Wtorek

20.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Ultimatum KE dla Polski

#1

Komisja Europejska nakazała Polsce wykonanie orzeczenia TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej do 16 sierpnia. Jeśli tego nie zrobi, KE będzie wnioskować o karę finansową.

Komisja Europejska poprosiła nasz kraj o wyjaśnienie, w jaki sposób stosuje się do niedawnego orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. ochrony niezawisłości sędziowskiej. “KE nie zawaha się skorzystać ze swoich uprawnień wynikających z Traktatów” – napisała w specjalnym liście do polskiego rządu Ursula von der Leyen.

“Ultimatum KE dla polskich władz: jeżeli do 16 sierpnia nie potwierdzicie, że będziecie się stosować do decyzji TSUE o zawieszeniu działania Izby Dyscyplinarnej, to wystąpimy o kary finansowe. Ultimatum dotyczy także wykonania wyroku TSUE w sprawie systemu dyscyplinowania sędziów z 15 lipca” – doniosła brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Przypomnijmy, w zeszłą środę wiceprezeska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała postanowienie o zastosowaniu środków tymczasowych zobowiązujących Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Z kolei w czwartek TSUE uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z unijnym prawem, ponieważ Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie daje “pełnej rękojmi niezawisłości i bezstronności” i nie jest chroniona przed wpływami władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Reakcje na ultimatum postawione przez KE

#2

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller odniósł się do ultimatum postawionego Polsce przez Komisję Europejską, według którego mamy czas do 16 sierpnia, by dostosować się do decyzji TSUE i uniknąć kar finansowych. “Podejmiemy właściwy dialog z KE” – takie jest oficjalne stanowisko rządu.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził z kolei, że „ten dialog trwa od trzech lat. KE działa w złej wierze, z naruszeniem norm traktatów oraz ignorując polski porządek konstytucyjny”.

Są to póki co twitterowe wypowiedzi obu polityków. Do sprawy nie odniósł się jeszcze żaden z przedstawicieli najwyższego szczebla rządu RP.

Czarnek (nie) odejdzie?

#3

Jutro (tj. 21 lipca, we środę) rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Sejmu, podczas którego rozpatrywany będzie wniosek o wotum nieufności wobec Przemysława Czarnka. Wcześniej w sprawie tej obradowała sejmowa komisja, na którą jednak sam zainteresowany się nie stawił.

Posłowie większością głosów polityków Prawa i Sprawiedliwości odrzucili dziś wniosek, by przerwać obrady w związku z tym, że na sali nie stawił się sam zainteresowany. Poseł KO Piotr Borys zauważył, że minister “notorycznie” nie przychodzi na obrady komisji edukacji. Jutrzejsze głosowanie (prawdopodobnie wieczorem), odbędzie się na wniosek Koalicji Obywatelskiej. Trudno jednak spodziewać się przełomowego wyniku skoro jak dotąd regularnie przepadały wszystkie podobne temu wnioski posłów KO dotyczące członków rządu Zjednoczonej Prawicy.

Miliarder w kosmosie

#4

Jeff Bezos, założyciel firmy Amazon i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, odbył lot suborbitalny na pokładzie swojej rakiety New Shepard. Towarzyszyli mu brat Mark, pionierka lotów kosmicznych, 82-letnia Amerykanka Wallace “Wally” Funk oraz 18-letni student fizyki Oliver Daemen, syn właściciela holenderskiej firmy inwestycyjnej. Po niespełna jedenastu minutach kapsuła wylądowała z powrotem na Ziemi.

Przypominamy, że lot statku New Shepard firmy Blue Origin odbył się w rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, do czego doszło 20 lipca 1969 roku podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11.

Rakieta wylądowała 7,5 minuty po starcie. Opadająca za pomocą spadochronu kapsuła z pasażerami powróciła po niecałych 11 minutach lotu. Autonomicznie sterowany pojazd zaliczył w ten sposób swoje 16. udane samodzielne lądowanie. Wszyscy pasażerowie wrócili w dobrej kondycji.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “20.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.