie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników. „Chodzi o przestępstwa urzędnicze, bo tutaj mamy do czynienia z kwestią nadzoru i organizowaniem pewnych czynności” – dodaje szef NIK.

13 maja prezes Najwyższej Izby Kontroli przedstawił raport z kontroli dotyczącej przygotowanie prezydenckich wyborów korespondencyjnych z 10 maja 2020 roku. Według Izby nie było podstaw prawnych do tego, żeby Premier mógł wydawać jakieś polecenia Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Skutkiem decyzji było przygotowanie wyborów, które nie doszły do skutku, a kosztowały ponad 76 mln zł.

Konferencja prasowa prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia w sprawie wyborów kopertowych.

Nowy parlamentarzysta partii Szymona Hołowni

#2

Wojciech Maksymowicz dołączył do poselskiego koła Polska 2050 Szymona Hołowni. W dniu wczorajszym Maksymowicz poinformował o odejściu z Porozumienia Jarosława Gowina, wcześniej w połowie kwietnia odszedł z klubu Prawa i Sprawiedliwości. „Wobec szkalującego mnie wystąpienia Ministerstwa Zdrowia oświadczam, że nigdy ja, ani mój zespół nie prowadził eksperymentów na płodach. Ani nie prowadził badań na żywych płodach ludzkich, ani na zwłokach płodów pochodzących z aborcji. Dla mnie życie ludzką jest największą wartością i myślę, że nie muszę tego udowadniać” – mówił w kwietniu Maksymowicz.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie przewodnicząca koła Hanna Gill-Piątek w obecności pozostałych parlamentarzystów koła oraz Szymona Hołowni oraz W. Maksymowicza poinformowała o jego dołączeniu do Polski 2050. Podczas przedstawienia Gill-Piątek wyraziła nadzieję, że były poseł Porozumienia wesprze ugrupowanie w kwestii służby zdrowia.

___

___

Maksymowicz w swojej wypowiedzi zaznaczył, że przez ponad 40 lat jako lekarz zawsze kierował się dobrem pacjentów i potrzebujących pomocy. „Dlatego nie mogę zgodzić się na politykę prowadzącą do zapaści służby zdrowia, a taką właśnie zapowiada zurzędniczała, PR-owska koncepcja Polskiego Ładu” – ocenił. W dalszej wypowiedzi stwierdził, że po ponad roku walki z pandemią służba zdrowia jest poważnie osłabiona i wymaga poważnej naprawy, natomiast przedstawiony Polski Ład jest dalszą biurokratyzacją, „zamordyzmem” i centralizacją służby zdrowia. „Ufając wiedzy i determinacji ludzi Polski 2050 postanowiłem się do nich przyłączyć i razem naprawiać Polskę” – zakończył Masymowicz.

Wojciech Maksymowicz jest kolejnym parlamentarzystą, który dołączył do ugrupowania Szymona Hołowni. Wcześniej dołączyli: Hanna Gill-Piątek, Joanna Mucha, Jacek Bury, Paulina Hennig-Kloska, Tomasz Zimoch i Mirosław Suchoń.

Agrounia zakłada partię

#3

Lider ruchu Michał Kołodziejczak Agrounia w RMF FM poinformował, że z ruchu założona zostanie partia polityczna. „Dzisiaj jest już po decyzji. Będziemy chcieli stworzyć silną partię, która będzie reprezentowała interesy zwykłych ludzi, która nie pozwoli na oszukiwanie nas i mówienie, że decyzje ma za nas podejmować ktoś inny” – powiedział Kołodziejczak. Przekazał przy tym, że pozostały ostatnie podpisy do zebrania i w najbliższym czasie złożony zostanie wniosek o rejestrację ugrupowania. „Mamy zebrane podpisy, gotowy statut, czekamy na ostatnie podpisy tych, którzy w tej partii będą. Na dniach będą złożone dokumenty” – dodał lider Agrounii.

___

___

„Pieniądze za praworządność” szybciej?

#4

Parlament Europejski wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o tryb przyspieszony rozpatrywania skargi Polski i Węgier na tzw. Mechanizm „pieniądze za praworządność”, który umożliwia odebranie pieniędzy za łamanie praworządności. TSUE potwierdza: “PE jako strona tego postępowania wniósł o tryb przyśpieszony. Wniosek został zarejestrowany”. Złożenie wniosku umożliwia regulamin postępowania, który pozwala każdej ze stron na taką możliwość, a Parlament Europejski podobnie jak Rada Europy jest stroną postępowania.

Polska i Węgry składając skargę do TSUE liczyły, że uda się odwlec w czasie stosowanie mechanizmu warunkowości. W założeniu było przesunięcie stosowania mechanizmu o około 2 lata, bo tyle średnio trwa rozpatrywanie skargi w TSUE. Teraz w gestii wiceprezesa TSUE jest, czy skarga będzie rozpatrywana w trybie przyspieszonym. W przypadku zgody na taki tryb wyrok może zapaść nawet pod koniec tego roku, co oznacza, że mechanizm warunkowości może wejść w życie pod koniec 2021 roku lub na początku kolejnego.

Poprzednie Przeglądy dnia:

13.05.2021 Przegląd dnia – czwartek 
14.05.2021 Przegląd dnia – piątek
17.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
18.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
19.05.2021 Przegląd dnia – środa

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “20.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *